معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران خبر داد؛

آغاز عملیات اجرایی پیاده راه سازی خیابان لاله زار از ماه آینده

19 خرداد 1398 ساعت 16:04

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از آغاز عملیات اجرایی پیاده راه سازی خیابان لاله زار از ماه آینده خبر داد.


معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از آغاز عملیات اجرایی پیاده راه سازی خیابان لاله زار از ماه آینده خبر داد.

به گزارش تحریرنو ؛ عبدالرضا گلپایگانی در جلسه امروز شورای شهر گزارشی از آخرین وضعیت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ارائه کرد و گفت: این معاونت دارای دو سازمان است و دبیرخانه‌های کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ و ماده ۵ در این معاونت قرار گرفته‌اند.

وی افزود: تعداد پرسنل معاونت شهرسازی به غیر از سازمان‌ها ۳۳۳ نفر است و از این تعداد ۳۰ نفر دیپلم، ۲۵ نفر کاردان و مابقی کارشناس و بالاتر هستند. سن سابقه کارکنان معاونت شهرسازی نیز حدود ۱۵ سال است.

گلپایگانی با بیان اینکه حدود هزار و ۵۰۰ نفر پرسنل نیز در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران در حوزه شهرسازی و معماری با پرسنل معاونت در ارتباط هستند، عنوان کرد: در حال حاضر ۲۲ طرح موضوعی و موجودی در سطح شهر تهران در حوزه شهرسازی در حال تکمیل است که اهمیت آنها در حوزه توسعه فضای کالبدی بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۷۲۰ هزار پرونده در حوزه سازماندهی و ارتقای کیفیت نما و منظره شهری تشکیل شدند که همه اینها حاکی از لزوم توجه به موضوع نمای شهری در تهران است، تصریح کرد: تدوین ضوابط و تداوم و انسجام اجرای نماهای شهری برای مناطق یک، ۱۳ و ۱۶ از دیگر اقداماتی بود که توسط معاونت شهرسازی اجرایی شد که اتفاقاً تأثیر زیادی در ارتقای کیفیت نما در شهر تهران دارد.

معاون شهردار تهران به تهیه و ابلاغ ضوابط توصیه‌ها و راهنمای تکمیلی در طراحی مساجد در شهر تهران اشاره کرد و گفت: تهیه و ابلاغ این ضوابط در حوزه ساخت مساجد برای اولین بار در شهر تهران انجام شده است. همچنین مناسب سازی شهر برای ناتوانان جسمی و حرکتی از دیگر اقداماتی است که به طور جدی در دستور کار معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران قرار گرفته است.

به گفته وی؛ بر همین اساس ۸۸ پروژه در دستور کار قرار گرفته که طی آنها در هر یک از مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران یک بوستان جهت حضور این افراد مناسب سازی خواهد شد و محور انقلاب نیز به عنوان محور پایلوت برای مناسب سازی در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: گروهی از کمیته مناسب سازی وجود دارد که طرح‌ها و پروژه‌های شهرسازی تهران را مورد بررسی قرار می‌دهد و با معیارهایی که برای مناسب سازی فضای شهری در نظر گرفته شده، تطابق می‌دهد، اگر این هم خوانی وجود نداشته باشد، اجازه افتتاح به طرح‌ها و پروژه‌های جدید داده نخواهد شد.

معاون شهرسازی شهرداری تهران با تاکید بر ضرورت توجه به کنترل کیفیت ساخت و ساز در شهر تهران توضیح داد: کنترل کیفیت ساخت و سازها در شهر تهران به صورت مشترک میان وزارت راه و شهرسازی، نظام مهندسی و شهرداری تهران در قالب کمیته‌ای اجرایی شده که در حقیقت پایش مستمر گودهای رها شده خطرناک سطح شهر تهران و ارتقای کیفیت ساخت و سازها با بازدید کارشناسان نواحی توسط این کمیته‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در ساختمان‌های کم‌تر از شش طبقه مبحث سوم مقررات ملی ساختمان مورد توجه قرار گرفته و اجرایی شده است، عنوان کرد: این مهم با تنظیم تفاهم نامه‌ای میان معاونت شهرسازی و سازمان آتش نشانی با هدف ارتقای ایمنی در ساختمان‌های تا شش طبقه و کاهش زمان صدور پروانه در این گونه املاک با بررسی نقشه‌ها در دفتر خدمات الکترونیک شهر انجام شده است.

وی افزود: برخورد با تخلفات ساخت و سازها افزایش پیدا کرده اما این به این معنا نیست که تخلفات افزایش پیدا کرده، بلکه حساسیت مناطق در مواجهه با تخلفات افزایش پیدا کرده است؛ به شکلی که در حال حاضر تمامی تخلفات به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارسال می‌شود. همچنین به روز رسانی فرم خلاف ماده ۱۰۰ بعد از حدود ۲۷ سال انجام شد تا گام مؤثری برای مقابله با تخلفات در حوزه ساخت و سازها باشد.

وی با اشاره به تدوین لوایح و دستورالعمل ها برای جایگزینی ماده ۱۴ قانون زمین شهری موسوم به مصوبه برج باغ‌ها گفت: امیدواریم با تأیید این مصوبه در شورای عالی شهرسازی و معماری آنچه که مدنظر شورای شهر تهران در این حوزه بوده، محقق شود. بی‌تردید در خصوص شوراهای معماری بررسی و پایش وجود اختیارات و ساختار شوراهای مناطق به منظور رعایت ضوابط و مقررات طرح تفصیلی شهر تهران و تدوین لایحه مربوطه یک ضرورت بود که انجام شد. در کنار این تهیه و تصویب مصوبه طراحی و پایش و اجرای نماهای شهر تهران نیز انجام شده است.

وی درباره عوارض ساختمانی و به روز رسانی آن افزود: عوارض ساختمانی از سال ۱۳۹۳ ثابت بود که این موضوع کارشناسی شد و در ابتدای اردیبهشت ماه سال گذشته عملیات اجرای آن آغاز شد. قطعاً تکلیف قانونی باید هر چه زودتر انجام شود؛ چرا که شهر تهران از سال ۹۳ تاکنون دچار تحولات اساسی شده و باید متناسب با این تحولات، عوارض نیز تغییر می‌کرد؛ لذا لایحه‌ای با رویکرد مد نظر شورای شهر تهران در حال تهیه است و امیدواریم هر چه زودتر به اتمام برسد.

گلپایگانی در تشریح اقدامات معاونت شهرسازی شهرداری تهران در حوزه حفاظت و صیانت از حریم شهر تهران گفت: طی سال‌های گذشته همان توجهی که برای به روز رسانی عوارض ساختمانی وجود داشت، برای حریم شهر تهران نیز اتفاق افتاده بود؛ به شکلی که نقش شهرداری تهران در حفاظت از حریم شهر به کم ترین میزان خود رسیده بود. بر همین اساس سند راهبردی مدیریت یکپارچه و هوشمند حریم شهر تهران در حال مطالعه و امکان سنجی است که طی آن رفع مغایرت‌ها و مداخلات مرزی با شهرستان‌های اطراف شهر تهران در خلال برگزاری جلسات هماهنگی با دستگاه‌های ذی‌ربط انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه بحث تهیه نقشه دقیق وضعیت موجود شهرها و ارتباط آنها با حریم تهران به طور جد دنبال می‌شود تا در جهت حفاظت بهتر از حریم تهران گام برداشته شود، گفت: همچنین بحث صدور پروانه در حریم شهر تهران نیز ساماندهی شده است. در طی این مسیر از بروز تصمیمات جدید و یا ایجاد شهرهای جدید با کسب توافق همه دستگاه‌های ذی‌ربط در این حوزه جلوگیری خواهیم کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران درباره حفاظت و صیانت از بافت‌های تاریخی شهر تهران گفت: طراحی و راه‌اندازی سامانه بانک اطلاعاتی بناهای تاریخی شهر تهران انجام شده و در قالب آن ۱۴۴ لایه اطلاعاتی در دسترس عموم مردم قرار گرفته است. همچنین در موضوع پیاده راه سازی با طراحی نرم افزاری، امکان رصد پیاده راه‌سازی در شهر تهران فراهم شده است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی پیاده راه سازی خیابان لاله زار ظرف ماه آینده آغاز خواهد شد، عنوان کرد: بازنگری ساختار و ضوابط حوزه شهرسازی و معماری نیز در دستور کار قرار گرفته است. همچنین آموزش ۱۰۰ کارشناس شهرسازی که تأثیر بسزائی در اجرای قوانین دارند، در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.


کد مطلب: 18657

آدرس مطلب: http://tahrireno.ir/vdcgu39q.ak97n4prra.html

تحریر نو
  http://tahrireno.ir