سخن‌گوی سازمان ثبت احوال خبر داد:

افزایش آمار تولد و طلاق و کاهش ازدواج

1 دی 1394 ساعت 13:43

سخن‌گوی سازمان ثبت احوال با اشار ه به این‌که ۲میلیون ایرانی کارت ملی ندارند، گفت: این افراد می‌توانند برای دریافت کارت هوش‌مند ملی اقدام کنند. آمار ولادت ۴.۵درصد افزایش و ازدواج ۳.۴درصد کاهش داشته است.


سخن‌گوی سازمان ثبت احوال با اشار ه به این‌که ۲میلیون ایرانی کارت ملی ندارند، گفت: این افراد می‌توانند برای دریافت کارت هوش‌مند ملی اقدام کنند. آمار ولادت ۴.۵درصد افزایش و ازدواج ۳.۴درصد کاهش داشته است.

به گزارش تحریرنو، محمد‌ابراهیم طریقت، سخن‌گوی سازمان ثبت احوال در نشست خبری خود پیرامون آمار کسانی‌که می‌توانند در این دوره از انتخابات شرکت کنند گفت: افرادی که از تاریخ ۷۶/۱۲/۰۷ متولد شده اند وارد ۱۸ سال شده و می‌توانند در انتخابات امسال شرکت کنند.

وی با اشاره به این‌که داشتن کد ملی و شناسنامه برای شرکت در انتخابات الزامی است، گفت: افرادی که بخواهند برای شرکت در انتخابات از چندین شناسنامه استفاده کنند این امکان برای آن‌ها وجود ندارد و فقط آخرین شناسنامه‌ی صادر‌شده‌ی آن‌ها دارای اعتبار و ملاک ما است و هم‌چنین داشتن کارت شناسایی ملی و یا کارت هوش‌مند الزامی است.

سخن‌گوی سازمان ثبت احوال گفت: ثبت احوال، امکان استفاده از اسناد هویتی را از شرکت‌کنندگان سلب کرده و این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد.

سخن‌گوی سازمان ثبت احوال گفت: بعد از برگزاری انتخابات با حفظ حریم خصوصی و محرز بودن رای دادن، آمار گروه‌های جنسی و فراوانی آن‌ها را به ستاد انتخابات کشور اعلام می‌کنیم.

طریقت با اشاره به این‌که در حال حاضر یک‌سوم جمعیت کشور شناسنامه‌ی جدید مکانیزه دارند، تصریح کرد: از سال ۸۵ به متولدین جدید و هم‌چنین برای افراد ۱۵ سال به بالا شناسنامه جدید صادر شده است.

به‌گفته‌ی وی در احکام برنامه‌ی ششم توسعه، الزام عدم استفاده از کپی اطلاعات قدیمی افراد در نظر گرفته خواهد شد تا مردم دچار مشکل نشوند.

وی گفت: افرادی که به‌هر دلیل تاکنون هیچ کارت شناسایی دریافت نکرده‌اند می‌توانند برای دریافت کارت هوش‌مند به دفاتر و ادارات ما مراجعه و برای آن‌ها کارت هوش‌مند صادر شود.

طریقت با اشاره به این‌که کم‌تر از ۲میلیون ایرانی کارت ملی ندارند، گفت: این افراد می‌توانند با شناسنامه خود برای دریافت کارت هوش‌مند مراجعه کنند و در صورت نداشتن شماره‌ی ملی خود نیز با استعلامی، این شماره در اختیار آن‌ها قرار بگیرند.

طریقت با اشاره به این‌که ۱۶۰هزار پایگاه به‌ثبت نام متصل هستند، افزود: سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی مختلف از اطلاعات موجود در پایگاه جمعیتی ثبت احوال می توانند برای تشخیص هویتی افراد استفاده کنند.

سخن‌گوی سازمان ثبت احوال به طولانی بودن صدور کارت ملی هوش‌مند اشاره کرد و گفت: دقت زیاد در صدور کارت هوش‌مند به‌لحاظ احراز و تصویر هویت، زمان صدور کارت تاکنون به دو ماه می‌رسیده اما سعی داریم با تجهیزات کافی، این زمان را به سه هفته کاهش دهیم.

وی گفت: با استفاده از کارت هوش‌مند، امکان تخلف وجود ندارد و هم‌چنین به شناسایی در فضای مجازی کمک می‌کند.

طریقت به آمارهای سازمان فن‌آوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ضریب نفوذ استفاده از تلفن هم‌راه در کشور به ۱۱۵درصد رسیده است و هم‌چنین ۱۴میلیون نفر عضو شبکه‌ی تلگرام هستند که ۸۲درصد این کاربران زیر ۱۸ سال سن دارند.

سخن‌گوی سازمان ثبت احوال تاکید کرد: هر فردی که شناسنامه‌ی وی مخدوش شده است می‌تواند در همان روز به دفاتر ثبت احوال مراجعه و مشکلش را حل کند مگر این‌که احراز شود که خلافی انجام شده است که در این‌صورت باید در مدت زمان طولانی‌تر رسیدگی شود.

وی در مورد تعرفه‌های کارت هوش‌مند تصریح کرد: ۱۷هزارو۲۰۰ تومان تعرفه‌ی قانونی مجلس برای صدور کارت هوش‌مند ملی است که به‌حساب خزانه واریز می‌شود که البته این تعرفه‌ها برای خدمات مختلف و هم‌چنین در استان‌های مختلف، متفاوت است و از سوی دیگر دفاتر پیش‌خوان و خدمات پستی نیز کارمزدی برای خدمات خود دریافت می‌کنند که این کارمزدها در کمیسیونی در وزارت کشور تعیین شده است.

طریقت گفت: اخیرا مشاهده شده که عده‌ای سودجو با مراجعه به منازل، اقدام به دریافت وجه نقد از مردم برای کارت هوش‌مند کرده‌اند که این موضوع به‌هیچ عنوان از سوی ثبت احوال انجام نشده و غیرقانونی است.

سخن‌گوی سازمان ثبت احوال با تاکید بر این‌که تاکنون ۵میلیون نفر برای دریافت کارت هوش‌مند مراجعه کرده‌اند، گفت: ۹۰درصد این افراد کارت‌های هوش‌مند را گرفته و مابقی نیز به‌زودی دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که تا پایان سال صدور کارت‌های هوش‌مند را به ۷میلیون می‌رسانیم، اظهار داشت: برای سال آینده نیز پیش‌بینی کردیم که ۱۵ تا ۲۰ میلیون کارت صادر شود.

به‌گفته‌ی طریقت، کارت اولی‌ها و ۱۵ سال تمام‌ها و افرادی که برای آن‌ها کارت صادر می‌شود فقط کارت هوش‌مند دریافت می‌کنند و البته افرادی که قصد اصلاح اسناد هویتی خود را دارند نیز برای‌شان کارت هوش‌مند صادر خواهد شد.

وی گفت: فعلا برنامه‌ای برای پوشش فراگیر مردم برای دریافت کارت هوش‌مند ملی نداریم و برنامه‌ی ما این است که ابتدا گروه‌های سنی جوان، کارت دریافت کنند.

سخن‌گوی سازمان ثبت احوال هم‌چنین اظهار داشت: تمامی کارت‌های ملی که مهلت آن‌ها به اتمام رسیده بر اساس مصوبه‌ی هیئت وزیران تا سال ۹۵ کارت‌های آن‌ها تمدید خواهد شد.

وی در مورد هرم سنی کشور نیز گفت: ۲۳.۴درصد (۱۷.۵میلیون نفر) افراد زیر ۱۵ سال، ۳۱.۵درصد (۲۳.۷میلیون نفر) جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال، ۳۹.۳درصد (۲۹.۵میلیون نفر) میان‌سالان ۳۰ تا ۶۴ سال و هم‌چنین ۵.۷درصد (۴.۲میلیون نفر) سال‌مندان ۶۵ سال و بیش‌تر را تشکیل می‌دهند.

طریقت گفت: در حال حاضر ۲هزارو۷۰۰ کارت هوش‌مند ملی برای مجریان و اعضای نظارت در انتخابات صادر شده که آن‌ها می‌توانند از امضای دیجیتال استفاده کنند و هیچ‌کس نمی‌تواند امضایش را در اختیار فرد دیگری قرار دهد.

سخن‌گوی سازمان ثبت احوال به آمار ۹ ماهه‌ی امسال اشاره کرد و ادامه داد: در این مدت یک‌میلیون‌و۱۸۹هزارو۳۶۷ مورد ولادت به‌ثبت رسیده که ۶۱۱هزارو۱۴۴ پسر و ۵۷۸‌هزارو۳۲۳ نفر نیز دختر بوده‌اند و در هر ساعت ۱۸۰ ولادت به‌ثبت رسیده است و آمار ولادت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴.۵درصد رشد داشته است.

طریقت به آمار وفات نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در ۹ ماهه‌ی امسال ۲۷۷هزارو۹۱۴ مورد وفات به ثبت رسیده است که ۱۵۶هزارو۱۷۷ مورد مردان و ۱۲۱هزارو۷۳۷ مورد فوت، مربوط به زنان بوده است و در هر ساعت ۴۲ واقعه‌ی وفات به‌ثبت رسیده که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل ۱۸درصد کاهش داشته اما این کاهش واقعی نیست.

سخن‌گوی سازمان ثبت احوال به آمار ازدواح نیز اشاره کرد و گفت: ۵۲۰هزارو۲۴۰ واقعه‌ی ازدواج در ۹ ماهه امسال به‌ثبت رسیده که ۴۲۷هزارو۴۱۷ مورد شهری و نزدیک به ۹۲هزارو۸۲۳ مورد روستایی بوده است که به‌طور میانگین ۳.۴درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود: هم‌چنین طی این مدت ۱۲۲هزارو۳۴۰ طلاق به‌ثبت رسیده که ۱۰۹هزارو۸۰۲ مورد در مراکز شهری و ۱۲هزارو۵۳۸ مورد نیز در مناطق روستایی بوده است و نسبت به‌مدت مشابه سال قبل ۴.۳درصد افزایش داشته است.

طریقت با بیان این‌که در هر ساعت ۱۸ طلاق و روزانه ۴۴۳ طلاق به ثبت رسیده است، گفت: بیش‌ترین طلاق ثبت‌شده در ۹ ماهه‌ی امسال مربوط به مردان ۲۵ تا ۲۹ سال و هم‌چنین زنان ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است و بیش‌ترین ازدواج‌ها نیز مربوط به مردان ۲۵ تا ۲۹ سال و زنان ۲۰ تا ۲۴ سال به‌ثبت رسیده است.

به‌گفته‌ی وی ۱۴درصد طلاق‌ها در یک سال اول زندگی و ۴۹درصد نیز در ۵ سال اول زندگی ثبت شده است.

طریقت به تغییر نام نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در این مدت ۲۶هزارو۶۷۰ تغییر نام و ۴۷هزارو۹۰۵ تغییر نام‌خانوادگی ثبت شده است که بیش‌ترین فراوانی نام‌ها مربوط به اسامی امیرعلی، امیرحسین و محمد برای پسران و فاطمه، زهرا و نازنین زهرا برای دختران بوده که در مقایسه با سال قبل تغییر نداشته است اما دو اسم حلما و آیلین در رتبه‌ی ۹ و ۱۰ اسامی دختران قرار گرفته که نسبت به گذشته جدید است.

وی از ثبت روز ملی جمعیت در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: ۳۰ اردی‌بهشت‌ماه روز ملی جمعیت نام‌گذاری شده است.


کد مطلب: 3815

آدرس مطلب: http://tahrireno.ir/vdci.zapct1avwbc2t.html

تحریر نو
  http://tahrireno.ir