دبیر اجرایی پنجمین کنگره سلامت نوزادان ایران مطرح کرد؛

تأثیر شیر آغوز در پیشگیری از عفونت در نوزادان

3 آذر 1397 ساعت 11:07

دبیر اجرایی پنجمین کنگره سلامت نوزادان ایران با اشاره به تأثیر شیر آغوز در پیشگیری از عفونت در نوزادان گفت: نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند نیز در مقابل عفونت‌ها مقاوم‌ترند.


دبیر اجرایی پنجمین کنگره سلامت نوزادان ایران با اشاره به تأثیر شیر آغوز در پیشگیری از عفونت در نوزادان گفت: نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند نیز در مقابل عفونت‌ها مقاوم‌ترند.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر نسترن خسروی عضو هیات علمی علوم‌پزشکی ایران در پنجمین کنگره سلامت نوزادان ایران، در ارتباط با عفونت نوزادان اظهار داشت: از ‌آنجایی که سیستم دفاعی نوزادان ضعیف بوده و جنین در محیط داخل رحم با میکروب‌ها و آنتی‌ژن‌ها مواجه نیست زمانی که متولد می‌شود در معرض عفونت‌های زیاد قرار می‌گیرد.

وی افزود: یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر نوزادان عفونت نوازدی است و اگر نوزاد نارس‌ بدنیا آید خطر ابتلا به عفونت در آن بیشتر خواهد شد.چرا که آنتی‌بادی‌ها جهت مقابله با میکروب‌ها از هفته‌ ۲۲ از جفت عبور کرده و پس از هفته ۳۰ و ۳۲ بارداری به بیشترین میزان می‌رسد؛ لذا نوزادی که به موقع به دنیا می‌آید نسبت به نوزاد نارس در مقابل میکروب‌ها مقاوم‌تر است.

دبیر اجرایی پنجمین کنگره سلامت نوزادان ایران ادامه داد: رعایت نکات بهداشتی توسط والدین و شست‌وشوی دست‌ها هنگام مواجه با نوازد چه در بیمارستان و چه در منزل در پیشگیری از ابتلاء نوزاد به عفونت بسیار موثر است.

این فوق‌تخصص نوزادان خاطرنشان کرد: نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند نیز در مقابل عفونت‌ها مقاوم‌ترند چرا که شیر مادر حاوی آنتی‌بادی بوده و اولین شیر مادر یا آغوز پایه بیشترین میزان آنتی‌بادی است و نوزاد را بسیار زیاد در مقابل عفونت‌ها محافظت می‌کند و نوزادانی که مستمر از شیر مادر استفاده می‌کنند مصونیت بیشتری در مقابله با میکروب‌ها دارند.

گفتنی است؛ پنجمین کنگره سلامت نوزادان ایران همراه با کنگره پرستاری سلامت نوزادان تا سوم آذرماه سال‌جاری با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته در مرکز همایش‌های رازی در حال برگزاری است


کد مطلب: 17317

آدرس مطلب: http://tahrireno.ir/vdciypaz.t1ayz2bcct.html

تحریر نو
  http://tahrireno.ir