رییس پلیس پایتخت خبر داد؛

کاهش ۱۰ درصدی سرقت در تهران و پاکسازی معتادان متجاهر

27 فروردين 1398 ساعت 14:28

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به کاهش سرقت در تهران، گفت:‌در دو سال گذشته ۳۷ درصد از سرقت‌های کل کشور در تهران رخ می‌داد و با اجرای این طرح‌ها که در این دو سال میزان وقوع آن‌ها ۲۳ تا ۲۷ درصد کاهش پیدا کرده است.


فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به کاهش سرقت در تهران، گفت:‌در دو سال گذشته ۳۷ درصد از سرقت‌های کل کشور در تهران رخ می‌داد و با اجرای این طرح‌ها که در این دو سال میزان وقوع آن‌ها ۲۳ تا ۲۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش تحریرنو ؛ سردار حسین رحیمی در بیست و چهارمین مرحله از طرح رعد که صبح امروز در محل فرماندهی انتظامی تهران بزرگ برگزار شد، اظهار کرد: با تلاش همکارانم در پلیس‌های تخصصی بیست و چهارمین مرحله از طرح رعد پلیس پایتخت با استفاده از ظرفیت و توان کلانتری‌ها و پلیس پیشگیری از ابتدای هفته جاری به مرحله اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه در بیست و چهارمین مرحله از طرح رعد، ۳۰۹ حکم قضایی اجرا شد، گفت: در این طرح به ۳۰۹ مخفیگاه سارقان، مالخران و متخلفین وارد شدیم و در مجموع ۶۶۵ نفر از سارقان و مالخران را در این مرحله دستگیر شدند.

رحیمی با بیان اینکه در این مرحله از طرح ۷۶۱ پرونده برای این افراد تشکیل شد، گفت: در این پرونده‌ها تا این لحظه ۱۴۷ هزار و ۵۱۹ عدد از اموال مسروقه کشف شد که در این بین ۱۷۰ دستگاه خودرو و موتورسیکلت وجود داشت.

وی افزود: حدود ۸۷ درصد اموال از منازل و مغازه‌ها به سرقت رفته بود و ارزش تقریبی این اموال بالغ بر شش میلیارد تومان است. از میان سارقان دستگیر شده ٣۵٣ نفر دارای سابقه یک بار به بالا هستند و ۳۱۲ نفر برای اولین بار است که توسط پلیس دستگیر می‌شوند.

رحیمی درباره سلاح‌های کشف شده نیز گفت: پنج قبضه سلاح جنگی و ۴۹ قبضه انواع سلاح سرد از سارقان کشف شد.

وی ادامه داد: در این مرحله از طرح رعد در حوزه مبارزه با کالای قاچاق نیز در مجموع ۵۰ نفر از قاچاقچیان دستگیر شدند و ١۴۶ هزار انواع کالای قاچاق به دست آمد که در یک مورد آن پنج تن مواد تاریخ گذشته و فاسد کشف شد که آماده توزیع بود و لنج باند قاچاق و ٢٠باند مالخر منهدم شد.

رحیمی با اشاره به ورود به سال ٩٨ گفت: طرح‌های پلیس در بخش‌های مختلف با حساسیت‌ها و جدیت در سال ۹۸ دنبال خواهد شد و تلاش می‌کنیم یک وضعیت مطلوب در پایتخت ایجاد شود.

کاهش ۱۰ درصدی نرخ سرقت در تهران

وی افزود: در دو سال گذشته ۳۷ درصد از سرقت‌های کل کشور در تهران رخ می‌داد و با اجرای این طرح‌ها که در این دو سال میزان وقوع آن‌ها ۲۳ تا ۲۷ درصد کاهش پیدا کرده که این نشانه اثرات مثبت طرح‌هایی مثل طرح رعد است.

رحیمی ادامه داد: در سال ۹۸ بحث پاکسازی پایتخت از معتادان متجاهر در اولویت پلیس است چرا که این افراد در بیش از ۷۰ درصد سرقت‌ها دست دارند. در این راستا ۹۲باب منزل که حدود ۸۶۰ اتاقک در آن‌ها وجود داشت را پلمب کرده‌ایم که این اماکن مخروبه بوده و آب و گاز و برق آن قطع شده و تخریب آن‌ها در دستور کار است.

وی ادامه داد: حالا که حدود ۸۰ روز از این طرح می‌گذرد با ایجاد یک پایگاه قدرتمند در این منطقه،طرح رعد با جدیت ادامه پیدا خواهد کرد و در سایر نقاط تهران توسعه پیدا می‌کند.

رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه تمام پلیس‌ها مکلف شدند تا اگر در این مناطق معتاد متجاهر دیدند تحویل گشت‌های پلیس مبارزه با مواد مخدر دهند، گفت: ما قصد داریم تا پایتخت را از حضور معتادان متجاهر پاک کنیم.

وی با اشاره به برخورد با دلالان ارزی گفت: سال گذشته بحث جدی درباره برخورد با دلالان ارزی به‌ویژه در سبزه میدان، منوچهری، چهارراه استانبول، طول خیابان فردوسی و... به مرحله اجرا درآمد و در حال حاضر نیز این طرح با جدیت دنبال می‌شود همچنین صرافی‌های غیرمجاز حتما به‌طور ویژه تحت کنترل خواهند بود و با آن ها برخورد خواهد شد.

تعیین تکلیف طرح زوج و فرد در انتظار شهرداری تهران

رئیس پلیس پایتخت در خصوص اجرای طرح زوج و فرد گفت: ما منتظر شهرداری هستیم که مقدمات مرحله جدید طرح ترافیک را برای بهبود وضعیت هوای شهر به اجرا بگذاریم اما کمی عقب هستیم و به شهرداری یادآوری می‌کنیم به اجرای این سرعت ببخشند.

وی ادامه داد: برای بهبود هوای شهر و ترافیک مرکز شهر برنامه‌ای طراحی کردیم که هر خودرو طی یک فصل بتواند ٢٠روز را در نقاط محدوده طرح ترافیک تردد کند. ما به لحاظ حقوق شهروندان این طرح را تایید کردیم و از شهروندان تهرانی درخواست می‌کنم در زمینه اجرای طرح ما را یاری کنند.

رحیمی درباره پوشش پلاک خودرو گفت: این تخلف نیز مانند زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی بوده است و طبیعی است که اگر تخلفی در حوزه انضباط اجتماعی انجام شود پلیس برخورد جدی خواهد کرد.

وی در خصوص برخورد با بدحجابی، اظهار کرد: بخشی از بحث شئونات اسلامی به رعایت حقوق سایر شهروندان برمی‌گردد و کسانی که با وضعیت ناهنجار در خیابان‌ها حضور می‌یابند در اصل حقوق شهروندی و قانون کشور را زیر پا می‌گذارند.

رحیمی افزود: طبق قانون وظیفه ناجا حفظ ارزش‌هاست و از نظر قانونی پلیس مکلف است با هنجارشکنان و کسانی که شئون اسلامی را رعایت نمی‌کنند و سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند، برخورد کند.

فرمانده انتظامی پایتخت در پایان گفت: اقدام پلیس در این حوزه قانونی است و ما یک گام نیز در انجام وظیفه‌مان در ترویج فرهنگ اسلامی و برخورد با کسانی که هنجارهای اسلامی را زیر پا می‌گذارند، عقب نخواهیم آمد.


کد مطلب: 18245

آدرس مطلب: http://tahrireno.ir/vdcji8ev.uqeoxzsffu.html

تحریر نو
  http://tahrireno.ir