رئیس کل بانک مرکزی؛
وضع اقتصادی کشور تا پایان سال بهبود می یابد
رئیس کل بانک مرکزی با ارائه گزارشی از تازه‌های خرد و کلان اقتصاد گفت کشور به موقعیتی رسیده که با ایجاد ثبات در بازار ارز در مسیر بهبود شاخص های کلان اقتصادی قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۵
 
وضع اقتصادی کشور تا پایان سال بهبود می یابد
 
رئیس کل بانک مرکزی با ارائه گزارشی از تازه‌های خرد و کلان اقتصاد گفت کشور به موقعیتی رسیده که با ایجاد ثبات در بازار ارز در مسیر بهبود شاخص های کلان اقتصادی قرار گرفته است.

به گزارش تحریرنو از صدا و سیما، عبدالناصر همتی در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: از سال قبل و در پی تلاطم بازار ارز به سبب تحریم‌های ظالمانه، با تمهیداتی که اندیشیده شده است توانستیم نرخ ارز را ثابت نگه داریم و روند تسهیلات‌دهی موفقی داشته باشیم.

وی افزود: با همراهی بخش‌های مختلف با بانک مرکزی، رونق اقتصادی اعاده می‌شود و تا پایان سال شاهد شرایط بهتری هستیم.

او ادامه داد: از آغاز امسال تاکنون تسهیلات‌دهی کل بانک‌ها به طور میانگین ماهانه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده که حدود ۳۰ درصد آن به صنعت، ۱۲ درصد به بخش مسکن و ۱۰ درصد به کشاورزی تزریق می‌شود که روی هم رفته بیش از ۶۰ درصد از منابع به تولید اختصاص می‌یابد و در تلاشیم که تسهیلات تزریق شده در بخش مسکن را از ۱۲ درصد به ۲۰ درصد افزایش دهیم.

او گفت: منابع بانک‌ها محدود است همراهی بانک مرکزی فقط چاپ پول و تزریق به بازار نیست، از آغاز امسال برای ما تکلیف شده که ۸ هزار میلیارد تومان به سیل‌زدگان کمک کنیم و ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به خرید تضمینی گندم اختصاص داده‌ایم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در ۵ ماهه نخست امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان تعهدات قرض‌الحسنه اعم از ازدواج و مشاغل خانگی گرفته تا دیگر موارد ثبت شده است.

وی تصریح کرد: رونق اقتصادی فقط وابسته به پول نیست نوع تولید، بهره‌وری کار، ایجاد تقاضا برای محصولات تولید شده و کاهش وابستگی به خارج و رسیدن به تولید ملی را می‌توان جزئی از رونق تولید و اقتصاد عنوان کرد، البته اولین وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی و ثبات قیمت‌ها است و کمک به رونق تولید از وظایف فرعی ما محسوب می‌شود.

همتی خاطر نشان کرد: پس از برقراری آرامش در بازار ارز و ایجاد ثبات در نرخ‌ها، می‌توان رونق را در بازار احساس کرد، درخواست ما از بانکها این است که تمرکز اصلی را روی سرمایه در گردش داشته باشند که از این مرحله اقتصادی به خوبی عبور کنیم.

او گفت: بعد از گذر از آثار تحریم‌های ظالمانه غربی‌ها در دو سال اخیر، به شرایطی رسیده ایم که با ایجاد ثبات در بازار ارز، در مسیری قرار داریم که شاخص های کلان اقتصادی کشور رو به بهبود است، در بازار ارز توانستیم با کاهش ۱۸ درصد نرخ ارز دلار را از ۱۴ هزار و پانصد تومان به ۱۱ هزار هزار و ۶۰۰ تومان برسانیم و ثابت نگه داریم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دخالت بانک مرکزی بر نرخ‌ها نیست بلکه عرضه و تقاضا بیشتر مورد توجه بانک مرکزی قرار دارد به این منظور سفته‌بازی‌ها کنترل شده و در حاشیه بازار کمتر به چشم می خورد.

همتی گفت: به دنبال صادرات غیر نفتی هستیم و گام‌های خوبی هم برداشته شد در ۵ ماهه نخست امسال کار صادرکنندگان غیر نفتی روان شده است.

او تصریح کرد: با مدیریت تورم و بازار در ماه‌های گذشته، تورم ماهانه و نقطه به نقطه کاهنده شده بدان معنا که رشد و افزایش تورم کاهش یافته و مفهومش آن نیست که تورم نداریم اسفند ۹۷ با نرخ رشد ۵ درصد ماهانه مواجه بودیم که نرخ تورم به زیر ۲ درصد ماهانه رسیده، تورم نقطه به نقطه هم که در حال صعود بود تیرماه متوقف و مرداد ماه با سقوط همراه است و خوشبختانه توانستیم ترس ونزوئلایی شدن در تورم را کنترل کنیم.

همتی گفت: قبول داریم که تورم به قشر کارمند و حقوق بگیر فشار وارد می‌کند پس در تلاشیم که اوضاع بدتر نشود و به سمت احیاء پیش برویم بطوریکه از سه ماه گذشته می‌توان نشانه‌های احیاء را احساس کرد.

او ادامه داد: رکود و تورم هر دو مهم است اما رکود آسیب رسان تر است ما باید از بیکاری جلوگیری کنیم در سه ماهه اول امسال نرخ نیروی شاغل کشور ۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲۰ هزار شاغل اضافه شده که البته بخش عمده این رقم هم به طرح ایجاد اشتغال روستایی مربوط می شود.

همتی درخصوص رکود در بخش مسکن گفت: تصمیم گرفتیم وام را به ساخت قابل انتقال تخصیص دهیم اینکه افزایش قیمت دربازار مسکن دیده نمی‌شود بدان معنی است که تورم رو به کاهش است. کم کم باید نرخ مسکن کاهش یابد باید از هر اقدامی که به رشد بی‌رویه نقدینگی کمک می‌کند اجتناب کنیم رشد ۲۴ درصدی نقدینگی، غیر منطقی است.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص وام ازدواج و شرایط ضامنان آن گفت: سال ۹۷ حدود یک میلیون پرونده وام ازدواج تخصیص یافت در پنج ماهه نخست امسال ۳۰۰ هزار پرونده وام ازدواج تشکیل و پرداخت شد و حدود ۱۲۰ هزار پرونده هم در شرف دریافت وام هستند ۸۰ هزار پرونده هم در نوبت به سر می برد در این بین مشکل به مصوبه مجلس مبنی بر وجود یک ضامن معتبر مربوط می شود.

همتی افزود: خواهش من از همکارانم در ۲۰ هزار شعبه بانکی در کشور این است که وام ازدواج را با یک ضامن تخصیص دهند و سخت‌گیری نکنند.

او درباره بازار متشکل ارزی گفت: در تلاش هستیم که چنین بازاری راه بیفتد اما هر چه پیش رفتیم به پیچیدگی‌های بیشتری برخوردیم در این سیستم حداقل باید پنج بانک فعالیت داشته باشند که گاه مشاهده می‌شود شبکه نرم افزاری یک بانک با شبکه ارزی همخوان نیست.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ارز و نقدینگی تامین کالاهای اساسی افزود: در این خصوص مشکلی وجود ندارد۹۰ میلیون تن کالا در بندر امام (ره) مانده این در حالی است که امسال نسبت به سال ۹۷ واردات کشور ۶۲ درصد افزایش یافت از آغاز امسال تاکنون ۶۲ میلیارد دلار برای دارو و کالاهای اساسی تخصیص داده‌ایم. البته بخشی از این تامین ارز به صورت ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و بخشی هم نیمایی صورت گرفت پس در کشور نباید قیمت این اقلام افزایش داشته باشد البته از ذخایر استراتژیکی هم برخورداریم که برای روز مبادا برقرار و تامین است.

همتی ادامه داد: حدود ۱۴۹ میلیارد دلار تامین برای واردات صورت گرفته در وضعی که سخت‌ترین تحریم هنوز برقرار است و بسیاری کشورها از ترس آمریکا شبکه‌های بانکی ما را مختل کرده‌اند و نمی‌گذارند گردش مالی داشته باشیم.

او لابه لای سخنانش گریزی به صدا و سیما زد و گفت: وظیفه اصلی رسانه ملی ایجاد سرگرمی و نشاط مردم است بهتر است که به این منظور اقدام به پخش موزیک و آهنگ ها و برنامه‌های شاد کند، آرشیو صدا و سیما پر است از برنامه‌های مجاز و قابل پخش برای نشاط مردم.
کد مطلب: 19418