در نشست "ماهی سیاه کوچولو" مطرح شد:
مریلا زارعی: به یک نقش الصاق نمی‌شوم
بازیگر اول فیلم "ماهی سیاه کوچولو" بابیان این‌که بازی کردن در نقش متفاوت را به‌خاطر احترام به مخاطب انجام می‌دهم گفت: نقش الفت در فیلم "شیار ۱۴۳" اسطوره‌ی واقعی مملکت من است اما به یک نقش الصاق نمی‌شوم.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۷
 
مریلا زارعی: به یک نقش الصاق نمی‌شوم
 
مریلا زارعی، بازیگر اول فیلم "ماهی سیاه کوچولو" بابیان این‌که بازی کردن در نقش متفاوت را به‌خاطر احترام به مخاطب انجام می‌دهم گفت: نقش الفت در فیلم "شیار ۱۴۳" اسطوره‌ی واقعی مملکت من است اما به یک نقش الصاق نمی‌شوم.

تحریرنو: مریلا زارعی در نشست بررسی فیلم "ماهی سیاه کوچولو" درباره‌ی انتخاب نقشی متفاوت در این فیلم اظهار کرد: این پروژه‌ی بسیار سخت بود، وقتی‌که فیلم را برای اولین‌بار در کنار اصحاب رسانه دیدم احساس کردم سختی‌هایی که ما کشیدیم، دیده نمی‌شود.

وی افزود: بعد از حضورم در فیلم "چ" و "شیار ۱۴۳" و استقبالی که از آن شد و مهری رسیده به مخاطبان مقرر کردم نقشی را قبول نمی‌کنم مگر این‌که ۱۸۰ درجه متفاوت با نقش الفت شیار۱۴۳ باشد.

بازیگر فیلم "دو زن" افزود: حضور در این فیلم "ماهی سیاه کوچولو" چالش بازیگری برای من بود، چراکه اولا به احترام الفت فیلم شیار می‌خواستم که از این نقش فاصله بگیرم، درواقع نمی‌خواستم مبادا به نقشی الصاق شوم و به خاطر بقای بیش‌تر الفت، از آن فاصله گرفتم.

وی بابیان این‌که این تصمیم برای من سخت بود اظهار کرد: باید از طعم خوب نقش فاصله می‌گرفتم ازاین‌رو نقشی را قبول کردم که وجه مادرانه و زنانه نداشته باشد.

زارعی عنوان کرد: ۱۴ ماه فقط سناریوها را خواندم که بخشی از آن‌ها در جشنواره‌ی امسال حضورداشته و هم‌کاران هم در آن فیلم‌ها خوش درخشیده اند.

بازیگر فیلم "ماهی سیاه کوچولو" تصریح کرد: این فیلم جز فیلم‌هایی است که من برخلاف رسوم از سوی نویسنده و تهیه‌کننده وارد کار شدم، پیش از این هم تجربه کار اولی‌ها را داشتم و از این موضوع استقبال می‌کنم.

وی بابیان این‌که به‌شدت با کنار گذاشتن کارگردانان باسابقه مشکل‌دارم ادامه داد: از نقش شهرزاد استقبال کردم، هم‌چنین فیلم بیان‌کننده برهه‌ای از بخشی از تاریخ مملکت را نشان می‌دهد، برای من جذاب بود چون درباره‌ی آن نشنیده بودم.

بازیگر فیلم "چ" در ادامه عنوان کرد: این فیلم برای من مهم بود نه‌تنها به‌خاطر تولید یک اثر سینمایی بلکه به‌خاطر نقش متفاوتی که برای زن نوشته‌شده بود که برای شکستن آن نگاه همیشگی نیاز به جسارت دارد.

زارعی توضیح داد: زنان بازیگر هم بهتر است که نقش‌های تکراری بازی نکنند یا سینماگران را وادار به نوشتن نقش‌های متفاوت کنند. چراکه بعد از ۲۰ سال کارکردن مخاطب هم از نقش‌های تکراری یک بازیگر خسته می‌شود.

زارعی در پاسخ به سوالی که باکمی جنجال هم‌راه شد و از زارعی خواسته بود که اسطوره الفت را هم‌چنان حفظ کند، تصریح کرد: باوجود تحلیل‌های احتمالی که می‌دانستم حول این فیلم ممکن است وجود داشته باشد، ممکن است نقش الفت به مزاق من و شما خوش بیاید، مردم هم دوست داشته باشند، فروش خوب هم داشته باشد، اما این دلیل نمی‌شود که من در این قالب بمانم که مخاطب احساس خوبی داشته باشد.

زارعی گفت: الفت واقعی اسطوره مملکت من است اما من مریلا زارعی هستم و قرار نیست به آن الصاق شوم ،درواقع به احترام به الفت‌های واقعی که بسیار هم در این مملکت زیاد هستند، این کارکردم.

وی هم‌چنین درباره‌ی تاثیرات نقش الفت "شیار ۱۴۳" گفت: حتی در این مدت تهیه‌کننده‌ای بوده که گفته اجازه هست من فیلم‌نامه‌ی کمدی بفرستم‌؟ که من گفتم شما چرا فکر کردید که من عوض‌شده‌ام. من همان زارعی هستم که "واکنش پنجم"، "دعوت"، "چ" و حتی "خروس جنگی" را بازی کردم. اعتقاد به الفت در دل من بوده است نه این‌که فقط سال گذشته بازی در شیار با آن آشنا شده باشم. من برای همه‌ی نقش‌هایم و برای همه فیلم‌هایم احترام قائلم چراکه به مخاطبم احترام قائلم.

بازیگر فیلم سینمایی "درباره الی" با بیان این‌که معتقدم که هر نقشی را باید با احترام بازی کنم افزود: حاضرم برای نمایش مظلومیت امام حسین نقش یزید را بازی کنم. بنابراین انتخاب من برای این نقش آگاهانه و با استدلال بوده است، حتی اگر بخشی از مردم آن‌را دوست نداشتند.

محمدرضا شفیعی، تهیه‌کننده‌ی فیلم هم گفت: موضوع از یک یا دو سال قبل آغاز شد، در این حادثه که سال ۶۰ در آمل اتفاق افتاده بود دقیق شدیم چراکه کم‌تر کاری به این موضوع پرداخته بود و اتفاق روایت‌شده در فیلم "ماهی سیاه کوچولو" جزو یکی از وقایع مهم اوایل انقلاب بود.

وی اظهار کرد: پس از فعالیت بر روایت مورد نظر در نهایت به قصه‌ی شهرزاد رسیدیم و فیلم‌نامه‌ی اثر شکل گرفت.

تهیه‌کننده‌ی این فیلم در پاسخ به سوالی درباره‌ی سرمایه‌گذار این‌کار گفت: سرمایه‌گذار همان‌طور که در تیتراژ فیلم دیدید موسسه‌ی وصف صبا و شخص خودم بودم.

وی افزود: متاسفانه و خوش‌بختانه فیلم‌هایی که در این ژانر ساخته می‌شود به‌دلیل برخی حمایت‌ها حالت سفارشی به خود می‌گیرد، البته این امر بدان معنا نیست که از هیچ‌کجا حمایت نگرفتم اما به‌دلیل علاقه عده‌ای از سرمایه‌گذاران به برخی روایت با هزینه شخصی فیلم "ماهی سیاه کوچولو" را ساختم.

جمشید گرگین، بازیگر این فیلم هم گفت: من اواخر کار به این پروژه در تماسی که محمدرضا شفیعی تهیه‌کننده گرفت به این پروژه دعوت شدم. پیش از این من یکی دو تا کار با این تهیه‌کننده انجام داده بودم و البته نزدیک یک یا دو تا هم‌کاری هم می‌خواستیم داشته باشیم که در آخرین لحظه‌ها لغو شد.

این بازیگر پیش‌کسوت افزود: به تهیه‌کننده گفتم که می‌دانید هر کاری را انجام نمی‌دهم و کارهای کوچک هم قبول نمی‌کنم، به خاطر اعتمادی که به او داشتم بازی در این اثر سینمایی را قبول کردم.

شفیعی افزود: باوجود این‌که بسیار وسواسی هستم و فیلم‌های کمی را هم‌بازی می‌کنم اما در فیلم "ماهی سیاه کوچولو" بازی کردم.

علی طالب‌آبادی نیز در این نشست اظهار کرد: نمایش در سالن میلاد بسیار لحظه خاصی است زیرا از یک فیلم پرداه برداری و امواج حاصل از بازخورد مخاطبان دریافت می‌شود.

وی اظهار کرد: از دل داستان‌هایی که روی آن کارکردیم شخصیت شهرزاد شکل گرفت.

همایون ارشادی نیز اظهار کرد: من استاد نیستم و من‌را استاد خطاب نکنید و ارزش استاد را پایین نیاورید.

وی توضیح داد: عواملی در این فیلم نشستند که بیش‌تر من از در فیلم زحمت‌کشیده‌اند و ارزش کار آن‌ها بیش‌تر از ما است.

مصطفی زمانی بابیان این‌که این فیلم در شهر پدری من ساخته شد، گفت: من با پروژه‌ی شهرزاد فتحی قرارداد داشتم و آن کار کمی عقب افتاد و به‌جز فیلم "جامه‌دران" امسال در فیلم "ماهی سیاه کوچولو" را نیز دارم.

وی افزود: من به سواد طالب‌آبادی ایمان‌ دارم و بعد از ۲۰‌دقیقه صحبت با کارگردان نتیجه گرفتم که در این فیلم بازی کنم.

بازیگر فیلم "برلین ۷-" اضافه کرد: وقتی وارد سالن شدم دیدم که جمعیت زیادی نشسته است که من تجربه‌ی این جمعیت را برای فیلم "کیفر" داشتم.

وی به تشویق برخی تماشاگران هنگام نمایش فیلم اشاره کرد و گفت: چند‌سال پیش من از این اتفاق انتقاد کردم و برخی گفتند در جشنواره‌های خارجی هم این کار را می‌کنند.اما به‌نظرم اگر کسی فیلم را دوست ندارد باید از سالن خارج شود چرا این‌کار را می‌کند.

بابیان این‌که فیلم در همان لحظه به تو می‌گوید خوب است یا نه گفت: احساس به‌من می‌گوید که فیلم درستی است و از همه می‌خواهم به این کارگردان به‌عنوان جوان باهوش احترام بگذارند و اگر ضعفی می‌بینند به او بگویند‌. من از کارگردانی او لذت بردم.

بازیگر نقش یوسف پیامبر هم‌چنین عنوان کرد: روزی که شفیعی خواست با من قرارداد ببند از او پرسیدم که بودجه را از کجا آورده‌ای و او گفت شخصی است اما وقتی‌که لوکیشن را دیدم باز هم شک کردم از او درباره‌ی بودجه پرسیدم و تهیه‌کننده گفت اگر از جای دیگری باشد در تیتراژ پایانی فیلم خواهی دید.
کد مطلب: 2520