معاون دفتر صنایع خلاق وزارت صمت؛
کمک به رشد و شکوفایی اقتصاد خلاق با برگزاری ششمین نمایشگاه اسباب بازی
معاون دفتر صنایع خلاق وزارت صمت گفت: ششمین نمایشگاه اسباب بازی با حمایت از تولید کنندگان داخلی صنعت اسباب بازی به رشد و شکوفایی اقتصاد خلاق کشور کمک می‌کند.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۳
 
کمک به رشد و شکوفایی اقتصاد خلاق با برگزاری ششمین نمایشگاه اسباب بازی
 
معاون دفتر صنایع خلاق وزارت صمت گفت: ششمین نمایشگاه اسباب بازی با حمایت از تولید کنندگان داخلی صنعت اسباب بازی به رشد و شکوفایی اقتصاد خلاق کشور کمک می‌کند.

به گزارش تحریرنو ؛ محسن حموله گفت: از اهداف برگزاری نمایشگاه اسباب بازی و سرگرمی، درسطح کشورکه توسط بخش خصوصی و با حمایت و نظارت بخش‌های مرتبط و مسوول دولتی برنامه ریزی و انجام می‌شود؛ معرفی دستاورد‌ها و ظرفیت‌های تولید در صنعت اسباب بازی است.
وی افزود: هنر و فرهنگ از نظر بسیاری یک موضوع روشنفکری و تفننی محسوب می‌شود. نتیجه این تفکر هم این خواهد بود که سهم هنر و فرهنگ در اقتصاد کشور سهمی حاشیه‌ای است در حالی که بخش فرهنگ و هنردر کشور‌های در حال توسعه و پیشرفته یک بخش رشد یابنده است و قابلیت توسعه با سرعتی بیش از سایر بخش‌های اقتصادی را دارد. در دنیا سهم اقتصاد فرهنگ نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در حوزه صنایع مربوط به خلاق دارد.

حموله افزود: محصولات صنعت اسباب بازی قابلیت تولیددر مقیاس بزرگ و تجاری‌سازی را داردند حتی تولید این محصولات در فضا‌های محدود و بدون نیاز به زیرساخت‌های حجیم و حتی به‌صورت مشاغل خانگی را هم وجود دارد. این مزیت می‌تواند به رشد و شکوفایی اقتصاد خلاق کشور کمک کند.

این کارشناس حوزه فرهنگی گفت: در حال حاضر صنعت اسباب بازی و سرگرمی به عنوان یک رشته فعالیت در یکی از دفاتر تخصصی وزارت صنعت معدن و تجارت تحت عنوان دفتر صنایع خلاق و ورزشی مدتی است شروع بکار کرده و این نشان از اهمیت موضوع دارد که وزارت صمت به این حوزه نگاه ویژه صنعت و خلاق را خواهد داشت. برهمین اساس هر انچه که باعث تقویت و نشان از دست آورد‌های این حوزه باشد؛ با توجه به ایده‌های نو و طراحی‌هایی که به فرهنگ و ذائقه مخاطبان ایران دارد؛ بسیار ارزشمند است. برگزاری نمایشگاه‌ها در سطح کشور باعث ایجاد تعامل و هم افزایی بین بخش‌ها خواهد شد، همچنین تولید کنندگان با ارتباط مخاطبان خود از نظرات و نکات قوت و ضعف محصولات خود مطلع خواهند شد. مناسب است با برنامه ریزی و تدبیر در هرسال تقویم برگزاری نمایشگاه‌ها احصا و دستگاه‌های متولی به همراه انجمن‌های تولید کنندگان و فروشندگان اسباب بازی که چندین سال است فعالیت خود را شروع کرده اند، از این فرصت‌ها نهایت بهره برداری خود را داشته باشند چه از جهت معرفی محصولات جدید و چه از نظر مباحث اقتصادی که قطعا با فروش اسباب بازی حوزه رونق تولید هم به شکلی مرتفع خواهد شد. با توجه به جلسات کارشناسی و مباحث تخصصی پیرامون صنعت اسباب بازی امید است نسبت به شکل گیری اتحادیه مستقل برای صنعت بازی، سرگرمی و اسباب بازی تسریع و نگاه مساعدی در سطح کشور صورت گیرد. تا بتوان برای تمام بخش‌های زنجیره ارزش این صنعت برنامه ریزی وگام‌های خوبی برداشته شود.

در ادامه معاون دفتر صنایع خلاق محسن حموله گفت:امید است تولید کننده گان در این رشته فعالیت با ارتباط با دفتر تخصصی در وزارت صمت نسبت به آشنایی به قوانین حوزه تولید، بازار، کسب کارو فناوری‌های روز خود اقدام کنند تا بتوانیم حمایت‌های بیشتری را برای تولید کنندگان منظور نماییم. در حال حاضر با عنایت به حجم تولید و کیفیت خوب محصولات اسباب بازی ایرانی می‌توان با برنامه ریزی و حضور در نمایشگاه‌های بین المللی نسبت به تولید مشترک با برخی ازکشور‌ها و یا صادرات تدبیر گردد. امروزه مطالعات بازار و بازاریابی ازاهمیت بالایی برخودرار است. در کشور ما سازمان‌هایی همچون فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان توسعه و تجارت از طریق رایزان‌های فرهنگی و اقتصادی حامیان بسیار خوبی می‌توانند برای معرفی صنعت اسباب بازی کشورعزیزمان ایران در بازار‌های جهانی باشند.
کد مطلب: 21305