در نشست نمایش "یادم تو را فراموش" عنوان شد؛
فاطمه گودرزی: تابوی بازیگری در تئاتر برایم شکست
نشست خبری نمایش "یادم تو را فراموش" به کارگردانی "ژاله صامتی" با حضور بازیگران این نمایش "فاطمه گودرزی"، "پژمان جمشیدی"، "ژاله صامتی" و "ایرج سنجری" در تماشاخانه باران برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۲
 
فاطمه گودرزی: تابوی بازیگری در تئاتر برایم شکست
 
نشست خبری نمایش "یادم تو را فراموش" به کارگردانی "ژاله صامتی" با حضور بازیگران این نمایش "فاطمه گودرزی"، "پژمان جمشیدی"، "ژاله صامتی" و "ایرج سنجری" در تماشاخانه باران برگزار شد.

به گزارش تحریرنو، در ابتدای این نشست خبری، "ژاله صامتی" کارگردان این نمایش گفت: نمایش "یادم تورا فراموش" از نهم تیرماه در ایرانشهر روی صحنه می رود و امیدوارم بتوانیم با اجراهای قدرتمند پیش مردم رو سفید شویم.

وی افزود: این نمایشنامه را در ابتدا قرار بود فرد دیگری بنویسد و نگارش متن او چهار ماه طول کشید اما به واسطه اتفاقات عجیب و غریبی که افتاد مجبور شدم که نویسنده متن را عوض کنم و به همین واسطه متن نمایشنامه نیز عوض شد و "پوریا کاکاوند" در عرض ۱۰ روز این نمایشنامه را نوشت و کاستی های نمایشنامه نیز در طول جمع خوانی ها و صحنه به صحنه برطرف شد.

صامتی افزود: برای روی صحنه بردن این نمایش فرصت کمی برای تمرین داشتیم و در نهایت کمتر از ۲۰ روز تمرین کردیم، اما نمایش "یادم تو را فراموش" نمایشی است که تک تک اعضای گروه عاشقانه آن را کار کرد و به همین واسطه لاجرم بر دل می نشیند.

وی درباره انتخاب بازیگران این نمایش گفت: انتخاب بازیگران این نمایش بسیار هوشمندانه بوده است و دراین نمایش تک تک اعضای گروه عاشقانه کار کردند.

او درباره انتخاب فاطمه گودرزی برای ایفای نقش در این نمایش گفت: من و فاطمه گودرزی ۱۸ سال پیش با هم همبازی شدیم و در تمام این سال ها با هم دوست بودیم و هنگامی که تصمیم گرفتم این نمایش را روی صحنه ببرم در ابتدا قصد داشتم از بازیگر زن دیگری دعوت به همکاری کنم اما او تا پایان شهریور در سفر بود و امکان این را نداشت که ما را همراهی کند، از این رو به فاطمه گودرزی پیشنهاد همکاری دادم و او هم پذیرفت، می خواستم یک دوست در کنارم باشد.

صامتی گفت: من پیش از این قصد داشتم که نمایش دیگری را در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه ببرم و بخش عمده مقدمات این نمایش فراهم شده بود و زمان اجرا نیز مشخص شده بود اما متوجه شدم نمایشنامه نویس متنی را که برای اجرا به من داده خودش آن را در سالن دیگری روی صحنه برده است، از این رو از اجرا انصراف دادم تا نمایش دیگری را روی صحنه ببرم.

او افزود: پس از آن که تصمیم گرفتم که نمایش "یادم تو را فراموش" را روی صحنه ببرم چون ایرانشهر زمان اجرا نداشت با فرهنگسرای نیاوران وارد گفت وگو شدم و قرار شد که در این مجموعه کار کنیم اما با این که سالن فرهنگسرای نیاوران مناسب اجرای تئاتر است اما مدیر این مجموعه بیشتر تمایل دارد که در این مجموعه موسیقی اجرا شود از این رو در نیاوران نتوانستیم نمایشی را روی صحنه ببرم و دوباره شرایطی فراهم شد که این نمایش را در ایرانشهر روی صحنه ببریم.

در ادامه این نشست خبری"ایرج سنجری" بازیگر و تهیه کننده نمایش "یادم تو را فراموش" گفت: متاسفانه ما در کشور خودمان در غربتیم، چون هیچ رانتی نداریم و همین موضوع دست و بال ما را برای روی صحنه بردن یک نمایش بسته است،برای روی صحنه بردن نمایش "یادم تو را فراموش" هیچ حامی مالی نداشتیم و هیچ حمایتی از ما نشد و اگر همدلی و همراهی گروهی نبود این نمایش روی صحنه نمی رفت.

در ادامه فاطمه گودرزی با اشاره به حضور خود در این نمایش گفت: یکی از عواملی که باعث شد در این نمایش حضور پیدا کنم اعتماد و اطمینانی است که به "ژاله صامتی" به عنوان کارگردان و بازیگر این اثر نمایشی دارم، از سوی دیگر زمانی که نمایشنامه را مطالعه کردم، به نظرم کاری بسیار مردمی و صمیمانه آمد؛ نمایشی که بدون شک مورد توجه مخاطبان تئاتر قرار خواهد گرفت.

این بازیگر نام آشنای سینما و تلویزیون افزود:همیشه من برای بازی در نمایش دعوت می شدم و وسوسه بازی در تئاتر همیشه همراه من بود، اما این برای نخستین بار است که تصمیم گرفتم که در نمایشی ایفای نقش کنم و حضور "ژاله صامتی" در این کار یکی از دلایل حضور من در این نمایش است.

گودرزی گفت: انتخاب های ژاله صامتی در نمایش "یادم تو را فراموش" بسیار حساب شده و دقیق است و اعضای گروه به خوبی توانسته اند در کنار هم ایفای نقش کنند و گروه بسیار حرفه ای و دقیق هستند.

او افزود: من همیشه وقتی با خودم فکر می کردم که در نمایشی بخواهم ایفای نقش کنم؛ حتما با وسواس خاصی انتخاب نقش کنم و معتقد بودم برای روی صحنه بردن یک نمایش باید تمرین بیشتری بکنم. اما زمانی که ژاله صامتی پیشنهاد بازی در این نمایش را به من داد، از زمانی که شروع به کار کردیم تا اجرای عموم تنها توانستیم ۱۶ روز تمرین کنیم اما با این همه احساس آمادگی می کنم،خوشحالم که اولین تجربه بازی در نمایش را با ژاله صامتی دوست قدیمی ام تجربه می کنم و با بازی در این نمایش تابو بازی در تئاتر برایم من شکست.

"پژمان جمشیدی" دیگر بازیگر این نمایش که سابقه بازی در ۱۱ نمایش دیگر را دارد، گفت:از زمانی که اولین تجربه همکاری ام را با ژاله صامتی کردم، دوستی و رفاقتی میان ما و خانواده او شکل گرفت و من به نمایش "یادم تو را فراموش" پیش از آن که متن نمایشنامه نوشته شود اضافه شدم، من در این نمایش نقش "عطا" شاگرد یک سوپر مارکت را در بالای شهر بازی می کنم که اشتباهی کاری را انجام می دهد و به خاطر تصمیم می گیرد که به هر وسیله ای که شده این مشکل را برطرف کند.

او درباره این که چه عواملی موجب شده اند که از دنیای فوتبال قدم به دنیای تئاتر بگذارد گفت: من در خانواده فرهنگی متولد شده ام و همواره اهل مطالعه و موسیقی و تئاتر بوده ام و از دهه ۸۰ به این سو نیز یکی از بهترین تفریحات من تماشای تئاتر بوده است، از نظر من چون در تئاتر و فوتبال حضور مخاطب سهم عمده ای را بازی می کند، میان تئاتر و فوتبال اشتراکات بسیاری وجود دارد و در حال حاضر هم نمی دانم که آینده پژمان چه خواهد شد و در عرصه فوتبال فعالیت خواهد کرد یا تئاتر.

جمشیدی در بخش دیگر سخنانش گفت:با این که من دوره های بازیگری متعددی را گذرانده ام همکاری با هر یک از کارگردان ها برای من مثل کارگاه آموزشی بوده و تاکنون تجربه بازی در ۱۱ نمایش را داشته ام و امیدوارم شرایطی فراهم شود که با دیگر کارگردان های بزرگ همکاری کنم و بتوانم در عرصه تئاتر حضور توانمندتری داشته باشم.

بر پایه این گزارش نمایش "یادم تو را فراموش" به نویسندگی پوریا کاکاوند و کارگردانی ژاله صامتی از نهم تیرماه در سالن استاد ناظرزاده کرمانی مجموعه ایرانشهر به صحنه می‌رود، ایرج سنجری، فاطمه گودرزی، ژاله صامتی و پژمان جمشیدی بازیگران این نمایش‌اند.
کد مطلب: 6239