معاون وزیر بهداشت:
بیش از نیمی از ایرانی‌ها گرفتار چاقی و اضافه‌وزن هستند
معاون آموزشی وزارت بهداشت، با تاکید بر این‌‎که معضل چاقی شامل دنیا و ایران می شود، تصریح کرد: ۵۰‌درصد مردم کشورمان دچار چاقی و اضافه‌وزن هستند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۲
 
بیش از نیمی از ایرانی‌ها گرفتار چاقی و اضافه‌وزن هستند
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت، با تاکید بر این‌‎که معضل چاقی شامل دنیا و ایران می شود، تصریح کرد: ۵۰‌درصد مردم کشورمان دچار چاقی و اضافه‌وزن هستند.

تحریرنو: دکتر باقر لاریجانی در حاشیه‌ی برگزاری پنجمین کنگره‌ی پیش‌گیری و درمان چاقی ایران و دومین کنگره‌ی بین‌المللی جراحی‌های چاقی و متابولیک که در بیمارستان میلاد برگزار شد گفت: چاقی و اضافه‌وزن با بیماری‌های بسیار زیادی از جمله بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است.

وی با اشاره به ریسک فاکتورهای چاقی و اضافه وزن عامل بار بیماری‌های زیادی است، افزود: بیماری‌های مرتبط با چاقی و اضافه وزن، اثرات ناگواری بر نظام سلامت کشور دارد.

لاریجانی ادامه داد: با توجه به عوارض چاقی و اضافه‌وزن، می‌توان گفت که سه چهارم بار بیماری‌های غیرواگیر را شامل می‌شود.

معاون وزیر بهداشت از چاقی و اضافه وزن به‌عنوان مسئله‌ای نام برد که وزارت بهداشت مصمم است با برنامه‌ریزی، جلوی شیوع آن‌را بگیرد.

وی افزود: در سند بیماری‌های غیرواگیر، وزارت بهداشت متعهد شده نسبت به کاهش مرگ و میر و عوارض چاقی در کشور برنامه‌ریزی کند و بر اساس همین سند، دولت می‌بایست نسبت به کاهش ۲۵درصدی مرگ و میرها در سنین کم‌تر از ۷۰ سالگی اقدام کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در ادامه به برنامه‌ی این وزارت‌خانه در مسیر اجرای آن اشاره کرد و گفت: در زمینه‌ی مبارزه با چاقی و اضافه‌وزن در کشور ۹ هدف اصلی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که چاقی در کشور رو به افزایش است، افزود: یکی از اهداف ۹گانه این است که در ۱۰ سال آینده از افزایش شیوع چاقی و دیابت در کشور جلوگیری کنیم.

لاریجانی ادامه داد: در ۱۰ سال گذشته شیوع این دو مورد بیماری ۱۴درصد افزایش داشته است. لذا، وزارت بهداشت با برنامه‌ای متعهد شده است، برای ۱۰ سال آینده کاهش موارد ابتلا را داشته باشند.

به‌گفته‌ی معاون آموزشی وزارت بهداشت، این سند به تایید رئیس‌جمهوری، رئیس مجلس شورای اسلامی و وزرا رسیده است.
کد مطلب: 3755