نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تشریح کرد؛
ریزش تدریجی قیمت مسکن تا پایان سال از شایعه تا واقعیت
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌‌گوید روند افزایش قیمتی در بازار مسکن وجود نخواهیم داشت و ریزش قیمت در بازار مسکن تا پایان سال به صورت تدریجی خواهد بود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۳
 
ریزش تدریجی قیمت مسکن تا پایان سال از شایعه تا واقعیت
 
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌‌گوید روند افزایش قیمتی در بازار مسکن وجود نخواهیم داشت و ریزش قیمت در بازار مسکن تا پایان سال به صورت تدریجی خواهد بود.

به گزارش تحریرنو ؛ حسام عقبایی درباره قیمت مسکن نیز اظهار کرد: بازار مسکن بازاری مقاوم است و تاثیرپذیری تا تاثیرگذاری آن با تاخیر زمانی نسبت به سایر بازارها انجام می‌شود به طور مثال در مورد سکه یا ارز تاثیرات می‌توانند آنی و لحظه‌ای باشند اما بازار مسکن از این شرایط تبعیت نمی‌کند.

وی افزود: بازار مسکن بازاری مقاوم است و ورود آن به رکود و یا خروج آن از رکود زمان‌بر است به همین دلیل در وضعیت کنونی بازار مسکن با ثبات قیمتی مواجه است. بسیاری از افرادی که تولید مسکن کرده‌اند، منتظر نتایج انتخابات باقی مانده‌اند و می‌خواهند واحدهای خود را گران‌تر بفروشند اما باید نرخ‌های خود را بشکنند در غیر این صورت خرید و فروشی در واحدهای آنها انجام نخواهد شد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد:‌ اگر قیمت مسکن به قیمت‌های واقعی نزدیک نشود گردش اقتصادی در حوزه مسکن به وجود نخواهد آمد.

وی پیش‌بینی کرد که رونق به معاملات خرید و فروش مسکن به تدریج بر گردد و شاهد ریزش قیمت‌ها در بازار مسکن باشیم. به گفته او این ریزش در مناطقی از کشور که قیمت مسکن رشد بیشتری داشته است بیشتر خواهد بود و در مناطقی که رشد کمتری نیز داشته است، کاهش قیمت کمتر خواهد بود.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: درسال ۱۴۰۰ روند افزایش قیمت در بازار مسکن وجود نخواهد داشت و حتی ریزش قیمتی در بازار مسکن تا پایان سال وجود خواهد داشت و نباید به شایعاتی که درباره افزایش قیمت مطرح می‌شود گوش داد.

خرید و فروش مسکن به تدریج رونق می‌گیرد

وی افزود: عرضه و تقاضای مسکن در مناطق مجاور هم نیز یکسان نیست، بنابراین کاهش قیمت‌ها نیز با هم برابر نخواهد بود.برای اینکه گردش مالی در بخش مسکن به وجود بیاید و اقتصاد مسکن از وضع کنونی خارج شود این ریزش ضروری است و البته دفعی و یک باره نیز نخواهد بود اما بازار مسکن تا پایان سال روند کاهشی خواهد داشت و خرید و فروش مسکن نیز به تدریج رونق خواهد گرفت.

عقبایی تصریح کرد:‌ در سه ماه ابتدایی امسال تعداد معاملات افزایش نیافته است. فروردین ۱۴۰۰ با محدودیت‌های کرونایی مواجه بود و در اردیبهشت نیز فضای کشور وارد فضای انتخابات شد و همه کسانی که می‌خواستند خرید و فروش کنند منتظر نتایج انتخابات باقی ماندند؛ البته افزایش میزان مراجعات نیز وجود داشته است اما خرید مسکن مانند خرید یک سکه نیست که سریع انجام شود و برای هر خرید یک تا سه ماه نیاز وجود دارد بنابراین آمار معاملات سه ماه بعد خرید مردم به آمارها افزوده می‌شود.

حجم مراجعات به دفاتر مشاوران املاک افزایش یافته است

وی عنوان کرد:‌ حجم مراجعات به دفاتر مشاوران املاک پس از انتخابات افزایش یافته است و از هفته دوم پس از انتخابات مراجعات بیشتر شده و این امیدواری وجود دارد که میزان معاملات نیز افزایش یابد.
کد مطلب: 21144