رفع مشکلات بیمه‌ای هنرمندان و خبرنگاران؛
جانمایی مفاهیم تامین اجتماعی در کتب درسی تامین اجتماعی
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی گفت: جانمایی مفاهیم تامین اجتماعی در کتب درسی برای اولین بار در مقطع ابتدایی و دبیرستان انجام شده و دانش آموزان را برای بازدید وارد مراکز تامین اجتماعی کردیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۳
 
جانمایی مفاهیم تامین اجتماعی در کتب درسی تامین اجتماعی
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی گفت: جانمایی مفاهیم تامین اجتماعی در کتب درسی برای اولین بار در مقطع ابتدایی و دبیرستان انجام شده و دانش آموزان را برای بازدید وارد مراکز تامین اجتماعی کردیم.

به گزارش تحریرنو ؛ محمدرضا جعفریان در نشست خبری که در هفته تامین اجتماعی برگزار شد، مروری بر پیشینه تامین اجتماعی داشت و گفت: ایجاد و گسترش نظام تامین اجتماعی و به تبع آن تحقق عدالت اجتماعی از مهمترین خواسته‌های بشر طی دوران زندگی وی است.

وی افزود: تامین اجتماعی یکی از مسائل مهم اجتماعی و سیاسی کشورهاست و می‌تواند معیار توفیق یا عدم توفیق ملتها باشد. ۱۵۵ کشور جهان عضو سازمان بین‌المللی تامین اجتماعی (ایسا) هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه تمام کشورهای مترقی دنیا بر این باورند که اساسی‌ترین حق از حقوق بشر و کلید توسعه اجتماعی، تامین اجتماعی است اظهار کرد: تامین اجتماعی از سال ۱۳۰۹ با صندوق کارگران شروع به کار کرد و در ۱۳۳۱ قانون بیمه اجتماعی کارگران مصوب شد. علاوه بر آن، قوانین جدید فعلی، در سال ۱۳۵۴ مصوب و در اصل ۲۹ قانون اساسی به آن اشاره می‌شود.

جعفریان ادامه داد: تامین اجتماعی در ۱۰۰۰ واحد کاری و بیمه‌ای و درمانی خود به بیش از ۴۳ میلیون نفر خدمات می دهد که شش میلیون نفر بازنشسته و مستمری بگیر اصلی و تبعی هستند. ۵۵۶ شعبه اصلی، ۲۳۲ شعبه اقماری، ۲۱۹ کارگزاری، ۷۶ بیمارستان، ۵ دی کلینیک و ۲۸۹ مرکز درمانی در سراسر کشور مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به بودجه ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی سال جاری که وسعت سازمان را در چرخه اقتصادی کشور نشان می‌دهد گفت: حوزه فرهنگی از سال ۷۸ شروع بکار کرد. دوره ای تعطیل بوده و بعد اواخر سال ۹۲ دوباره احیا شد و شروع بکار کرد. این بخش، پل ارتباطی سازمان تامین اجتماعی با شرکای اجتماعی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه معاونت فرهنگی محل اتصال قوی سازمان با شرکای اجتماعی اعم از کارگران و کارفرمایان است عنوان کرد: برخی فعالیت‌های ما ناشی از نوع رفتارهایی بود که بر سر این معاونت رفته است. تعهداتی به سازمان در ادوار گذشته تحمیل شده که بدون پشتوانه مالی صورت گرفته است. به علت آنکه فرهنگ بیمه تامین اجتماعی به سطح جامعه ببریم تلاش کردیم در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها مفاهیم و چالش های تامین اجتماعی را در قالب سمینارهایی تبیین کنیم.

جعفریان افزود: جانمایی مفاهیم تامین اجتماعی در کتب درسی برای اولین بار در مقطع ابتدایی و دبیرستان به همت آموزش و پرورش انجام شد که البته در حدود آشنایی با کلیدواژه‌هاست و دانش آموزان در سال‌های آتی با مطالب و مفاهیم بیشتری آشنا خواهند شد. دانش آموزان را برای بازدید وارد مراکز تامین اجتماعی کردیم که شمار آنها به بیش از ۱۰۰ هزار نفر می رسد.

وی با اشاره به وقوع تعارضاتی میان تشکل های کارگری و کارفرمایی در تصمیمات گفت: وقتی تشکل‌ها با قوانین و وضعیت تامین اجتماعی آشنا شوند تصمیمات یکپارچه‌تری اتخاذ خواهند کرد. به همین منظور برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی ترتیب دادیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه سال گذشته به حیطه پیشگیری از حوادث ناشی از کار ورود کردیم اظهار کرد: برای ۵۰ هزار کارگر ساختمانی دوره‌های ایمنی و پیشگیری حوادث ناشی از کار برگزار کردیم. ۶۰ کلاس ارتقای سلامت سالمندان نیز برگزار شد و امسال به ۳۰۰ کلاس در سراسر کشور افزایش می یابد.

جعفریان ادامه داد: در حیطه مسائل فرهنگی و اجتماعی پرسنل تامین اجتماعی نیز ورود پیدا کردیم که پاتوق کتابخوانی و انس با قرآن از این جمله است.

وی با بیان اینکه در حوزه بازنشستگان نیز اقداماتی انجام شده است گفت: طرح نسیم سلامت اجرا شد و در روز تکریم سالمندان، بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر از بازنشستگان در پارک ها در برنامه های نشاط افزایی شرکت کردند. المپیادهای ورزشی برای بازنشستگان ترتیب داده شد و حدود ۹۰۰ نفر از بازنشستگان در مرحله نهایی فینال به رقابت پرداختند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی افزود: در بخش کارفرمایی نیز اقداماتی صورت می گیرد و دوره های آموزشی و کارگاهی در مراکز تولید برگزار می‌شود تا کارفرمایان بتوانند از خدمات مشاوره‌ای بهره مند شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی با اشاره به طرح کرامت رضوی گفت: طرح کرامت رضوی از ابتدای امسال بدون وقفه اجرا شده است و وقفه‌ای در اعزام نداشتیم. امسال در نظر داریم که ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر را با توجه به بودجه اعزام کنیم. سال گذشته ۳۲ هزار نفر اعزام داشتیم و اگر بودجه تامین شود شاید بتوانیم تا ۴۰ هزار نفر را اعزام کنیم.

وی ادامه داد: انتخاب بازنشستگان برای اعزام به کانون‌های بازنشستگی واگذار شده، اما سیاست‌گذاری ما این بوده است که زیارت اولی‌ها، حداقل بگیران و بازنشستگان مناطق محروم در اولویت باشند. دریافتی حداقل بگیران یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان است. آنها که بیمار هستند علاوه بر همسرشان در صورت نیاز با یک همراه دیگر اعزام می شوند، البته تمام مستمری بگیران با همسرانشان اعزام می‌شوند. این سفرها کاملا رایگان و سه روزه است.

جعفریان درباره تهیه بسته‌های فرهنگی برای بازنشستگان نیز گفت: با شهرداری تهران وارد مذاکره شدیم و قصد داشتیم بسته های فرهنگی ایجاد کنیم. از آنها خواستیم به شکل هدایت یافته‌ای از طریق کانون‌های شناخته شده، خدمات فرهنگی ارائه شود که استقبال خوبی شد، اما ایجاد این کارگروه میسر نشده و در سطح گفت وگو باقی ماند و هنوز به توافقات عملیاتی نرسیده‌ایم و انتظار داریم شهرداری تهران این تعامل را انجام دهد و هدف نشاط افزایی در بازنشستگان محقق شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه هنرمندان و خبرنگاران نیز گفت: سال گذشته تفاهم نامه‌ای با وزارت ارشاد در این زمینه منعقد و مشکلات مرتفع شده است. توافق نامه‌ای نیز برای استفاده ۲۰۰۰ نفر دیگر از صندوق هنرمندان منعقد شده است. اکنون حدود ۲۰ هزار نفر از خبرنگاران و هنرمندان تحت پوشش این صندوق هستند.
کد مطلب: 18940