سونامی جراحی زیبایی ایران را فرا گرفته است؛
هشدار انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران به متقاضیان جراحی زیبایی
رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران نسبت به اقبال زیاد مردم به جراحی پلاستیک و زیبایی هشدار داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۱۹
 
هشدار انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران به متقاضیان جراحی زیبایی
 
رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران نسبت به اقبال زیاد مردم به جراحی پلاستیک و زیبایی هشدار داد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر بابک نیکومرام، رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران بیان کرد: روی آوردن مردم به عمل زیبایی، تغییر چهره و هزینه های سنگینی که بابت آن پرداخت می شود زنگ خطر جدی برای جامعه است.

وی ادامه داد: در صورت عدم مهار سونامی جراحی زیبایی علاوه بر آسیب‌های اجتماعی و تغییر قیافه ها، باعث آسیب جدی به حوزه درمان و بلعیدن منابع انسانی و مالی اختصاص داده شده برای حوزه سلامت کشور منجر خواهد شد.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با اشاره به روی آوردن عموم پزشکان اعم پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص‌های غیر مرتبط به امور زیبایی بخصوص اعمال جراحی زیبایی، خواستار کنترل، نظارت و مداخله جدی و عاجل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعنوان متولی سلامت جهت کاهش آسیب جدی به مردم در کشور شد.

دکتر نیکومرام اضافه کرد: با انجام اعمال زیبایی متعدد قیافه اصیل ایرانی در حال تغییر است و بایستی برای این موضوع چاره اندیشی شود.

دکتر نیکومرام تأکید کرد: برای ساماندهی و کنترل خدمات حوزه جراحی پلاستیک و زیبایی نیاز به وضع قوانین و مقررات جدید و به روز داریم زیرا قوانین گذشته پاسخگوی شرایط کنونی نمی باشد ضمن اینکه اعمال جراحی پلاستیک و زیبایی در اولویت امور درمانی نبوده و حجم زیادی از فعالیت های درمانی گروه پزشکی را می‌تواند به خود اختصاص داده  که این موضوع می تواند باعث کاهش میزان ارائه خدمات درمانی واقعی به بیماران گردد و بعنوان راهکار اولیه پیشنهاد عاجل برای ایجاد کمیته کشوری امور زیبایی مانند کمیته کشوری کرونا و دعوت از اعضای بورد و انجمن‌های علمی مرتبط برای ارایه راهکار و تدوین دستورالعمل‌های نوین مربوط به حوزه زیبایی را دادند.

دکتر مجید لاهوتی، مسئول روابط عمومی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران اظهار کرد: در سال‌های اخیر انجام اعمال زیبایی زیادی دیده شده که اکنون این امر گسترش بیشتری داشته است.

وی ادامه داد: ورود افراد فاقد صلاحیت به صفحات مجازی مانند اینستاگرام و پلتفرم های گوناگون با تبلیغات فریبنده باعث سردرگمی تعدادی از متقاضیان اعمال جراحی گردیده است.

دکتر لاهوتی افزود: با توجه به انجام تعداد زیاد اعمال جراحی زیبایی توسط افراد بی کفایت باعث بروز عوارض متعدد و غیر قابل جبران در بیماران گردیده است و به همین دلیل آمار مراجعه آسیب دیدگان به مراجع قانونی برای پیگیری مشکلاتشان افزوده شده است.

مسئول روابط عمومی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی خاطرنشان کرد: با توجه به فقدان قوانین و مقررات بازدارنده کافی و موثر و یا مجازات های بسیار اندک در مقابل تخلفات افراد سودجو همه روزه شاهد ورود تعداد بیشتری از افراد خاطی در حوزه زیبایی هستیم.

وی در خصوص معرفی جراحان پلاستیک اظهار کرد: جراح پلاستیک فردی است که ۷ سال دوره پزشکی عمومی و سپس ۴ تا ۵ سال دوره جراحی عمومی و در نهایت ۳ سال دوره جراحی پلاستیک را می گذراند.

دکتر لاهوتی افزود: سازمان نظام پزشکی مکلف به رعایت حقوق متقابل مردم و پزشکان است که تحت قانون مصوب مجلس شورای اسلامی فعالیت می نماید اما گاهی مصوبات بخش هایی از این سازمان در تناقص با اصل اصول قانونی تشکیل سازمان بوده و راه را برای ورود افراد به حیطه جراحی پلاستیک باز می نماید. بنابراین از سازمان مذکور انتظار می رود با اصلاح مصوبات خود در این زمینه راه را برای افراد سودجو ببندد و به این ترتیب به وظیفه خدماتی خود در حفظ سلامت آحاد جامعه عمل نماید.

دکتر علیرضا صابری، دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران گفت: نزدیک به ۶ هزار صفحه اینستاگرامی و سایر پلتفرم ها در حال تبلیغ در حوزه جراحی پلاستیک و زیبایی هستند.

صابری افزود: در حالی که تعداد کل افراد مجاز به انجام اعمال زیبایی درصد بسیار کمی از این صفحات را تشکیل می دهند کما اینکه تعداد جراحان پلاستیک ۴۳۰ نفر می باشد.

وی ادامه داد: به متقاضیان انجام اعمال زیبایی توصیه می‌شود جهت اصول اطمینان نام جراح پلاستیک مورد نظر در سایت انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران جستجو نمایند.

وی افزود: در حال حاضر ۴۳۰ نفر جراح فوق تخصص جراحی پلاستیک عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران هستند و اکثرا مشغول فعالیت و خدمت رسانی به مردم خوبمان.

دکتر سید نجات حسینی، نائب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران اظهار کرد: حدود ۱۶۰۰ پیج شامل پزشکان فاقد صلاحیت کافی و یا افراد غیر پزشک وجود دارد که به انجام تبلیغات برای انجام اعمال جراحی های زیبایی می پردازند.
کد مطلب: 21299