استقلالی‌های سینما راوی یک مستند
امیر رفیعی پس از تجربه‌ی تهیه و تولید مستند «من ناصر حجازی هستم»؛ پروژه‌ی «آبی به رنگ آسمان» را جلوی دوربین برده که مستندی تاریخی درباره‌ی تیم فوتبال استقلال است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۰
 
استقلالی‌های سینما راوی یک مستند
 
امیر رفیعی پس از تجربه‌ی تهیه و تولید مستند «من ناصر حجازی هستم»؛ پروژه‌ی «آبی به رنگ آسمان» را جلوی دوربین برده که مستندی تاریخی درباره‌ی تیم فوتبال استقلال است.

به گزارش تحریرنو ؛ در این فیلم از برخی بازیگران مشهور استقلالی سینما نظیر همایون ارشادی، فرهاد اصلانی، سیامک انصاری، حمیدرضا آذرنگ، رضا یزدانی، مهناز افشار و... در نقش راوی بهره برده است.

این فیلمساز معتقد است که استفاده از چهره‌های سینمایی به عنوان گوینده متن، باعث جذابیت بیشتر فیلم مستند برای مخاطبان عام سینما خواهد شد.

رفیعی می‌گوید: زمانی که هنرمندان سینما خوانش متن مستند را برعهده می‌گیرند، حس و حال بازیگری را در صدایشان دارند و به خوبی از صدایشان در راستای متن بهره می‌برند؛ به همین دلیل من در هر دو مستند «من ناصر حجازی هستم» و «آبی به رنگ آسمان» از چهره‌های سینمایی برای خوانش گفتار متن استفاده کردم. مسلماً شنیدن زندگی ناصر حجازی از زبان شهاب حسینی جذاب بیشتری دارد.

وی ادامه داد: تاکنون از صدای فرهاد اصلانی، همایون ارشادی و سیامک انصاری برای مستند «آبی به رنگ آسمان» استفاده کردم که مبنای انتخاب آن‌ها علاوه بر مناسب بودن صدایشان برای مقطعی که قرار بوده نریشن آن را بخوانند، استقلالی بودن آن‌ها است.

رفیعی پیرامون شیوه‌های جذاب کردن مستندهای سینمایی توضیح داد: وقتی نسبت به کار عشق و انگیزه وجود داشته باشد، محتوا هم تولید می‌شود و همین علاقه جذابیت را برای مخاطب بیشتر خواهد کرد. پیش از هر چیز برای ساخت مستند باید تاریخ موضوع مدنظر خود را کامل مطالعه کنید تا متوجه شوید چه موضوعاتی برای مخاطب جذابیت ایجاد می‌کند. در کار ما هفتاد تن از پیشکسوتان استقلال حضور دارند و براساس شناختی که نسبت به موضوع داشتم، توانستیم توسط خشایار الوند فیلمنامه‌ی جذابی بنویسیم که به واسطه تحقیق و پژوهش درست به دست آمده است.

وی با تاکید بر این که تصاویر آرشیوی هم در جذابیت بیشتر مستند موثر هستند، تاکید کرد: مردم نوستالژی را دوست دارند. در این مستند تصاویر کمتر دیده شده‌ای از جام باشگاه‌های آسیا داریم که در اواخر دهه ۴۰ تیم تاج و اوایل دهه ۷۰ تیم استقلال قهرمان این رقابت‌ها می‌شوند. تلاش ما این بوده که از تمامی تصاویری که وجود دارند و می‌توانند مورد توجه و عنایت مردم قرار گیرند، استفاده کنیم.

رفیعی درباره مراحل تولید «آبی به رنگ آسمان» گفت: ضبط صدای دو راوی هنوز انجام نشده است و پیش‌بینی من این است که خرداد ماه ۹۷ این مستند آماده نمایش خواهد شد. باید از خشایار الوند که با وجود شلوغی‌ها ۳ ماه روی این پروژه وقت گذاشت، رضا تاری‌وردی که خالصانه در تدوین همکاری داشت و دفترش را در اختیار ما قرار داد و ۷۰ پیشکسوتی که نهایت همکاری را با ما داشتند، همچنین راویان این مستند (به ترتیب حضور همایون ارشادی، سیامک انصاری، فرهاد اصلانی، حمیدرضا آذرنگ، رضا یزدانی و مهناز افشار) و همچنین همراهی علی فتح‌الله‌زاده تشکر کنم.
کد مطلب: 15666