کیپو، مسافری از سیاره قندی‌ها؛
شیرینی آموزش به کودکان دیابتی با یک عروسک
دیابت وقتی نگران‌کننده‌تر می‌شود که فرد مبتلا به آن یک کودک باشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۱۰
 
شیرینی آموزش به کودکان دیابتی با یک عروسک
 
دیابت وقتی نگران‌کننده‌تر می‌شود که فرد مبتلا به آن یک کودک باشد.

دیابت در کودکان نگرانی‌های زیادی را با خود به همراه دارد، زیرا کودک در مرحله رشد نیاز به تغذیه کافی دارد و از سوی دیگر برای کنترل قند خون در مرحله اول باید خوراک و میزان غذای ورودی به بدن و کربوهیدرات‌ها کنترل شود و این چالش همیشه در خانواده‌هایی که فرزندشان به دیابت مبتلا است وجود دارد.

به گزارش تحریرنو ؛ هفته گذشته در رویداد کیپو، مسافری از سیاره قندی‌ها که با همکاری شرکت نوو نوردیسک و انجمن دیابت گابریک برگزار شده‌بود، درباره این دغدغه‌ها صحبت شد. سیما عباسی، معاونت ارتباطات و مشارکت انجمن گابریک که سال‌ها حمایت از بیماران دیابتی و مشاوره کودکان مبتلا به دیابت را برعهده دارد گفت: آموزش از راه داستان برای کودکان بسیار جذاب‌تر است و از اوایل دهه ۹۰ شخصیت عروسکی به نام «کیپو» شکل گرفت که هدف آن آموزش به کودکان دیابتی بود و داستانش هم این بود که این عروسک تصمیم می‌گیرد از سرزمین قندی‌ها به زمین بیاید و ببیند وضعیت کودکان مبتلا به دیابت در سیاره زمین چگونه است.

هدف این است که در دل شخصیت‌پردازی و داستان‌سرایی به کودکان آموزش داده شود تا دیابت خود را مدیریت کنند. زیرا برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال، این کار بسیار دشوار است و به همین دلیل تلاش می‌شود با زبان ساده کودکانه آنها را با شرایط بیماری، آشنا کرده و به آنها راه درست برخورد با دیابت آموزش داده شود. در کنار آموزش کودکان، آموزش‌های والدین به عنوان «در کنار فرزندم» نیز با جدیت دنبال می‌شود.

او با اشاره به اینکه آموزش و مشاوره خودمدیریتی دیابت به همه افراد مبتلا اولین اصل از انجمن‌های حمایت از افراد دیابتی است خاطر نشان کرد: اطلاع‌رسانی و پیشگیری در راس همه برنامه‌های انجمن های فعال در حوزه دیابت است که این آموزش‌ها برای همه مردم لازم و ضروری است تا زمینه‌های ابتلا به دیابت کاهش پیدا کند.او ادامه داد: ماموریت دیگر این انجمن‌ها، حمایت درمانی از بیماران مبتلا به دیابت است که توان مالی پرداخت هزینه‌های خود را ندارند و فعالیت‌های مددکاری به یکی از ماموریت این انجمن‌ها تبدیل شده است. در مرحله بعد نیز حمایت از بیماران دیابتی و پیگیری بحث بیمه‌ها از دیگر فعالیت‌هایی است که در راستای حمایت از این بیماران انجام می‌شود.

او بر این باور است که پزشکان و پیراپزشکان نیز باید دانش خود را در این حوزه به‌روز کنند و افزود: یکی از فعالیت‌های انجمن‌های دیابت آموزش و به‌روز کردن دانش این گروه است اما در همه این مراحل، بحث آموزش در اولویت قرار دارد و راس همه فعالیت‌ها به شمار می‌رود.شرکت نوو نوردیسک یکی از شرکت‌های پیشرو در درمان دیابت در دنیاست که در صد سال گذشته با ارائه درمان‌های نوآورانه و آموزش سعی در بهبود زندگی افراد دیابتی داشته است. این شرکت فعالیت خود را در ایران در سال ۲۰۰۵ آغاز کرده و بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در حوزه دارو به شمار می‌رود. دکتر مریم دماوندی، مدیر ارشد واحد بالینی پزشکی و تحقیقات شرکت نوو نوردیسک، در خصوص برنامه‌های آموزشی این شرکت توضیح داد: برنامه‌های آموزشی ما با هدف پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ و همچنین مدیریت بهتر دیابت از ابتدای تاسیس این شرکت در ایران به اجرا درآمده است.

تا کنون بیش از ۸۹۰ هزار نفر از افراد دارای دیابت در این برنامه‌های آموزشی شرکت کرده‌اند. آموزش کودکان یکی از اولویت‌های این شرکت در سراسر جهان است و در همین راستا تیم آموزش نوو نوردیسک پارس با طراحی عروسک «کیپو، مسافری از سیاره قندی‌ها» به دنبال انتقال مفاهیم کلیدی دیابت به زبانی ساده و کودکانه به کودکان دیابتی است. کیپو، در آستانه هفته دیابت به ایران آمده و قرار است ظرف دو سال آینده، به آموزش هزار کودک دیابتی کمک کند.
کد مطلب: 21326