با هدف یکسان سازی سیاست های دولت؛
تشریح سیاست های جدید ارزی بانک ملی ایران
عضو هیات مدیره و معاون امور ارزی و بین الملل بانک ملی ایران در راستای همراهی با سیاست های جدید دولت و بانک مرکزی در بازار ارز، سیاست های ارزی جدید این بانک را تشریح کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۴
 
تشریح سیاست های جدید ارزی بانک ملی ایران
 
عضو هیات مدیره و معاون امور ارزی و بین الملل بانک ملی ایران در راستای همراهی با سیاست های جدید دولت و بانک مرکزی در بازار ارز، سیاست های ارزی جدید این بانک را تشریح کرد.

به گزارش تحریرنو ؛ غلامرضا پناهی در نشست خود در اداره کل خارجه بانک که با حضور روسا و معاونان ادارات بین الملل و معاونان و کارشناسان ارزی شعب بانک برگزار شد، با بیان اینکه این بانک همواره نقش راهبری در اجرای سیاست های راهبردی دولت داشته است، گفت: سیاست یکسان سازی نرخ ارز از سوی دولت و بانک مرکزی در راستای کاهش تلاطمات بازار ارز اجرا شد و در روز نخست ابلاغ این دستورالعمل نیز سیاست فروش ارز مسافری در بانک ملی ایران عملیاتی شد. بر این اساس تاکنون بیش از ۷۳ هزار نفر ارز مسافرتی خود را از این بانک دریافت کرده اند.

وی اضافه کرد: از زمان اجرای سیاست های جدید ارزی بیش از ۶۰۰ میلیون یورو از طریق بانک مرکزی و نیز سامانه نیما خریداری شده و در اختیار واردکنندگان کالا و خدمات قرار گرفته است.

پناهی افزود: طی یک سال و نیم اخیر و اجرای برجام، توانستیم بانک ملی ایران را به جایگاه اصلی خود بازگردانده و بخش بین الملل را احیا کنیم. در این مدت چهار میلیارد یورو از حجم گشایش ال سی و ۳۰ میلیون یورو از حجم نقل و انتقالات ارزی در بانک ملی ایران انجام شده است.

این عضو هیات مدیره بانک ملی ایران تصریح کرد: همچنین سواپ ارزی با ترکیه نیز برای برقراری مبادلات تجاری میان دو کشور با حذف ارز واسطه ای عملیاتی شد که امیدواریم این سیاست در ارتباط با دیگر کشورهای همسایه به کار گرفته شود.وی از فعالان تجارت با کشور ترکیه درخواست کرد که با بهره مندی از مزایای این روش به توسعه تجارت خود بپردازند.

معاون امور ارزی و بین الملل بانک ملی ایران ادامه داد: بر این اساس صادرکنندگان ایرانی با دریافت ال سی از بانک های ترکیه ای و ارایه اسناد، به قیمت بازار معادل ریالی کالای صادراتی خود را دریافت خواهند کرد. همچنین واردکنندگان از کشور ترکیه نیز حداکثر یک سال فرصت دارند نسبت به تامین معادل ریالی کالای وارداتی خود اقدام کنند.

پناهی با بیان اینکه در مسیر تاریخی هر کشور نقاط عطفی وجود دارد اما کمتر به ملی شدن صنعت بانکداری اشاره می شود، گفت: نظام بانکی شاهرگ و بخش حیاتی اقتصاد هر کشوری است و اعتقاد دارم روز تاسیس بانک ملی ایران، روز ملی شدن صنعت بانکداری ایران است.

وی با تاکید بر اینکه نگرش و نحوه مدیریت در نظام بانکی باید تغییر کند، ادامه داد: بانکداری در دنیای امروز جزو صنایع پیچیده محسوب می شود و باید بر مدیریت مبتنی بر ریسک استوار باشد.

پناهی تاکید کرد: بانکداری طبق قانون تجارت کشور یک فعالیت تجاری است و بانک بدون کسب سود و منفعت معنا و مفهومی ندارد.

معاون امور ارزی و بین الملل بانک ملی ایران با بیان اینکه بانک ها سود حاصل از فعالیت های خود را باید به سپرده گذاران بدهند، تصریح کرد: بانک تنها سهم حق الوکاله دارد و هر چه سود بیشتری کسب کند، همان میزان نیز به سپرده گذاران خود سود می پردازد بنابراین سوددهی بانک ها راه و نشانی برای سلامت اقتصاد است.

همچنین در این همایش داوود کاتوزیان و سیاوش نقشینه دو تن از مدیران ارشد بازنشسته بخش بین الملل بانک حضور داشتند.

داوود کاتوزیان از مدیران ارشد و بازنشسته بانک در این همایش گفت: جذب منابع به صورت نجومی و صرف منابع به صورت اصولی، سوددهی بانک را به همراه دارد و برای اجرای این مسیر باید مشتری مداری را سیاست محوری خود قرار دهیم.

سیاوش نقشینه عضو اسبق هیات مدیره و از مدیران ارشد بازنشسته بانک در حوزه بین الملل که دارای سوابق بسیار ارزشمند در این حوزه در داخل و خارج از کشور می باشد، به عنوان سخنران مدعو در این همایش ضمن تشریح سیاست های ارزی کشور طی دوره ۴۰ ساله، به توافق برجام اشاره کرد و گفت: برجام به معنای فرجام مشکلات نبود بلکه دروازه های حرکت رو به جلو را باز کرد و ما باید برای بهره مندی از این رخداد مهم، خود را به شکل مناسب با جامعه جهانی هماهنگ سازیم.

وی با بیان اینکه تحریم های پولی و بانکی از بدترین نوع تحریم هاست، گفت: ایران در همه زمان ها به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است و از این رو یک شریک تجاری خوب و مطمئن در بازار جهانی محسوب می شود و بازیگران بانکی و تجاری به برقراری روابط با کشور علاقه مند هستند.

نقشینه عنوان کرد: با توجه به اهمیت نظام بانکی به عنوان یکی از پایه های اقتصادی کشور، ضروری است تا رفع معضلات موجود در روابط بانکی ایران و نظام بین المللی به عنوان یکی از دغدغه های مهم سیاستگذاران باشد.

وی اظهار کرد: ریسک اعتباری ایران که یکی از شاخص های مهم در تعاملات اقتصادی بین المللی است، طی سال گذشته از شش به پنج کاهش یافته است.

نقشینه اظهار امیدواری کرد که با توجه به پتانسیل های بالای اقتصادی ایران، این ریسک به عدد چهار کاهش یابد تا نقش مهمی در جذب منابع سرمایه گذاری داشته باشد.وی تصریح کرد: بانک ملی ایران باید خود را به یک واحد کنترل مقررات فعال تجهیز و آن را در نمودار سازمانی لحاظ کند تا بانک های خارجی نیز از این امر مطلع شوند.

نقشینه با تاکید بر اینکه بانک های مطرح اروپایی سالانه مبالغ هنگفتی را صرف تطبیق استانداردهای بین المللی مبارزه با جرایم مالی می کنند، ادامه داد: بانک باید زیرساخت های لازم را در ارتباط با موضوع مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم فراهم کند و در این زمینه آموزش مستمر واحدهای ستاد و صف در داخل و خارج از کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است و گزارش های این بخش باید در آمار عملکرد سالانه ذکر شود.

محسن امین زارع رییس اداره کل خارجه بانک نیز در این همایش با اشاره به خروج آمریکا از توافق برجام گفت: باید در بانک به طور کامل آماده باشیم تا در صورت تغییر شرایط، بتوانیم از این مقطع به خوبی گذر کنیم و کمترین ریسک به بانک تحمیل شود.

وی اظهار کرد: در دوره ای تمامی روابط کارگزاری ما قطع شده بود اما پس از توافق برجام توانستیم با ۵۰ بانک خارجی روابط کارگزاری برقرار کنیم. همچنان نیز این روابط برقرار است و امیدوارم با تلاش تیم دیپلماتیک کشور در توافق برجام شرایط به همین گونه باقی بماند.

در پایان نیز امین زارع ضمن تشریح سیاست های جدید ارزی بانک، در پانلی به سوالات حاضران پاسخ داد.
کد مطلب: 15855