رمز ملی کارت را فریاد بزنید
بارها پیش آمده که لو رفتن رمز یک کارت بانکی، همه دارایی صاحب کارت را در معرض خطر قرار داده، اما یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های رمزنگاری با نام «رمز یک بار مصرف» این مشکل را حل کرده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۲
 
رمز ملی کارت را فریاد بزنید
 
بارها پیش آمده که لو رفتن رمز یک کارت بانکی، همه دارایی صاحب کارت را در معرض خطر قرار داده، اما یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های رمزنگاری با نام «رمز یک بار مصرف» این مشکل را حل کرده است.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی بانک ملی ایران، برای همه دارندگان کارت‌های بانکی پیش آمده که در مکانی عمومی مجبور شده‌اند رمز کارت خود را با صدای بلند اعلام کنند، این اقدام می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد، چون امکان سرقت کارت و سوء استفاده از آن را افزایش می‌دهد.

در خریدهای اینترنتی این خطر بسیار بیشتر است، چرا که سایت‌های بسیار زیادی مشغول سرقت اطلاعات بانکی افراد در خریدهای اینترنتی غیرواقعی موسوم به «فیشینگ» هستند. در این روش، خریدار با خیال اینکه مشغول خرید اینترنتی است، همه اطلاعات از جمله رمز دوم خود را در سایت وارد می‌کند و دست سارق را در سوء استفاده از موجودی کارت باز می‌گذارد.

رمز کارت، مهم‌ترین مشخصه کارت است، به طوری که نمی‌توان بدون وجود آن از موجودی حساب برداشت کرد، در نتیجه به صورت سنتی به دارندگان کارت‌های بانکی توصیه می‌شود رمز اول و دوم را در دوره‌های زمانی متناوب تغییر دهند.

این روش اگر چه کارآمد است، اما تغییر مکرر رمز از طریق خودپردازها برای دارندگان کارت‌های بانکی زمان‌بر و گاه خسته‌کننده است.

بانک ملی ایران برای حل این مشکل، روشی نوین و پیشرفته و در عین حال ساده را راه‌اندازی کرده است. در این روش که از طریق یک اپلیکیشن نصب شده روی گوشی‌های هوشمند پیاده‌سازی می‌شود، دارنده ملی کارت می‌تواند یک رمز یک بار مصرف دریافت کند. این رمز که توسط «اپلیکیشن ۶۰» تولید می‌شود، تنها ۶۰ ثانیه اعتبار دارد و پس از آن مصرفی ندارد، بنابراین خطر لو رفتن رمز، هرگز دارنده کارت را تهدید نمی‌کند.

ﺧﻮدﭘﺮدازﻫﺎی ﻣﺸﮑﻮک و نصب شده در ﻧﻘﺎط ﻧﺎ اﻣﻦ، پایانه‌های فروش (POS) ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده در ﻓﺮوﺷﮕﺎه‌های ﮐﻢ اﻋﺘﺒﺎر، ﭘﺎﯾﺎﻧﻪ‌ﻫﺎی ﻓﺮوش سیار ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده در ﮐﺴﺐ و ﮐﺎرﻫﺎی ﻓﺎﻗﺪ ﻣﮑﺎن ﻣﺸﺨﺺ (دﺳﺖ فروش‌های ﺑﯿﻦ راﻫﯽ)، ﺧﺮﯾﺪﻫﺎی اﯾﻨﺘﺮﻧﺘﯽ در ﺳﺎیت‌های ﻧﺎﺷﻨﺎس و ... با استفاده از رمز یک بار مصرف، دیگر مکان‌های ناامنی برای خرید نیستند.

بانک ملی ایران در دوره کنونی، افزایش سطح امنیت حساب‌های مشتریان خود را در اولویت قرار داده، به طوری که انواع تراکنش‌های بانکی در سامانه «بام» و پیام‌رسان «بله» با استفاده از بستر اینترنت به صورت کاملا امن انجام می‌شود. همچنین رمز یک بار مصرف می‌تواند امنیت تراکنش‌های بانکی را در همه بسترها با دقت بسیار بالایی تضمین کند.
کد مطلب: 15757