معاون درمان وزیر بهداشت اعلام کرد؛
سکته قلبی، اولین علت مرگ و میر ایرانیان
محمد آقاجانی: سکته قلبی با میزان ۱۳.۷ درصد اولین علت مرگ و میر در ایران و بیماری های مغزی با ۹.۳۳ درصد و حوادث ترافیکی با ۷.۳۷ درصد دومین و سومین علت مرگ و میر در کشور هستند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۵
 
سکته قلبی، اولین علت مرگ و میر ایرانیان
 
محمد آقاجانی: سکته قلبی با میزان ۱۳.۷ درصد اولین علت مرگ و میر در ایران و بیماری های مغزی با ۹.۳۳ درصد و حوادث ترافیکی با ۷.۳۷ درصد دومین و سومین علت مرگ و میر در کشور هستند.

به گزارش تحریرنو از وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، محمد آقاجانی افزود: طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ وضعیت مرگ و میرها تفاوت عمده ای نسبت به قبل داشته است و مرگ و میرها در ایران از ۴۰ سال اول زندگی به ۴۰ سال دوم منتقل شده است که نشان دهنده این است که در پیشگیری از مرگ های زودرس موفق عمل کرده ایم.

وی با بیان این که بیش از سه چهارم مرگ و میرهای ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در کشورهای با درآمد پایین یا متوسط رخ می دهد، گفت: ۵۴ درصد از مرگ و میرهای منطقه مدیترانه شرقی مربوط به بیماری های غیر واگیر است.

آقاجانی هدف اصلی در حوزه بیماری های قلبی عروقی را کاهش ۲۵ درصدی مرگ های مرتبط با عروق کرونر تا سال ۲۰۲۵ بیان کرد و گفت: ارائه دارو و مشاوره های پزشکی به حداقل ۷۰ درصد افراد واجد شرایط، دسترسی ۸۰ درصدی به داروها و تکنولوژی های مرتبط با بیماری های قلبی و عروقی، توانمندسازی مردم و جامعه در زمینه این بیماری ها و بهبود پوشش خدمات پیشگیری و درمان بیماری های قلبی و عروقی از اهداف دیگر وزارت بهداشت در حوزه بیماری های قلبی و عروقی است.

معاون درمان وزیر بهداشت در ادامه تدوین شناسنامه خدمات مدیریت سکته حاد قلبی را یکی از اقدامات انجام شده در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در زمینه پیشگیری و درمان بیماری های قلبی و عروقی بیان کرد.

وی افزود: توسعه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی با حضور دو هزار آمبولانس زمینی، تعیین ۳۱ بیمارستان برای انجام بهترین درمان در سکته های حاد قلبی، دسترسی به داروهای نوترکیب سکته قلبی و پوشش بیمه ای آنها، ایجاد سامانه ثبت سکته های قلبی و تعیین میزان ریسک مردم در سکته های قلبی در قالب شبکه بهداشت از دیگر اقدامات وزارت بهداشت در این زمینه بوده است.

آقاجانی به حضور دو هزار و ۲۰ متخصص قلب در کشور و در مناطق محروم اشاره کرد و افزود: سالانه ۱۵۰ نفر به این مجموعه اضافه می شود.

وی گفت: ۲۱۶ بخش آنژیوگرافی در کشور با ۲۳۳ دستگاه و بیش از پنج هزار تخت مراقبت های ویژه قلبی در کشور وجود دارد که بیش از سه هزار تخت در بیمارستان های دانشگاهی قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت افزود: در عین حال از دیگر اقدامات وزارت بهداشت حفاظت مالی از مردم در برابر هزینه های بیماری های قلبی و عروقی است که به حدود پنج درصد از کل هزینه برای بیماران کاهش یافته است.
کد مطلب: 6387