«یوم ا...» و «جانب عشق» ویژه برنامه های شبکه دو به مناسبت ۱۴ و ۱۵ خرداد
مستند «یوم ا...» و «جانب عشق» عنوان ویژه برنامه های شبکه دو سیماست که به مناسبت قیام پانزده خرداد و ایام ارتحال امام خمینی(ره) تهیه شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۹
 
«یوم ا...» و «جانب عشق» ویژه برنامه های شبکه دو به مناسبت ۱۴ و ۱۵ خرداد
 
مستند «یوم ا...» و «جانب عشق» عنوان ویژه برنامه های شبکه دو سیماست که به مناسبت قیام پانزده خرداد و ایام ارتحال امام خمینی(ره) تهیه شده است.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی شبکه دو، مستند «یوم ا...» کاری از گروه سیاسی شبکه دو به تهیه کنندگی و کارگردانی مهدی نعمت اللهی ساعت ۲۰:۰۰ روز سه شنبه ۱۵ خرداد روانه آنتن خواهد شد. این مستند با استفاده از تصاویر و منابع آرشیوی به عوامل، بسترهای و زمینه های شکل گیری قیام ۱۵ خرداد می پردازد.

زمینه شکل گیری این قیام مخالفت و اعتراض نیروهای مذهبی به رهبری امام خمینی (ره) به تغییر قانون انتخابات انجمن های ایالتی و ولایتی و اصلاحات ارضی شاه بود که به دستگیری و زندانی نمودن بنیانگذار انقلاب اسلامی منجر شد. این اتفاق؛ اعتراضات مردمی را در شهرهای مختلفی از سراسر کشور برانگیخت که توسط نیروهای سرکوبگر رژیم پهلوی به شدیدترین حالت به خاک و خون کشیده شد. می توان گفت قیام پانزده خرداد سر آغاز تحوّلات و دگرگونی های شگفت آوری شد که به حق می توان از آن به عنوان «یوم اللّه» نام برد.

همچنین ویژه برنامه «جانب عشق» عنوان تدارک دیگریست که به بررسی و شناخت میراث انقلابی امام خمینی (ره) و آینده آن اختصاص دارد و با اجرای کوروش علیانی و علی درستکار روانه آنتن می شود.

این ویژه برنامه با تمرکز بر شناخت میراث انقلابی و معنوی رهبرکبیر انقلاب اسلامی و تحولات ایجاد شده پس از انقلاب در ابعاد مختلف به ماحصل این تغییرات در ادبیات سیاسی ایران و جهان می پردازد. گفت و گو در خصوص مدل تاثیرگذاری امام بر اندیشه توده های جامعه و توجه به ملازمت سلوک سیاسی و عرفانی ایشان از جمله موضوعات مطرح شده در برنامه است.

نگاه این برنامه با توجه به نقش امام خمینی (ره) در معماری بنای انقلاب اسلامی، معطوف به آینده انقلاب است و به این مساله می پردازد که ارزش های انقلاب برای نسلی که امام را ندیده اند و در آستانه ۳۰ سالگی قرار دارند، چه معنایی می تواند داشته باشد و ادامه این مسیر به چه صورتی خواهد بود. جانب عشق با حضور کارشناسان وجوانان نخبه دهه ۵۰ و ۶۰ به موضوع امام (ره) و آینده انقلاب می پردازد و آن را از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار می دهد.

گفتنی است جانب عشق در طول برنامه علاوه بر پخش بخش هایی مستند از زندگی امام خمینی (ره) و سخنان ایشان از گفت و گو با آیت ا... امامی کاشانی عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران، امیر دریادار حبیب ا... سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش ، آیت ا... هادوی تهرانی عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) ، دو تن از شاگردان حضرت امام (ره)؛ آیت ا... سجادی عضو خبرگان رهبری و حجت الاسلام رضوی کشمیری و چند تن از اساتید دانشگاهی بهره می برد.

بهره گیری از مستندهای ویژه و گفت و گو با رسول صدرعاملی، سعید رضا عاملی، دکتر رضوان، محمد رستگار و برخی دیگر از نویسندگان و صاحبنظران فرهنگی از دیگر بخش های برنامه «جانب عشق» خواهد بود.

ویژه برنامه «جانب عشق» کاریست از گروه دانش و اقتصاد به تهیه کنندگی مجید احسانی نیک؛ که دوشنبه تا پنجشنبه (۱۴ تا ۱۷ خرداد) ساعت ۱۵:۰۰ در جدول پخش برنامه های شبکه دو قرار دارد.
کد مطلب: 16036