از هفته آینده؛
مسترکلاس آهنگساز ایرانی در پکن
مسترکلاس علی رهبری آهنگساز و رهبر بین‌المللی ارکستر برای ارکستر سمفونیک جوانان چین در شهر پکن برگزار خواهد شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۵۶
 
مسترکلاس آهنگساز ایرانی در پکن
 
مسترکلاس علی رهبری آهنگساز و رهبر بین‌المللی ارکستر برای ارکستر سمفونیک جوانان چین در شهر پکن برگزار خواهد شد.

به گزارش تحریرنو؛ علی رهبری آهنگساز و رهبر بین‌المللی ارکستر ایرانی که ماه گذشته در جریان همکاری با ارکسترهای سمفونیک شهرهای هانگژو و شنزن برای رهبری به ارکستر سمفونیک ۱۳۰ نفری جوانان چین در پکن دعوت شده بود، اکنون بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی برای ارتقای سطح کیفی این نوازندگان برای تشکیل مسترکلاس نوازندگی در ارکستر، به این شهر دعوت شده است.

این موسیقیدان ایرانی که برای سومین فصل هنری پیاپی سمت رهبری دایم میهمان اُپرای مارینسکی سنت پترزبورگ روسیه را برعهده دارد، جمعه- سوم آذرماه- ۲۴ نوامبر- با اجرای آثاری از موتزارت و بتهوون برای سیزدهمین بار متوالی در تالار اُپرای مارینسکی سنت پترزبورگ به روی صحنه رفت.

علی رهبری اکنون پیش از آغاز همکاری با ارکستر فیلارمونیک ووهان در چین، مجددا برای برگزاری مسترکلاس برای ارکستر سمفونیک جوانان چین از سنت پترزبورگ به پکن خواهد رفت.

علی رهبری موسیقیدان، آهنگساز و رهبر بین‌المللی ارکستر متولد ۱۳۲۷ در تهران، فارغ‌التحصیل هنرستان عالی موسیقی ملی و آکادمی موسیقی و هنرهای زیبای وین اتریش است. رئیس هنرستان عالی موسیقی ملی و کنسرواتوار تهران در ۲۵ سالگی (به مدت سه سال)، برنده مدال طلا در مسابقات جهانی رهبری ارکستر در فرانسه، برنده مدال نقره در مسابقات جهانی رهبری ارکستر در سوییس از جمله سوابق و افتخارات این هنرمند است.

وی همچنین سمت رهبر دایم میهمان را در ارکسترهایی همچون فیلارمونیک رادیو تلویزیون بلژیک، فیلارمونیک چک و فیلارمونیک بلگراد، مدیریت هنری ارکسترهای سمفونیک شهرهای بروکسل، مالاگا، زاگرب و مالاگا برعهده‌دار داشته است. این آهنگساز تاکنون مسترکلاس‌های متعددی را در کشورهای مختلف از جمله ترکیه، اوکراین، آفریقای جنوبی و اسلوواکی برای نوازندگی در ارکستر تشکیل داده است.

علی رهبری بیش از ۱۲۰ ارکستر سمفونیک مطرح دنیا همچون وین، برلین، لندن، آمستردام، بروکسل، تورنتو، توکیو و مکزیک را رهبری کرده و در ضبط حدود ۲۵۰ آلبوم اثر موسیقی کلاسیک جهانی با مهمترین ارکسترها و اُپراهای دنیا همکاری داشته است. این هنرمند چندی پیش همزمان با مسابقات آسیایی در هانگژو و کنفرانس جاده ابریشم در پکن توسط کشور چین برای همکاری با سه ارکستر سمفونیک این کشور دعوت شد.
کد مطلب: 21338