مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار؛
آغاز ثبت نام کارفرمایان برای دریافت وام کرونایی از روز چهارشنبه
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار می‌گوید کارفرمایان از چهارشنبه همین هفته می‌توانند برای دریافت تسهیلات کرونایی به تدریج در سامانه کارا ثبت نام کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۶
 
آغاز ثبت نام کارفرمایان برای دریافت وام کرونایی از روز چهارشنبه
 
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار می‌گوید کارفرمایان از چهارشنبه همین هفته می‌توانند برای دریافت تسهیلات کرونایی به تدریج در سامانه کارا ثبت نام کنند.

به گزارش تحریرنو از پانا ؛ علاالدین ازوجی گفت:‌ ابتدا پیامک‌هایی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بیش از یک میلیون واحد اقتصادی به شدت آسیب دیده از پنج شنبه گذشته آغاز شده و طی امروز یا فردا به پایان می‌رسد.

وی ادامه داد: بعد از ارسال پیامک مبنی بر اینکه کارفرما می‌تواند در صورت تمایل ثبت نام کند، کارفرمایان از چهارشنبه این هفته به تدریج می‌توانند با مراجعه به سامانه کارا اقدام به ثبت نام کنند.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: روند کار به این صورت است که بر اساس کد ملی که کارفرما وارد سیستم می‌کند فرایند ثبت نام آغاز می‌شود. سپس مشخصات اولیه کارفرما بر اساس اطلاعات تأمین اجتماعی ارائه می‌شود.

وی گفت: هر کارفرمایی که ثبت نام کند و بتواند داده‌های لیست تأمین اجتماعی در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار دهد، کار تأمین تسهیلاتش سریع‌تر انجام خواهد شد.

ازوجی تصریح کرد: ما یک مرکز تماس را آماده کرده‌ایم که اگر اعتراضی از سوی کارفرما یا خویش فرمایی مبنی بر عدم دریافت پیامک صورت گیرد، به صورت شبانه روزی بتواند پاسخ سوالات خود را از این مرکز تماس بگیرند.

وی افزود: بنگاه‌های مشمول دریافت وام کرونایی، ۱۳ رسته شغلی هستند که اسامی آنها اخیراً از سوی بانک مرکزی بروزرسانی شد؛ این بنگاه‌ها ناشی از شیوع کرونا، به شدت آسیب دیده‌اند؛ همچنین ستاد ملی مبارزه با کرونا برخی از کسب و کارها را بالاجبار تعطیل کرده است که بر همین اساس این بنگاه‌ها حمایت‌های بیشتری نسبت به بنگاه‌هایی که تعطیل نبودند، خواهند گرفت.

۳ میلیون شاغل بیمه شده در یک میلیون واحد آسیب دیده

ازوجی گفت: نزدیک به ۳ میلیون شاغل بیمه شده در این یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده مشغول به کار بوده‌اند که در صورت تأیید، اطلاعات به بانکی که خود متقاضی در سامانه ثبت کرده است، ارسال می‌شود.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: یکی از مبناهای اصلی برای ارائه تسهیلات کرونا، نیروی کار شاغل بیمه شده در این بنگاه‌ها است. به ازای هر یک نفر شاغل بیمه شده که در بنگاه فعال باشد ۱۲ میلیون تومان وام پرداخت خواهد شد. واحدهایی که به اجبار تعطیل شده باشند این رقم ۱۶ میلیون تومان خواهد بود.

این مقام مسئول اظهار داشت: تا دو ماه آینده پرداخت‌ها به طور کامل انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دریافت وام کرونا غیر از موارد مذکور، شرط دیگری هم دارد، گفت: بنگاه حتماً باید فعال باشد، نیروی کار را حفظ کند، شاغل بیمه شده داشته باشد؛ بنابراین اگر یک بنگاه نیروی کار خود را تعدیل کرده باشد و نیروی کار جهت دریافت بیمه بیکاری به صندوق بیمه بیکاری مراجعه کرده باشد، مشمول این طرح نخواهد بود.

ازوجی افزود: برای بنگاه‌های با نیروی شاغل کمتر از ۵۰ نفر، ۷۰ درصد حمایت در قالب پرداخت دستمزد خواهد بود و ۳۰ درصد به عنوان سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است. برای بنگاه‌های بزرگ‌تر نیز ۵۰ درصد به عنوان دستمزد و ۵۰ درصد به عنوان سرمایه در گردش منظور شده است.
کد مطلب: 20384