مطابق آمارهای بانک‌مرکزی؛
۹۱.۷ درصد چک‌ها در مهر ۱۴۰۲ وصول شد
بررسی آخرین داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که از هشت میلیون فقره چک مبادله شده در مهرماه امسال، ۹۱.۷ درصد وصول شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۰۰
 
۹۱.۷ درصد چک‌ها در مهر ۱۴۰۲ وصول شد
 
بررسی آخرین داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که از هشت میلیون فقره چک مبادله شده در مهرماه امسال، ۹۱.۷ درصد وصول شده است.

به گزارش تحریرنو؛ بانک مرکزی همچون ماه‌های گذشته آخرین وضعیت صدور چک در مهرماه را منتشر کرد. بر اساس داده‌های بانک مرکزی در مهرماه هشت میلیون فقره چک به ارزش بیش از ۵۰۵ هزار میلیارد تومان مبادله شده است. تعداد و ارزش چک‌های مبادله شده در مهرماه نسبت به ماه قبل از آن به ترتیب ۷.۳ و ۷.۱ درصد افزایش یافته است.

در مهرماه امسال ۴۹.۳ درصد چک‌های مبادله‌ای به ترتیب در استان‌های تهران (۳۱.۷ درصد)، اصفهان (۱۰.۵ درصد) و خراسان رضوی (۷.۱ درصد) بوده است. براساس این گزارش، در تهران بیش از ۲.۵ میلیون فقره چک به ارزش ۲۴۷ هزار میلیارد تومان مبادله شد.

وصول ۷.۳ میلیون فقره چک در مهرماه ۱۴۰۲

در مهرماه امسال در کشور از مجموع هشت میلیون فقره چک، بیش از ۷.۳ میلیون فقره چک به ارش ۴۴۳ هزار میلیارد تومان وصول شده است که در مقایسه با شهریورماه به ترتیب ۷.۶ و ۷.۹ درصد رشد داشته است.

براساس این گزارش، در مهرماه امسال ۹۱.۷ درصد چک‌ها وصول شده است. این در حالی است که در مهرماه پارسال ۹۲.۴ درصد چک‌ها وصول شده بود.

در پایتخت نیز بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار فقره چک به ارزش ۲۱۹ هزار میلیارد تومان وصول شد که از نظر تعداد ۹۱.۹ درصد و از نظر ارزش ۸۸.۹ درصد از کل چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

استان‌های گیلان با ۹۳.۹ درصد، خوزستان با ۹۳.۲ درصد، قم و کرمانشاه با ۹۲.۹ درصد بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصولی را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند.

۶۶۱ هزار فقره چک در مهرماه برگشت خورد

بررسی داده‌های بانک مرکزی حاکی از این است که در مهرماه امسال در کل کشور بیش از ۶۶۱ هزار فقره چک به ارزش حدود ۶۲ هزار میلیارد تومان برگشت داده شد. میزان چک‌های برگشتی در ماه مذکور از نظر تعداد ۳.۲ درصد و از حیث مبلغ ۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده به ترتیب ۸.۳ درصد و ۱۲.۳ درصد برگشت داده شده است. درصد تعداد چک‌های برگشتی در شهریورماه امسال معادل ۸.۶ درصد بود.

استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با ۱۱.۵ درصد، کردستان و لرستان هر کدام با ۱۰.۱ درصد و آذربایجان غربی با ۱۰ درصد، بیشترین تعداد چک‌های برگشتی و گیلان، خوزستان، قم و کرمانشاه، پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک‌های مبادله شده را داشتند.
کد مطلب: 21339