چهار سريال جذاب بعد از رمضان
پس از ماه رمضان سريال‌های "انقلاب زيبا"، "دولت مخفی"، "شمعدونی" و "جاده چالوس" از شبكه‌های يک، دو، سه و تهران به‌نمايش درمی‌آيد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۰
 
چهار سريال جذاب بعد از رمضان
 
پس از ماه رمضان سريال‌های "انقلاب زيبا"، "دولت مخفی"، "شمعدونی" و "جاده چالوس" از شبكه‌های يک، دو، سه و تهران به‌نمايش درمی‌آيد.

تحریرنو: سريال "انقلاب زيبا" به كارگردانی بهرنگ توفيقی برای پخش از شبكه‌ی يک درنظر گرفته‌شده، شبكه‌ی دو سريال "دولت مخفی" به كارگردانی عبداله برزيده را به نمايش می‌گذارد و شبكه‌ی سه، سريال "شمعدونی" به كارگردانی سروش صحت را بعد از عيد فطر پخش می‌كند و سريال "جاده‌ چالوس" به كارگردانی احمد معظمی هم برای مخاطبان شبكه‌ی تهران در نظر گرفته شده‌است.

انقلاب به روايت زيبا و حامد

سريال "انقلاب زيبا" كه آخرين مراحل توليد را پشت‌سر می‌گذارد به تهيه‌كنندگی رامين عباسی‌زاده و كارگردانی بهرنگ توفيقی، ماجراهای زندگی زيبا و حامد را روايت می‌كند كه در يک موسسه‌ی رسانه‌ای هم‌كار هستند. آن‌ها تصميم می‌گيرند با هم ازدواج كنند، اما جابر پدر زيبا در كودكی، زيبا و مادرش را ترک‌كرده و از كشور خارج شده‌است. از طرفی پدر حامد در مبارزات قبل از انقلاب در زندان‌های حكومت پهلوی كشته‌شده و او با مادر خود زندگی می‌كند.

زيبا در خانواده‌ای با تفكرات خاص بزرگ‌شده و در اين زمينه تفاوت‌هايی با حامد دارد، اما با وجود اين هر دو به يک‌ديگر علاقه‌مندند. حامد و زيبا در تدارک برگزاری مراسم عروسی هستند كه اتفاقی غيرمنتظره روی می‌دهد. بازگشت پدر زيبا از خارج پس از سال‌ها باعث يادآوری خاطره و ماجرای تلخی در گذشته می‌شود كه خانواده‌ها را تا مرز ازهم پاشيدگی پيش می‌برد.

اين سريال داستانش را در زمان معاصر روايت می‌كند و تاثير رخدادهای تاريخی در چند دهه‌ی گذشته‌ی كشورمان را بر سرگذشت شخصيت‌های سريال به نمايش می‌گذارد.

تصويربرداری انقلاب زيبا از دوم اردی‌بهشت امسال در يكی از لوكيشن‌های اصلی در خانه‌ای حوالی خيابان كامرانيه آغاز شد و در پايان راه است. هم‌اكنون تدوين، مراحل فنی و ساخت تيتراژ در دست انجام است، ساخت تيتراژ با آهنگ‌سازی امير توسلی و خوانندگی محسن چاووشی نيز مراحل پايانی را می‌گذراند.

آتيلا پسيانی در نقش پدر زيبا، آزاده صمدی در نقش زيبا، عليرضا كمالی در نقش حامد همسر زيبا، فريبا كوثری مادر حامد، نوش‌آفرين رحمانی در نقش دوست زيبا،‌ مجيد واشقانی، اكبر معززی، ماريه تهرانچی، فهيمه جلوخانی‌‌نياركی، كيان محمدی، غلام‌رضا صادقی، نيوشا مدبر، رضا افشار، محسن درويش‌زاده و پيمان ياحقی، ديگر بازيگران اصلی اين سريال هستند. شقايق فراهانی و مجيد مظفری نيز از آخرين بازيگرانی هستند كه به گروه بازيگران انقلاب زيبا پيوسته‌اند.

رامين عباسی‌زاده پيش از اين سريال‌هايی چون "سقوط يک فرشته" را تهيه‌‌كرده و بهرنگ توفيقی كارگردانی "مسير انحرافی" را در كارنامه دارد.
نويسندگی فيلم‌نامه‌ی انقلاب زيبا را حامد عنقا به‌عهده دارد كه فيلم‌نامه‌ی سريال‌هايی چون نردبان آسمان و دستی بر ثريا (زندگی خواجه نصيرالدين طوسی) را نوشته‌است. او اين روزها آخرين قسمت‌های سريال انقلاب زيبا را می‌نويسد.

دل‌دادگی در دولت مخفی

شبكه‌ی دو احتمالا سريال دولت مخفی را بعد از ماه رمضان به نمايش می‌گذارد. اين سريال كه از توليدات دفاع مقدسی شبكه‌ی دو است، مناطق جنگی، شهرهای دور از جنگ و پناه‌دادن به مردم جنگ‌زده و اردوگاه‌های بعثی را بستر روايت قصه‌ای قرار داده‌است كه براساس خاطرات آزادگان هشت‌سال دفاع مقدس نوشته‌شده و به تهيه‌كنندگی حميد آخوندی و عليرضا جلالی توليد می‌شود.

در اين سريال جنگ و تبعات آن‌را خواهيم ديد كه از چند زاويه در قالب يک قصه به نمايش درمی‌آيد. برخی شخصيت‌های اين سريال حقيقی هستند كه از آن‌جمله می‌توان به شهيد سيدعلی‌اكبر ابوترابی اشاره كرد كه سال‌ها در اردوگاه‌های عراق اسير بود و سال ۷۹ درگذشت. در سريال دولت مخفی از خاطرات ايشان در دوره‌ی اسارت برای نوشتن فيلم‌نامه استفاده شده‌است.

تهيه‌كننده‌ی دولت مخفی درباره‌ی داستان اين سريال گفت: اين سريال در سه مرحله داستان دو جوان به‌نام‌های سعيد و پروانه را روايت می‌‎كند. سعيد به پروانه علاقه‌مند است، اما هربار كه اين‌ دو نفر تصميم به ازدواج می‌گيرند، اتفاقی باعث می‌شود اين ازدواج صورت نگيرد. در واقع بخش‌های عاطفی داستان را همين علاقه‌ی سعيد و پروانه شكل می‌دهد.

فصول اول و دوم سريال را حسن برزيده ساخته و كارگردانی فصل سوم را راما قويدل كارگردانی كرده‌است.

پژمان بازغی، بازيگر اصلی سريال "دولت مخفی" است و نقش سعيد را بازی می‌كند كه از جوانان جنوب كشور است و پدرش با شروع جنگ مفقود می‌شود. در اين سريال خواهيم ديد كه او برای نجات جان بقيه‌ی اعضای خانواده، آن‌ها را به شمال كشور می‌برد، اما خودش به جبهه برمی‌گردد و مدام بين جبهه و شمال در رفت‌وآمد است تا اين كه در يكی از عمليات‌ها به اسارت درمی‌آيد و بعد از آن ادامه‌ی داستان را در اردوگاه‌های عراقی خواهيم ديد.

به گفته‌ی آخوندی، لاله اسكندری نيز در اين سريال دفاع مقدسی نقش پروانه را بازی می‌كند. سام درخشانی در نقش يک خلبان جنگنده‌ی ايرانی ظاهر می‌شود كه بعد از عمليات فتح‌المبين به اسارت نيروهای بعثی درآمده و مريم بوبانی نيز نقش يک زن جنوبی را ايفا می‌كند كه بعد از سال‌ها دوری از وطن هم‌راه نوه‌اش، پولاد به ايران بازگشته است.

در اين سريال علی‌اكبر اميرآتشانی در نقش غفور ظاهر شده‌است، مهتاج نجومی نقش فروغ، مريم بوبانی نقش صفورا، هادی قميشی‌بزرگ نقش حاج‌نايب، كاوه خداشناس نقش اصغر، ابراهيم برزيده نقش پرويز، مريم سلطانی نقش پرستو، كريم خودسيانی نقش اشكان و محمدرضا رهبری نقش رحيم را بازی می‌كنند.

شمعدونی

سريال "شمعدونی" كه يكی از گزينه‌های شبكه‌ی سه برای نمايش در ماه رمضان بود، بعد از اين ماه و بعد از سريال "هفت سنگ" به نمايش درمی‌آيد.
اين سريال كه در ۴۰ قسمت به كارگردانی سروش صحت و تهيه‌كنندگی محسن چگينی توليد می‌شود و ساخت آن از اسفند سال گذشته آغاز شده، داستان خانواده‌ی عطا و هوشنگ است. عطا فرزندی دارد كه برای او بسيار عزيز و دوست‌داشتنی است، اما كنج‌كاوی‌های اين كودک ماجراهای بسياری برای خانواده‌ی عطا و هوشنگ رقم می‌زند. به عبارتی بنيان داستان‌های شمعدونی بر درگيری عطا با فرزندش استوار است.

در اين سريال سروش صحت به بهانه‌ی داستان دو خانواده، ناهنجاری‌های اجتماعی و به‌ويژه مشكلات شهری و شهروندی را به زبان طنز مورد انتقاد قرار می‌دهد.

صحت پيش از اين سريال‌های "ساختمان پزشكان" و "پژمان" را كارگردانی كرده كه هر دو از سوی پيمان و محراب قاسم‌خانی نوشته شده‌اند. در سريال "شمعدونی" نگارش فيلم‌نامه را صحت و ايمان صفا برعهده داشته‌اند و پيمان قاسم‌خانی به‌عنوان مشاور و محراب به‌عنوان طراح صحنه با سروش صحت هم‌كاری می‌كنند.

يكی از ويژگی‌های اين سريال استفاده از بازيگرانی است كه يا كم‌تر در آثار طنز بازی كرده‌اند يا جزو بازيگران كم‌تر ديده‌شده در تلويزيون هستند.
در سريال شمعدونی آتنه فقيه‌نصيری، محمدرضا داوودنژاد، حسن معجونی، رويا ميرعلمی، نگار عابدی، محسن قاضی‌مرادی، امير كاظمی و محمد نادری بازی می‌كنند.

جاده چالوس

شبكه‌ی تهران بعد از ماه رمضان با سريال "جاده چالوس" به كارگردانی احمد معظمی و تهيه‌كنندگی عليرضا داوری ميزبان تماشاگران است.

اين سريال درباره‌ی زن و شوهری است كه هم‌راه دو فرزندشان به‌دليل مشكلات اقتصادی و اجتماعی تصميم می‌گيرند از تهران نقل مكان كنند و راهی چالوس شوند. آن‌ها تصميم می‌گيرند رستورانی را در جاده افتتاح كنند و همين مساله باعث می‌شود تا با ماجراهای مختلف روبه‌رو شوند. در اين سريال بيژن امكانيان و فاطمه گودرزی نقش‌های اصلی به‌نام احمد و محبوبه را برعهده دارند و علی‌رام نورايی با پنج گريم متفاوت حضور دارد.

محسن افشانی و سيما خزرآبادی در نقش امير و مهتاب فرزندان احمد و محبوبه در اين سريال بازی كرده‌اند. نيما شاهرخ‌شاهی نقش مسعود، عباس محبی نقش مصيب (آبدارچی)، علی طالب‌لو نقش دايی‌محمود، سعيد پيردوست نقش سرمدی (طلب‌كار)، كيانوش گرامی نقش ظريف (طلبكار)، روح‌اله كمانی و رضا آحادی در نقش شاگردان رستوران از ديگر بازيگران اين سريال هستند.

به گفته‌ی كارگردان "جاده چالوس"، اين سريال از جمله آثار اجتماعی است كه لايه‌های كمدی هم دارد. فيلم‌نامه‌ی سريال "جاده چالوس" را شعله شريعتی نوشته و بنا به گفته‌ی معظمی، نويسنده سعی‌كرده روابط بين اعضای يک خانواده‌ی ايرانی را به‌درستی شخصيت‌پردازی و روايت كند.

اين سريال در ۳۰ قسمت ۴۵دقيقه‌ای به موضوع مهاجرت از تهران می‌پردازد و به مسائلی هم‌چون اعتماد به‌نفس، شناخت هم‌ديگر، خانواده‌ی اصيل ايرانی و دوستی هم توجه دارد.
کد مطلب: 1033