رئیس اتحادیه طلا و جواهرکشور؛
حباب سکه به ۳۸۰ هزار تومان کاهش یافت
رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشورمی‌گوید نرخ طلا با حباب همراه نیست اما قیمت سکه در دو ماه اخیر با حباب همراه بوده است و این حباب از ۵۰۰ هزار تومان آغاز و روز گذشته به ۳۸۰ هزار تومان کاهش یافته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۹
 
حباب سکه به ۳۸۰ هزار تومان کاهش یافت
 
رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشورمی‌گوید نرخ طلا با حباب همراه نیست اما قیمت سکه در دو ماه اخیر با حباب همراه بوده است و این حباب از ۵۰۰ هزار تومان آغاز و روز گذشته به ۳۸۰ هزار تومان کاهش یافته است.

به گزارش تحریرنو ؛ محمد کشتی‌آرای با اعلام این خبر تصریح کرد:‌ سکه و طلا بازاری است که با بازار پیش‌فروش سکه و بازار خودرو متفاوت است. عوامل متعددی شامل نرخ جهانی طلا و قیمت ارز بر بازار سکه و طلا تاثیرگذار هستند. نرخ طلا در بازار براساس محاسبه ارز غیررسمی است که نرخ آن بیش از ۷ هزار تومان است.

وی ادامه داد: پیش‌فروش و واگذاری سکه توسط بانک مرکزی متوقف شده است بنابراین با توجه به عرضه و تقاضایی که در بازار وجود دارد قیمت سکه دارای حباب است که این حباب متاثر از افزایش تقاضای هیجانی در این بازار است.

رکود بازار طلا در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است

کشتی‌آرای عنوان کرد:‌ صنعت طلا و جواهر با رکود عجیب و شدیدی مواجه است که در پنجاه سال گذشته تجربه نشده است که یکی از آثار مخرب و واکنش‌های بازار به گرانی بیش از حد طلا و سکه است. به دلیل کاهش قدرت خرید و تغییر ذائقه، مردم دیگر مانند گذشته تمایل به خرید طلا و جواهرات گران ندارند و این شرایط بر کسب‌و‌کار واحدهای صنفی فعال در صنعت طلا و جواهر تاثیرات منفی به دنبال داشته است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر خاطرنشان کرد: بیکاری و کسادی واحدهای صنفی جواهرفروش موجب شده است تا برخی از واحدهای صنفی طلا وجواهر کارگاه‌های خود را نیمه‌فعال کنند.

کشتی‌آرای در مورد پیش‌بینی خود از شرایط بازار طلا و که در هفته‌های آتی اظهار کرد:‌ قیمت جهانی طلا نوسانات عادی خود را دارد و باید منتظر ماند و دید براساس سیاست‌های اقتصادی دولت نرخ ارز در هفته‌های آینده بر چه نرخی تنظیم می‌شود که براساس آن نوسانات نرخ طلا و سکه نیز مطابق با این تغییرات دچار نوسان خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: سکه به طور معمول در روزهای اخیر۳۸۰ تا ۴۰۰ هزار تومان حباب داشته است و در معاملات روز گذشته این حباب حدود ۳۸۰ هزار تومان بوده است.

فاز اول سکه‌های پیش‌فروش شده وارد بازار نشده است

رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره تاثیر سکه‌های پیش‌فروش شده بر قیمت طلا و سکه بیان کرد:‌ اولین سررسید سکه‌های پیش‌فروش یک ماهه حدود یک میلیون قطعه سکه بوده است که واگذار شده است اما این سکه‌ها وارد بازار نشده است و در منازل دپو شده است بنابراین تاثیر قیمتی بر بازار نداشته است و باید منتظر ماند و دید که عرضه‌های بعدی وارد بازار می‌شود یا خیر.

وی با بیان اینکه قیمت طلا حباب ندارد و این سکه است که مطابق با قیمت واقعی خود نرخ‌‌گذاری نمی‌شود، ادامه داد:‌ اگر این سکه‌ها وارد بازار شود روی قیمت سکه تاثیرگذار خواهد بود.

کشتی‌آرای با اشاره به «کمپین نه به خرید کالاهای گران شده» خاطرنشان کرد:‌ ممکن است با فروکش کردن تقاضا برای برخی از بازارها مانند خودرو، قیمت‌ها کاهش داشته باشد اما طلا از جمله بازارهایی است که با نخریدن ارزان نمی‌شود به این دلیل که طلا بر مبنای قیمت جهانی و نرخ ارز تعیین می‌شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به التهابات بازار سکه اظهار کرد: تبعات روانی اقتصادی موجب شده است تا مردم نقدینگی خود را تبدیل به طلا و سکه کنند تا از نظر خود ارزش آن را حفظ کنند و اگر دولت جنبه‌های روانی این هیجانات را مدیریت کند و در مورد آن فرهنگ‌سازی داشته باشد، شاهد فروکش کردن این التهابات خواهیم بود.

وی با بیان اینکه سرمایه‌های سرگردان باید به سمت بخش‌های مولد اقتصادی حرکت کند، عنوان کرد:‌ تنظیم بازار سکه برعهده بانک مرکزی است و باید با تدابیری این التهابات را کنترل کند.

کشتی‌آرای با بیان اینکه حباب سکه از۵۰۰ هزار تومان به ۳۸۰ هزار تومان رسیده است تصریح کرد:‌ حدود دو هفته است که تقاضا در بسیاری از بازارها از جمله سکه به شرایط سکون رسیده است و ثبات حباب نشان می‌دهد که تقاضا افزایش نیافته است.
کد مطلب: 16138