در مراسم رونمایی از مستند آرش سخن صورت گرفت،
تقدیر ناظری از میر جلال الدین کرازی
آیین تجلیل از "میرجلال الدین کزازی"، چهره علمی، ادبی و فرهنگی کشور با حضور جمعی از مسئولین، اساتید و ادیبان کشور روز پنجشنبه (۱۶ دی) در محل تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۶
 
تقدیر ناظری از میر جلال الدین کرازی
 
آیین تجلیل از "میرجلال الدین کزازی"، چهره علمی، ادبی و فرهنگی کشور با حضور جمعی از مسئولین، اساتید و ادیبان کشور روز پنجشنبه (۱۶ دی) در محل تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش تحریرنو، "ابراهیم رحیمی زنگنه"، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با بیان اینکه این آیین برای تجلیل از یکی از مفاخر ایران زمین و استان برگزار شده، اظهار کرد: یکی از اهداف و فعالیت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، معرفی و تجلیل از بزرگانی مانند استاد کزازی است و کرمانشاه که معدن و سرچشمه جوشان استعدادهای بیکران است، نیازمند برگزاری هرچه بیشتر برنامه‌های این‌چنینی است.

رحیمی زنگنه بر ضرورت شناخت و شناساندن هویت فرهنگی و هنری استان به نسل جوان تاکید کرد و افزود: اگر هویت فرهنگی به نسل جوان منتقل نشود، قطعا با نسلی بی‌هویت مواجه خواهیم شد که خطرات بسیاری برای آینده جامعه کشور خواهد داشت.

وی با اشاره به وجود بزرگان بسیار در کشور در همه زمینه‌ها و عرصه‌ها، گفت: اگر در کشور بزرگانی مانند علامه قزوینی و شفیعی کدکنی را داریم، در کرمانشاه نیز بزرگانی همچون میر جلال‌الدین کزازی پرورش یافته و بزرگ شده اند و باید وجود این بزرگان که هویت فرهنگی کشور را می سازند را قدر بدانیم و ارج بنهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به شخصیت چندوجهی پروفسور کزازی، گفت: ایشان پژوهشگر و مترجم بزرگ و زبان شناسی نام آور و ادیبی سرشناس هستند.

وی تصریح کرد: پروفسور کزازی فردی است که به درستی فهمید راز ماندگاری ایران در نگه داشت زبان آن است که عنصر اصلی هویت کشور را تشکیل می دهد و در همین راستا عمری با تمام توان در راه پاسداشت فرهنگ ایرانی تلاش کرد.

وی همچنین با اشاره به رونمایی از "ارج نامه" کزازی در این مراسم گفت: از یک سال و نیم پیش تدوین ارج نامه استاد میر جلال‌الدین کزازی شروع شد و بیش از ۷۰ نفر از ادیبان و بزرگان کشور مقالات خود را برای تدوین این ارج نامه گرانسنگ ارسال کردند.

رحیمی زنگنه با بیان اینکه گردآوری و تنظیم این ارج نامه بر عهده "ناصر گلستان فر" بوده است، گفت: این "ارج نامه" امروز در این مراسم رونمایی می‌شود.

رونمایی از مستند "آرش سخن"

محمود پیری، نویسنده و کارگردان مستند "آرش سخن"، با بیان اینکه مجری طرح موسسه سینمایی "مهرنگ" است، گفت: مستند "آرش سخن" روایت‌کننده مختصری از زندگینامه و فعالیت‌های استاد میرجلال الدین کزازی است.

وی تصریح کرد: هدف ما از ساخت این مستند این است که بتوانیم شخصیت برجسته استاد کزازی را بهتر و با زبانی ساده به مردم عامه معرفی کنیم.

این مستندساز کرمانشاهی با بیان اینکه ساخت این مستند با تدوین آن یک ماه به طول انجامیده است، گفت: علاوه بر کرمانشاه، بخش‌هایی از مستند در منزل استاد در کرج فیلم برداری شده است.

"پیری" در ادامه با اشاره به شخصیت برجسته علمی پروفسور کزازی گفت: اگر بخواهم ایشان را در یک جمله توصیف کنم، یک ایرانی واقعی است که به معنای حقیقی به فلسفه ایرانی بودن رسیده است.

وی با اشاره به ۱۰۰ کتاب تالیف شده توسط کزازی گفت: وی حقیقتا کارهای بزرگی در زمینه حفظ زبان و ادبیات فارسی انجام داده و قطعا ساخت یک مستند برای بیان و شرح زندگی و کارهای بزرگش کافی نیست.

این مستندساز کرمانشاهی با بیان اینکه تاکنون ۳۲ مستند ساخته است، گفت: موضوع عمده این مستندها به معرفی شخصیت های برجسته و بزرگان کرمانشاه اختصاص دارد.
کد مطلب: 9342