در نشست انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران مطرح شد؛
سلامت مردم مهمترین خط قرمز
امسال برای نخستین بار بعد از 40 سال انجمن جراحان فوق تخصصی پلاستیک و زیبایی در اعتراض به رفتار های غیر حرفه ای در کنگره جامعه جراحان شرکت نکردند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۵۳
 
سلامت مردم مهمترین خط قرمز
 
امسال برای نخستین بار بعد از 40 سال انجمن جراحان فوق تخصصی پلاستیک و زیبایی در اعتراض به رفتار های غیر حرفه ای در کنگره جامعه جراحان شرکت نکردند.

به گطارش تحریرنو ؛ دکتر علیرضا صابری دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در نشست خبری که در دفتر این انجمن برگزارشد، در این باره گفت: رکن اصلی انجمن ما اطلاع رسانی، آگاهی سازی و روشنگری وضعیت مردم و جامعه است و این از وظایف ذاتی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی است.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی افزود: کنگره جامعه جراحان هر سال اردیبهشت ماه برگزار می شود و در آن آخرین چالش های علمی ، پژوهشی و پیشرفت های پزشکی کشور را به اشتراک می گذارد . هر سال حدودا یک هزار جراح در آن شرکت کرده و اثرات خوبی نیز از این کنگره به جا می ماند. اما چند سالی است که چالشها و بحث هایی به وجود آمد که سبب شد امسال اعضای انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در این کنگره شرکت نکنند.

صابری افزود: سال گذشته در کنگره جامعه جراحان میزگردهایی مربوط به عمل های زیبایی را در برنامه های خود قرار داده بودند که ما به آن اعتراض کردیم و تا حدودی نیز این معضل برطرف شد اما باز هم امسال این ماجرا تکرار شد. در دو سه هفته گذشته جلسات متعدد با جامعه جراحان و انجمن جراحان عمومی برگزار کردیم و در خواست کردیم که پنل های مربوط به زیبایی از برنامه های این انجمن حذف شود اما متاسفانه با پیگیری های ما این امر محقق نشد و ما نیز تصمیم گرفتیم علی رغم میل باطنی خود به نشانه اعتراض در این کنگره شرکت نکنیم.

در واقع این میزگرد ها تلاش می کرد که افراد را به سمت انجام عمل های زیبایی سوق دهد و پزشکان جوانی که بر اساس درسنامه ها و قوانین بالادستی امکان انجام اعمال زیبایی را ندارند ، را تشویق به انجام این عمل ها می کند. این در حالی است که رسالت آموزشی آنها چیزی فراتر از این مسائل است و عمل های جراحی اساسی به جز عمل های زیبایی مانند جراحی سرطان های مختلف، ناهنجاری ها بدن ،صدمات ناشی از تصادفات ، عفونت ها و جراحی های دستگاه گوارش و کبد از جمله عمل های مهمی است که جراحان عمومی در آن نقش تاثیر گذاری دارند اماورود به عرصه زیبایی که کاری فوق تخصصی است ، فعالیت آنها را از مسیر اصلی خود خارج می کند.

وی افزود: متاسفانه ورود به بحث زیبایی توسط افراد بی صلاحیت ، آسیب های زیادی به دنبال داشته و عدم آگاهی مردم از رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک به این آسیب ها بیشتر دامن زده است.

این جراح و فوق تخصص جراحی پلاستیک تصریح کرد: متاسفانه به دلیل تقاضای بالای جراحی های زیبایی که درصد بیشتری از آن ها اصلا ضرورتی نداشته و فقط به علت فضای مجازی و تبلیغات گول زننده بوجود آمده ،عوارض و مرگ و میر ناشی از جراحی های زیبایی در طی سال‌های اخیر افزایش چشمگیری پیدا کرده ‌ که این امر باعث شده بیشتر مراجعین به فوق تخصص های جراحی پلاستیک برای انجام عمل ثانویه و ترمیمی و جهت رفع عوارض باشد که متاسفانه در بسیاری از موارد جبران آنها هم به سختی امکان پذیر است .

مردم زیر تیغ پزشکان غیر حرفه ای نروند

او با اشاره بر اینکه در حال حاضر 420 جراح فوق تخصص پلاستیک در کشور فعالیت می کنند ادامه داد: سالی 25 تا 30 فوق تخصص نیز به این مجموعه اضافه می شود و در واقع راه برای ادامه تحصیل پزشکان جراح جوان باز است . تمام حرف ما این است که مردم زیر تیغ جراحی کسانی که دانش این کار را ندارند نروند و سلامت خود را به خطر نیندازند.

صابری اضافه کرد: انجام بسیاری از این عمل های زیبایی ضرورتی ندارند و شاید از هر 100 نفری که به مطب یک فوق تخصص جراحی زیبایی مراجعه می کنند ، ۲۰ تا ۳۰ درصد از آنها دست خالی برگردند زیرا پزشک تشخیص می دهد که این افراد به جراحی زیبایی نیازی ندارند در واقع یک جراح فوق تخصص زیبایی در صورتی عمل های زیبایی را انجام میدهد که شرایط برای فرد کاملا از هر نظر مهیا باشد.

در واقع در حال حاضر یک موج سونامی عمل ها زیبایی و یک انارشیست و قانون گریزی شدیدی وجود دارد که گروههای مختلف پزشک و غیر پزشک را درگیر کرده است. حقیقتا اگر امروزه می بینیم عوارض عمل های زیبایی زیاد شده به این دلیل هست که افراد فاقد صلاحیت پزشک نما و جراح پلاستیک نما به صورت غیر علمی بیمار را انتخاب و فریب می دهند ، غیر علمی و استاندارد بیهوش ودر ، مرکز غیر استاندارد انجام می‌دهند چرا که آموزش آکادمیک و مصوب وزرات بهداشت و آموزش پزشکی رو ندیده اند که همه اینها دست به دست هم می دهد تا تعداد عوارض و مرگ و میر این عمل ها بالا برود.

دکتر صابری در ادامه: وظیفه ذاتی جامعه جراحان طبق بند 8 و 10 ماده 7 اساسنامه آن همکاری بین پزشکان جراح و ایجاد ارتباط بین آنها است در بند هشت آمده است تحلیل و تقویت روابط عاطفی و معنوی بین جراحان و افراد اجتماع از وظایف جامعه جراحان بوده و در بند ده نیز آمده ایجاد زمینه های همکاری و هماهنگی لازم بین متخصصان رشته های مختلف جراحی وظیفه جامعه جراحان است که در حال حاضر این وظایف به درستی انجام نمی شود، همکاری و همدلی صورت نگرفته و همین امر ما را بر این داشت که از شرکت در این کنگره انصراف دهیم.

خروج از کنگره جامعه جراحان با نظر اکثریت

در ادامه دکتر مجید لاهوتی عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران و عضو کمیته روابط عمومی انجمن نیز گفت: در واقع کنگره جامعه جراحان محلی برای گردهمایی پزشکان و تبادل اطلاعات علمی و درست در بین پزشکان رشته های مختلف جراحی است و مطالبی که در آن مطرح می شود باید در بالاترین سطح باشد.

او بر این باور است که وقتی در چنین کنگره ای مطلبی ارائه می شود باید توسط فرد یا گروهی باشد که بیشترین اشراف علمی بر موضوع را داشته باشد. اما امسال بعضی از مباحث زیبایی در میزگردهایی مطرح شده که قاعدتا در چنین گردهمایی ها باید توسط پزشکان فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مطرح می گردید چرا که اصولا” اشراف بیشتری بر این مباحث دارند. در واقع اعتراض همکاران ما بر عدم مدیریت درست جامعه جراحان ایران بر اساس اهداف بنیادین آن بود.

لاهوتی با تایید اینکه انجمن با نظر اکثریت اعضا به این نتیجه رسید که امسال در این کنگره شرکت نکند ادامه داد: این تصمیم در واقع برای رعایت اصول علمی و پایش محدوده های علمی در میان گروه های پزشکی و به تبع آن حفظ سلامت مردم گرفته شد چرا که شاهد هستیم گرایش سایر رشته های تخصصی به حیطه جراحی زیبایی که عامل اصلی آن غیرعادلانه بودن تعرفه های پزشکی میباشد با عوارض و عواقب بسیار توام بوده است.
کد مطلب: 21386