دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد؛
عوامل خطر در بروز سرطان معده را بشناسید
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ابتلای سالانه ۱۰ هزار نفر به سرطان معده در کشور خبر داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۱
 
عوامل خطر در بروز سرطان معده را بشناسید
 
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ابتلای سالانه ۱۰ هزار نفر به سرطان معده در کشور خبر داد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر میترا احدی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ارتباط با سرطان معده اظهار داشت: این سرطان پنجمین سرطان شایع دنیا و سومین علت مرگ ناشی از سرطان در جهان به شمار می‌رود.

وی افزود: در ایران سرطان معده شایع‌ترین سرطان در مردان و شایع‌ترین سرطان در زنان بعد از سرطان پستان است همچنین سالانه ۱۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان معده در کشور گزارش می شود که ۷هزار مورد آن در مردان و ۳ هزار مورد آن در زنان به وقوع می پیوندد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بر اساس برخی از گزارشات سالانه حدود ۸ هزار مرگ ناشی از سرطان معده در کشور به وقوع می‌پیوندد، گفت: بیشترین آمار سرطان معده در استان‌های اردبیل، زنجان، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و خراسان رضوی است و این استان‌ها از لحاظ ابتلا به سرطان معده استان‌های پرخطر محسوب می‌شوند.

احدی در مورد عوامل اصلی خطر در ابتلا به سرطان معده گفت: عفونت هلیکوباکترپیلوری رژیم غذایی و سبک زندگی نامناسب و عوامل ژنتیک دلایل عمده ابتلا به سرطان معده محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حدود ۷۰ درصد مردم مبتلا به هلیکوباکترپیلوری هستند گفت: برای همه افراد بررسی این باکتری توصیه نمی‌شود چرا که درمان همه افراد آلوده ضروری نیست وضمن اینکه مصرف بی رویه انتی بیوتیک موجب مقاوم شدن این میکروب به انتی بیوتیک ها می شود.

وی در مورد اینکه ابتلا به پولیپ‌های معده چقدر ممکن است فرد را در معرض ابتلا به سرطان معده قرار دهند، گفت: پولیپ‌های معده نسبت به پولیپ های روده کمتر به بدخیمی تبدیل می‌شوند.

وی درنهایت رژیم غذایی سالم شامل کم کردن مصرف نمک مصرف فراوان میوه جات وسبزیجات ترک الکل وسیگارمشاوره پزشکی اعضای خانواده فردمبتلا به سرظان معده راتوصیه نمود.
کد مطلب: 19876