رئیس مرکز یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران؛
نقش یادگیری الکترونیکی در آینده یادگیری بی بدیل است
رئیس مرکز یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران بیان کرد: با آموزش الکترونیکی و پیشرفت‌های فناوری می‌توان یادگیری را بهبود بخشید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۷
 
نقش یادگیری الکترونیکی در آینده یادگیری بی بدیل است
 
رئیس مرکز یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران بیان کرد: با آموزش الکترونیکی و پیشرفت‌های فناوری می‌توان یادگیری را بهبود بخشید.

به گزارش تحریرنو ؛ سید امید فاطمی رئیس مرکز یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران در پاسخ به سوال در مورد وضعيت زیرساخت‌های آموزش الکترونیکی در کشور، گفت:‌ یادگیری الکترونیکی یادگیری است که بر مبنای فناوری و ساختن شبکه‌های تعاملی شکل می‌گیرد در واقع در یادگیری الکترونیکی بین سیستم، محتوا و کابران ارتباط و تعامل برقرار می‌شود و بر مبنای فناوري تئوریهای یادگیری سازاگرا و اجتماعی یادگیری صورت می‌گیرد. به عنوان مثال یادگیری حاصل از یک لوح فشرده یادگیری الکترونیکی نیست بلکه باید ارتباط و تعامل شکل گیرد تا آموزش انجام شود.

دبیر علمی دوازدهمین کنفرانس یادگیری و یاددهی الکترونیکی ایران افزود: با توجه به این تعریف که در یادگیری الکترونیکی با افزایش تعامل بین کاربران، سامانه و محتوا بر اساس ارتباطات فضای مجازی یادگیری شکل می گیرد، پس نقش اصلی در زیرساخت وجود شبکه ارتباطی و اینترنت است که در حال حاضر در کشور ما وجود دارد و از این نظر زیرساخت خوبی داریم.

عضو هیأت مدیره انجمن علمی یادگیری الکترونیکی در ادامه اضافه کرد که آموزش الکترونیکی نیاز به زیرساخت‌های گسترده‌تر دیگری مانند زیرساختهای تولید محتوا و زیر ساختهای فرهنگی و ترويجي برای شناخت این روش نیز نیاز دارد، یادآور شدکه باید علاوه بر تقویت زیرساخت ارتباطی در این زمينه ها نیز خود را تقويت کنیم بنابراین نمی‌توانیم بگوییم در حال حاضر همه چیز به صورت ایده‌آل شکل گرفته است.

وی در خصوص تفاوت‌های آموزش مجازی با آموزش الکترونیکی، خاطرنشان کرد: آموزش مجازی یا کلاس مجازی زنده که در آن یادگیرندگان و یاد دهنده همزمان از طریق اینترنت تعامل زنده صوتی، تصویری و تعامل دارند صرفا مساله بعد مکان را نسبت به روش حضوری برای دانشجو و استادان برطرف کرده است. و می توان گفت از بسیاری از مزایای آموزش چهره به چهره بی بهره است و مشکلاتی از قبیل سختی تعامل از دور و قطع و وصل شدن اینترنت نیز دارد. و این با یادگیری الکترونیکی که یادگیری دانشجو محور شکل می گیرد متفاوت است.

دبیر علمی کنفرانس دوازدهم با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم برای فرهنگسازی و توسعه درک صحیح از یادگیری الکترونیکی کنفرانس های سالانه یادگیری و یاددهی الکترونیکی است که انجمن علمی یادگیری الکترونیکی دنبال می کند و امسال توسط دانشگاه تهران برگزار می شود.

در این کنفرانس علاوه بر توجه به مسئله آموزش و فرهنگسازی از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی، جشنواره و سخنرانی و علاوه بر توجه به مسائل پژوهشی از طریق ارائه یافته های علمی پژوهشگران در مقالات علمی به مسائل فناوری و کسب و کار از طریق برگزاری رویداد استارتاپی نیز توجه شده است.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت https://icelet۲۰۱۸.ut.ac.ir و کانال @icelet۲۰۱۸ مراجعه نمایند.
کد مطلب: 14745