رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران مطرح کرد؛
انتقاد جامعه پزشکی به دلیل پخش برنامه‌های غیر علمی تلویزیونی در حوزه پزشکی
رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به انتقاد جامعه پزشکی از رسانه ملی به دلیل پخش برخی از برنامه‌های غیر علمی و غیر واقع در حوزه پزشکی گفت: این مشکلات علاوه بر گلایه‌مندی پزشکان، سبب بروز عوارض زیادی برای مردم و بیماران می‌شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۳
 
انتقاد جامعه پزشکی به دلیل پخش برنامه‌های غیر علمی تلویزیونی در حوزه پزشکی
 
رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به انتقاد جامعه پزشکی از رسانه ملی به دلیل پخش برخی از برنامه‌های غیر علمی و غیر واقع در حوزه پزشکی گفت: این مشکلات علاوه بر گلایه‌مندی پزشکان، سبب بروز عوارض زیادی برای مردم و بیماران می‌شود.

به گزارش تحریرنو از دبیرخانه انجمن مراقبت های ویژه دکتر علی امیر سوادکوهی، رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران اظهار داشت: هفته پیش مناظره‌ای در صدا و سیما در مورد پرداختی پزشکان انجام گرفت و سبب اعلام آمارهای خلاف واقع شد، چرا که در این مناظره فردی که کاندید انتخابات مجلس است سخنانی مطرح کرده که پیش از این خلاف آن را اعلام کرده بود.

وی با اشاره به اینکه این کاندیدای انتخابات مجلس در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که نباید آمار پزشکان مانند مهندسان بی رویه افزایش یابد چرا که سطح سواد آنها دچار مشکل می شود و باید به کیفیت این مسئله توجه داشت گفت: همین فرد ولی زمان دیگری سخن از این گفته بود که برخی می‌خواهند مانع افزایش پزشکی در کشور شوند در حالی که این مسئله ضرورت دارد.

سوادکوهی گفت: همچنین در این مناظره در مورد پرداختی و کارانه پزشکان نیز سخنانی مطرح شد که با واقعیت تطابق نداشت. اینکه گفته شود پزشکان ۱۰ برابر مهندسان و ۱۵ برابر کارگران حقوق می گیرند تنها احساسات مردم را جریحه دار می کند و این مسئله به هیچ عنوان صحت ندارد.

وی بیان داشت: جامعه پزشکی در حال حاظر مظلوم واقع شده و تنها ممکن است درصد اندکی از جامعه پزشکی کارانه های صد میلیونی دریافت کنند که البته این افراد نیز وابسته به سازمان هایی هستند که می‌توانند این سه درصد را در بخش دولتی دریافت کند و این موضوع برای سایر پزشکان به هیچ عنوان صادق نیست.

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار پزشک عمومی در کشور وجود دارد که برخی از آنها در حرفه‌های دیگر به دلیل مشکلات مالی فعالیت دارند، گفت: برخی از متخصصین نیز امروزه به مشاغل دیگر روی آورده‌اند و این نشان می دهد اوضاع پزشکان آنچنان که تشریح شده نبوده و نباید کارنه‌های ۱۰۰ میلیونی درصد کمی از پزشکان را به همه آنها تعمیم دهیم.

وی با تأکید بر اینکه ما نیز اعتقاد به این داریم که نمی‌توان منکر فساد در جامعه پزشکی شد، گفت: در حال حاضر این موضوع در هر صنف دیگر نیز وجود دارد ولی نباید آن را گسترده و مربوط به همه پزشکان دانست مگر سید هادی رضوی، بابک زنجانی و یا داریوش افراشته پزشک بوده‌اند که دچار فساد شدند؟!

سوادکوهی ضمن گلایه مندی و انتقاد نسبت به پخش برخی از برنامه های ضد پزشک گفت: انجمن های علمی پزشکی همگی در این زمینه هم نظر بوده و باید اقدامات موثر جهت رفع این مسئله انجام گیرد.

وی در ادامه به دیگر برنامه های رسانه ملی در حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: حدود پنج ماه پیش جلسه‌ای با حضور ۴۵ نفر از روسای انجمن های علمی پزشکی، دکتر ایرج فاضل رئیس سابق سازمان نظام پزشکی و دکتر جلیل حسینی از وزارت بهداشت با رئیس رادیویی سازمان صدا و سیما در ساختمان صدا برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه اعلام شد که متاسفانه رسانه ملی در پنج سال اخیر در حوزه پزشکی به صورت ضعیف عمل کرده چرا که ۱۰ سال پیش پزشکانی که در صدا و سیما در برنامه ها شرکت می کردنداز لحاظ علمی رتبه‌های خوبی داشته ولی اکنون پزشکانی که انتخاب می شوند از لحاظ علمی وضعیت خوبی ندارند و معیار مناسبی برای انتخاب آنها انجام نمی‌گیرد.

رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران ادامه داد: متاسفانه این پزشکان با قراردادهای به طور مثال ۵ تا ۱۰ میلیونی به عنوان پزشک شاخص در حوزه‌های مختلف معرفی می‌شوند که این مسئله عواقب و آسیب‌های زیادی را برای مردم به همراه داشته است به طوری که چندی پیش پزشکی در یکی از شبکه ها ادعای انجام عمل روباتیک جراحی قلب داشته و این مسئله سبب شد که بیمارانی به آن مراجعه کنند و متاسفانه فردی در این زمینه فوت شد و در دادسرای انتظامی نظام پزشکی پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شده است.

سوادکوهی با اشاره به اینکه در حال حاضر عمل رباتیک جراحی قلب تنها در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی انجام می‌گیرد، گفت: هنوز این مسئله در کشور ما صورت نگرفته و متاسفانه پزشکی در شبکه تلویزیونی تبلیغاتی در این زمینه انجام داده است و سبب بروز مشکلاتی برای بیماران شده است.
کد مطلب: 18949