دبیر اجرایی هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره خودمراقبتی مطرح کرد؛
تفاوت خودمراقبتی با خوددرمانی/ تاثیر خودمراقبتی در کنترل پیامد چالش‌های حوزه سلامت
دبیر اجرایی هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره خودمراقبتی با تاکید براینکه خودمراقبتی با خوددرمانی تفاوت دارد، گفت: خودمراقبتی در رفع و کاهش چالش‌های حوزه سلامت بسیار حایز اهمیت است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۲
 
تفاوت خودمراقبتی با خوددرمانی/ تاثیر خودمراقبتی در کنترل پیامد چالش‌های حوزه سلامت
 
دبیر اجرایی هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره خودمراقبتی با تاکید براینکه خودمراقبتی با خوددرمانی تفاوت دارد، گفت: خودمراقبتی در رفع و کاهش چالش‌های حوزه سلامت بسیار حایز اهمیت است.

به گزارش تحریرنو از دبیرخانه سمپوزیوم، دکتر مریم صابری دبیر اجرایی هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره خودمراقبتی اظهار داشت: این سمپوزیوم دوم مردادماه سال جاری به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران و مصادف با "روز جهانی خود مراقبتی" (که از سال ۲۰۱۱ در بسیاری از کشورهای جهان در روز ۲۴ جولای برگزار می‌شود)، اجرا خواهد شد.

وی افزود: آفریقای جنوبی، آمریکا، انگلیس، برزیل، مکزیک ،نپال، ویتنام و ... از جمله کشورهایی هستند که روز جهانی خود مراقبتی در آنها برگزار می شود. کشور ما نیز از سال ۱۳۹۱ و به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران به این حوزه ورود یافته و با برگزاری کنگره ملی و سپس سمپوزیوم و جشواره کوشش نموده است هر ساله جنبه‌های مختلف خود مراقبتی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهد.

دبیر اجرایی هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره خود مراقبتی تاکید کرد: خود مراقبتی با خود درمانی متفاوت است و در واقع خود درمانی، تصمیمی خودسرانه و بدون اطلاعات کافی (مانند استفاده نابجا از دارو) جهت درمان است. بنابراین نباید خود مراقبتی را خود درمانی تلقی کرد.

صابری ادامه داد خود مراقبتی دارای سه سطح مشارکت فردی، گروهی و جمعی است. در خودمراقبتی فردی، شخص می کوشد با بهره گیری از دانش، تونایی و مهارت، نسبت به مراقبت از خود هنگام بیماری و یا پیش از بیماری اقدام نماید. به طور مثال فرد با افزایش دانش و آگاهی خود از ابتلا به بیماری های شایع همچون دیابت، فشار خون و ... پیشگیری می نماید و یا در صورت بروز بیماری با اقدام درست و اصلاح سبک زندگی، روند پیشرفت بیماری را کنترل پذیر می کند.

وی بیان داشت: در خود مراقبتی گروهی، افراد از طریق تشکیل گروه های همسان و مشارکت در خودمراقبتی (مانند آموزش در فضای مجازی) از مزایای خود مراقبتی بهره مند می شوند. در خود مراقبتی جمعی افراد به صورت گروه‌های بزرگتر در یک اداره، سازمان دولتی یا غیر دولتی و شوراهای حامی سلامت به مقوله خودمراقبتی می‌پردازند.

دبیر اجرایی هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره خود مراقبتی خاطر نشان کرد: امروزه با استفاده از اپلیکیشن ها و فضاهای مجازی می توان نسبت به آموزش در حوزه خودمراقبتی اقدام کرد بر همین اساس یکی از انواع آثاری که افراد می‌توانند در این جشنواره ارائه دهند آثار دیجیتالی است. در زمینه آموزش و اهمیت فضای مجازی نیز از صاحبنظران این حوزه دعوت شده و سخنرانی‌هایی در این زمینه در سمپوزیوم و جشنواره خواهیم داشت.

صابری با اشاره به اهمیت نقش سازمان‌های مردم نهاد در حوزه خودمراقبتی گفت: سازمان‌های مردم نهاد در حوزه سلامت به عنوان ظرفیت پنهان ارتقای سلامت جامعه شناخته می شوند و نقش بالقوه بسیار موثری در پیشگیری از بیماری‌ها، آموزش به بیمار و خود مراقبتی دارند.

دبیر اجرایی هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره خود مراقبتی خاطرنشان کرد: امروزه ظرفیت سازی برای اجرای خود مراقبتی اقدامی موثر در حل چالش‌های نظام سلامت است. چالش هایی مانند: چهره های جدید اعتیاد، تغییر الگوی ایدز، مشکلات زیست‌محیطی، همه گیری بیماری های سرطان، دیابت و فشارخون، شهرنشینی بی‌ضابطه، سوانح و حوادث و بیماری‌های نوپدید و بازپدید از جمله مسائلی است که از طریق توجه به حوزه خود مراقبتی می‌توان در جهت رفع و یا پیشگیری از آنها اقدام کرد.

صابری در پایان با اشاره به کلامی از خداوند متعال که فرموده اند،"سرنوشت هیچ قومی تغییر نمی کند مگر آن که خود بخواهد." گفت: خودمراقبتی تبلور خواستن و توانستن برای انتخاب سرنوشتی سالم است.

گفتنی است؛ هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی چهارشنبه دوم مرداد "مصادف با روز جهانی خودمراقبتی" در مجتمع بیمارستانی امام خمینی واقع در تالار امام خمینی برگزار می شود. جدیدترین دستاوردها و مباحث علمی در حوزه خودمراقبتی با حضور اساتید و صاحب نظران برجسته در این سمپوزیوم مورد بحث قرار خواهد گرفت.

محورهای این سمپوزیوم: خود آگاهی، سواد سلامت و راهنماهای خودمراقبتی، آموزش به بیمار، آموزش سلامت و خودمراقبتی در رسانه و فضای مجازی، خود مراقبتی و سلامت روان، خود مراقبتی و سلامت معنوی، خود مراقبتی و سلامت اجتماعی همچنین موانع و تسهیل گر‌های اجرای خود مراقبتی، اقتصاد سلامت و سیاست‌گذاری در خود مراقبتی، خودمراقبتی در حوادث و بلایا و نقش سازمانهای مردم نهاد در خودمراقبتی و آموزش بیمار می باشند. همچنین آثار مورد پذیرش در بخش جشنواره شامل آثار مکتوب، آثاردیداری و شنیداری، هنرهای تجسمی، تولیدات هنری و آثار دیجیتالی است.

علاقمندان برای اطلاعات بیشتر به سایت www.scpe.tums.ac.ir مراجعه و یا با تلفن ۴۲۹۱۰۳۱۰ تماس حاصل فرمایند.
کد مطلب: 18814