برای حضور در جشنواره فیلم مالاتیای ترکیه؛
ترمیم "روسری آبی" رخشان بنی‌اعتماد توسط فیلمخانه ملی ایران
فیلمخانه ملی ایران برای نمایش فیلم "روسری آبی" در جشنواره مالاتیای ترکیه، ترمیم نسخه اصلی آن را با سرعت و کیفیت بالا انجام می‌دهد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۶
 
ترمیم "روسری آبی" رخشان بنی‌اعتماد توسط فیلمخانه ملی ایران
 
فیلمخانه ملی ایران برای نمایش فیلم "روسری آبی" در جشنواره مالاتیای ترکیه، ترمیم نسخه اصلی آن را با سرعت و کیفیت بالا انجام می‌دهد.

به گزارش تحریرنو ؛ دانش و فن‌آوری مرمت تصویر، تصحیح رنگ و احیای صدا به شیوه دیجیتال، سبب شده که تجارب قابل توجهی در فرآیند بازیابی مواد دیداری و شنیداری بدست آید و فیلمخانه ملی ایران در سال‌های اخیر با بهره‌گیری مناسب از این فن‌آوری نسبت به اصلاح و مرمت تعدادی از فیلم‌های ارزشمند تاریخ سینمای ایران از جمله "گاو"، "ناخدا خورشید"، "اون شب که بارون اومد"، "باد صبا"، و... اقدام کرده است.

با توجه به اینکه قرار است نسخه اصلاح و مرمت‌شده فیلم "روسری آبی" به پخش کنندگی بنیاد سینمایی فارابی در جشنواره فیلم مالاتیای ترکیه به ‌نمایش درآید و به لحاظ اینکه نگاتیو صدا و تصویر این فیلم در فیلمخانه ملی ایران در شرایط مناسبی حفظ و نگهداری شده، عملیات ترمیم "روسری آبی" ساخته رخشان بنی‌اعتماد با سرعت و کیفیت بسیار بالایی در حال انجام است.

طبق اعلام دست‌اندرکاران فیلمخانه، قبل از آغاز این عملیات، ابتدا یک نسخه دیجیتال با استفاده از نگاتیو اصلی در لابراتوار دیجیتال فیلمخانه ملی ایران تهیه و سپس برای انجام مرمت و تصحیح نور و رنگ دیجیتال به "لابراتوار دیجیتال فام" تحویل داده شد.

این فیلم به پخش‌کنندگی بنیاد سینمایی فارابی نمایش داده می‌شود و این بنیاد در اجرای این پروژه همکاری دارد.

جشنواره مالاتیای ترکیه در آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد و قرار است همراه با نمایش فیلم "روسری آبی" تقدیری هم از رخشان بنی‌اعتماد برای مجموعه فیلم‌هایش داشته باشد.

رخشان بنی‌اعتماد "روسری آبی" را در سال ۱۳۷۳ و با بازی عزت‌الله انتظامی، فاطمه معتمدآریا، گلاب آدینه، افسر اسدی، جمشید اسماعیل خانی، فرهاد اصلانی، نادیا دلدار گلچین و ... ساخته است.
کد مطلب: 13783