رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم خبر داد؛
سالانه ۴ درصد تهرانى ها به دیابت مبتلا می‌شوند
به گفته رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم سالانه ۴ درصد تهرانى ها به دیابت مبتلا می‌شوند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۷
 
سالانه ۴ درصد تهرانى ها به دیابت مبتلا می‌شوند
 
به گفته رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم سالانه ۴ درصد تهرانى ها به دیابت مبتلا می‌شوند.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر فریدون عزیزی رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم در مراسمی به مناسبت بیستمین سال پژوهش و مشارکت مردمی در ارتقاء سلامت " مطالعه قند و لیپید ایران" که در پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم برگزار شد اظهار کرد: مطالعات گسترده لیپید در حوزه سلامت انجام می‌شود؛ از سال ۷۷ این مطالعات در شهر تهران انجام شد و از سال ۸۰ برای تغییر در شیوه زندگی طراحی شده است.

وی با اشاره به لیپید گفت: لیپید سلامت روانی و اجتماعی را شامل می شود ودر این طرح پیامد های مختلف بیماری های غیر واگیر بررسی می شوند.

عزیزی با اشاره به برنامه‌ریزی ها برای لیپید گفت‌: در سطوح مختلف اجتماعی طرح لیپید انجام گرفته است و توانمند سازی جامعه ای نیز در این طرح درنظر گرفته شده و افراد زیر مجموعه‌ آن مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند‌.

رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم با بیان اینکه عوامل ژنتیکی و ارثی در بیماری های غیر واگیر تاثیر دارند گفت‌: ماسعی کرده‌ایم که به افراد آموزش‌های لازم در زمینه های محتلف را بدهیم؛ اکنون به ازای هر ۱۰۰ تفر در تهران یک نفر به مبتلا به دیابت نو دو وجود دارد که با تغییر سبک زندگی این میزان به شش دهم رسیده است.

وی با اشاره به آمار افراد مبتلا به دیابت اظهار کرد: سالانه چهار درصد افراد درشهر تهران به بیماری دیابتی مبتلا می شود و برای پیشگیری این موضوع راهکارهای خوبی ارائه شده است و بیش از ده دستورالعمل به وزارت بهداشت پیشنهاد داده ایم.

عزیزی درباره مطالعات حوزه لیپید گفت: ۳۰۰ نفر از دانشمندان در تجزیه و تحلیل و ارائه گزارش و مطالعه قند و لیپید و ۷۲ نفر در اجرای برنامه همکاری داشته اند و استمرار این مطالعات تاثیر زیادی بر سلامت جامعه دارد.
کد مطلب: 17248