دبیر علمی دومین کنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی؛
زنگ خطر سرطان های زنانه را بشناسید
یک فلوشیپ انکولوژی سرطان تخمدان، رحم‌ و دهانه رحم را به عنوان شایع ترین سرطان ها زنان در بین زنان ایرانی عنوان کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
 
زنگ خطر سرطان های زنانه را بشناسید
 
یک فلوشیپ انکولوژی سرطان تخمدان، رحم‌ و دهانه رحم را به عنوان شایع ترین سرطان ها زنان در بین زنان ایرانی عنوان کرد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر فرح فرزانه در آستانه برگزاری دومین کنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی درباره شایع ترین سرطان ها در زنان، گفت: در بین سرطان‌های شایع زنان سرطان تخمدان هشتمین، رحم یازدهمین و دهانه رحم سیزدهمین سرطان است ک طی سال‌های اخیرشیوع این سرطان‌ها رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه تاکنون علت دقیق بروز سرطان تخمدان در بین زنان شناخته نشده است، افزود: اما تاکنون عوامل محیطی و ژنتیکی بسیاری از جمله نازایی، چاقی و ... در بروز این سرطان نقش دارد.

این متخصصان زنان و نازایی در ادامه تصریح کرد: سرطان تخمدان دارای علامت مشخصی نیست اما در برخی موارد باعلایم گوارشی بخصوص نفخ شکم بروز می یابد البته تنها بروز نفخ را نمی توان دلیلی برای ابتلای فرد به سرطان تخمدان محسوب کرد.

وی تاکید نمودنفخ و سایر علایم گوارشی در زنان باید جدی تلقی شود.

درخصوص سرطان جسم رحم شایعترین علامت خونریزی های غیر طبیعی میباشد و معمولا عواملی چون چاقی و پریودهای دیر به دیر و فشارخون بالا و دیابت میتوانند از عوامل خطر باشند تشخیص با نمونه گیری از داخل رحم بوده و درصورت تشخیص زود رس درمان قطعی امکان پذیر است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه درباره سرطان دهانه رحم، خاطرنشان کرد: سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه به صورت خونریزی بعد از نزدیکی خود را نشان می‌دهد اما می‌توان قبل از ان در مرحله ضایعات پیش سرطانی با انجام ویزیت زنان و پاپ اسمیر دوره‌ای این بیماری را تشخیص داد و درمان کرد.

این فلوشیپ انکولوژی با توجه به سرطان دهانه رحم ، یادآور شد: عامل اصلی این سرطان یک ویروس شناخته شده است که عمدتا از طریق رفتار نامناسی جنسی، ازدواج زیر ۱۶ سال، استعمال سیگار و قلیان فرد را درگیر می کند.

وی گفت: جهت تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم به زنان متاهل بالای ۲۱ توصیه می شود حداقل هر سه سال پس از ازدواج تست پاپ اسمیر را انجام دهند.

گفتنی است؛ دومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی۲۵ تا ۲۷ بهمن‌ماه سال‌جاری در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی( سالن ابوریحان) با محورهایی همچون مامایی، ژنیکولوژی، پریناتولوژی، اندومتریوزیس، یائسگی، بیماری‌های مقاربتی، سندرم تخمدان پلی کیستیک و ... با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته داخل و خارج از کشور برگزار خواهد شد.

علاقمندان جهست کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.dtogi.ir مراجعه کنند.
کد مطلب: 14288