دبیر علمی "رادیولوژی "دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران؛
تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی
دبیر مشاوره علمی رادیولوژی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی گفت: راديولوژي كمك زيادي به تشخيص پوسيدگي دنداني مي نمايد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۰
 
تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی
 
دبیر مشاوره علمی رادیولوژی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به تشخیص دقیق پوسیدگی دندان با استفاده از علم رادیولوژی گفت: راديولوژی كمك زيادي به تشخيص پوسيدگي دندانی می نمايد.

به گزارش تحریرنو از  روابط عمومی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، دکتر علی کاووسی در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در ارتباط با علم رادیولوژی در دندانپزشکی اظهار داشت: درتمام بدن انسان از جمله فک و صورت می‌توان نمای داخلی بدن را توسط علم رادیولوژی مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: انواع ضایعات که تخریب ایجاد کرده باشند اعم از استخوان و دندان توسط رادیولوژی قابل تشخیص است، البته دامنه این ضایعات متفاوت بوده و می‌توانند شامل عفونت‌های دندانی تا ضایعات بدخیم باشد.

دبیر مشاوره علمی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: بر اساس علائم رادیولوژی و نشانه‌هایی که بیمار اطلاع می‌دهد همچنین يافته هاي سیستمیك می توان به این مسئله دست یافت که ضایعه و تخریب به چه میزان و چگونه است؟

وی با اشاره به اینکه شایع‌ترین بیماری در حوزه دندان، دهان، فک و صورت پوسیدگی های دندانی است گفت: پوسیدگی دندان در معاینه دندانپزشکی به صورت کامل دیده نمی شود و برخي پوسیدگی‌ها تنها با علم رادیولوژی قابل تشخیص است.

دکتر کاووسی با بیان اینکه در اولین ویزیت، دندانپزشک نياز است كه با كمك رادیولوژی به تشخیص دقیق و كامل پوسیدگی ها دست يابد گفت: برخي از این پوسیدگی ها از چشم دندانپزشک مخفی می‌ماند که با انجام رادیولوژی می‌توان مانع از این کار شد.

دبیر علمی را انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با بیان اینکه حدود ۳۰۰ فارغ التحصیل رادیولوژی دهان، فک و صورت در کشور فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: این رشته نیازمند تکنولوژی های پیشرفته و دستگاه‌های تشخیصی به روز است که ضروري است در ورود و نصب و بهره برداري از اين تجيزات تسهيل و تسريع بسيار بيشتري صورت پذيرد.

وی افزود: ام آر آی ناحیه فک و صورت با تسلاي بالا نتايج بسيار مفيدي دارد و جاي آن در دانشكده هاي دندانپزشكي اصلي خالي ميباشد. دکتر کاووسی تاکید کرد: مهمترین مشکل دندانی در جامعه ما پوسیدگی‌ها است که تشخیص آن نیاز به معاينه منظم و بررسی رادیوگرافیک دارد ولی به دلیل این که انجام این موضوع در جامعه ما معمول نیست اکثرا پوسیدگی های دندانی مخفی می‌ماند و زمانی خود را نشان می‌دهد که میزان پوسیدگی تشدید شده است ومشكلات سلامتي و هزينه اي زيادي را به افراد جامعه تحميل مينمايد.

دبیر مشاوره علمی رادیولوژی دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران عنوان کرد:علم رادیولوژی نقش مهمی در سلامت فک‌، صورت و دهان دارد بنابراین باید در جایگاه خود دیده و به کار گرفته شود؛ بر همین اساس در دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران بخش‌های به این موضوع اختصاص یافته است.

دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ۱۹تا ۲۲ دی ماه در برج میلاد تهران در برگزاری می شود.
کد مطلب: 14397