عضو بورد فوق تخصصی گوارش کشور عنوان کرد؛
نشانه های خطر در بیماری التهاب روده
عضو بورد فوق تخصصی گوارش کشور با اشاره به تأثیر استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی در ابتلا به بیماری های گوارشی، گفت: اختلال در سیستم ایمنی دستگاه گوارش از علل ابتلا به التهاب روده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵
 
نشانه های خطر در بیماری التهاب روده
 
عضو بورد فوق تخصصی گوارش کشور با اشاره به تأثیر استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی در ابتلا به بیماری های گوارشی، گفت: اختلال در سیستم ایمنی دستگاه گوارش از علل ابتلا به التهاب روده است.

به گزارش تحریرنو ؛ حسن سعادت نیا دبيرهفته سلامت گوارش مشهد اظهارداشت: بیماری های گوارشی به طور عمده از شایع ترین بیماری ها هستند که دلیل مراجعه بیماران به مطب ها و بیمارستان ها است؛ خوشبختانه در اکثر مواقع بیماری های گوارشی بیماری های خطرناکی نیستند به ویژه در سنین جوانی بیماری ریفلاکس و سوء هاضمه شایع است.

وی افزود: برخی بیماری های گوارشی مهمتر بوده و بار بهداشتی و درمانی برای کشور. و خانواده ایجاد می کنند بنابراین مردم باید با دقت بیشتری آنها را بشناسند و در صورت وجود اولین علائم سریع به پزشک گوارش مراجعه کنند.

این فوق تخصص گوارش و کبد گفت: بیمارانی که در بلع غذا مشکل داشته یا غذا حین بلع گیر می کند یا تهوع و استفراغ طولانی مدت یا کاهش وزن، دفع خون از روده بزرگ، تغییر اشتهای شدید داشته یا چشمانش زرد می شود دارند باید حتما به پزشک گوارش باید مراجعه کنند.
سعادت نیا گفت: برخی از بیماری ها ارثی نبوده ولی زمینه وراثت در بروز آن مشارکت دارد. لذا افرادی که اقوام درجه یک آنها سابقه سرطان معده و روده دارند باید در سن خاصی به پزشک مراجعه و غربالگری را فراموش نکنند تا پیشگیری لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: اکثر بیماری های کبدی قابل تشخیص و درمان بوده و در موارد خاصی نیز عمل پیوند کبد برای درمان بیمار صورت می گیرد ولی تغییر شیوه زندگی نخوردن غذای فست فود، عدم استعمال دخانیات، عدم مصرف الکل را باید مد نظر قرار داد چراکه پیشگیری بر درمان اولویت دارد.

این استاد گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: زندگی سالم از نظر روحی، تغذیه، دور شدن از استرس و فعالیت بدنی و تحرک... کمک می کند کمتر دچار بیماری مختلفی همچون بیماری های گوارشی شویم.

وی عنوان کرد: حدود ۴۰ سال پیش در ایران بیماری کرون نبود یا بسیار اندک وجود داشت ولی پس از آن افزایش یافت که هرچند علل اصلی آن ناشناخته است ولی تغییر شیوه زندگی، برخورد با توکسین ها و ویروس ها و برخی از زمینه های پزشکی سبب اختلال در سیستم ایمنی دستگاه گوارش و بیماری هایی همچون التهاب روده شده است ولی هنوز نسبت به غرب شدت و شیوع کمتری را در کشور شاهدیم.

سعادت نیا گفت: در بیماری کولیت عمدتا روده بزرگ گرفتار شده ولی در کرون گاهی تمام دستگاه گوارش متأثر می شود ولی هر دو بیماری تظاهرات مفصلی، کبدی داشته و گاهی فرد را مبتلا به سرطان می کنند و ممکن است در هر گروه سنی با نشانه هایی همچون اسهال خونی، دل درد، کاهش وزن، تب و بی اشتهایی بروز می یابد که افراد باید در صورت این علائم حتما به پزشک مراجعه کنند تا بیمارشان کنترل شود.
کد مطلب: 11796