دبیر انجمن رادیولوژی ایران مطرح کرد؛
دولت باید پرداخت کننده سوبسید به خدمات سلامت باشد نه جامعه پزشکان
دبیر انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به چالش‌ها و مشکلات حوزه رادیولوژی گفت: در تعیین تعرفه خدمات پزشکی باید هزینه تمام شده و تورم موجود در اقتصاد کشور لحاظ شود و اگر نیازی به پرداخت سوبسید به بیماران باشد باید دولت پرداخت کننده سوبسید خدمات سلامت نه جامعه پزشکان باشند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۷
 
دولت باید پرداخت کننده سوبسید به خدمات سلامت باشد نه جامعه پزشکان
 
دبیر انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به چالش‌ها و مشکلات حوزه رادیولوژی گفت: در تعیین تعرفه خدمات پزشکی باید هزینه تمام شده و تورم موجود در اقتصاد کشور لحاظ شود و اگر نیازی به پرداخت سوبسید به بیماران باشد باید دولت پرداخت کننده سوبسید خدمات سلامت نه جامعه پزشکان باشند.

به گزارش تحریرنو از دبیرخانه انجمن رادیولوژی ایران ،دکتر وحید کریمی، دبیر انجمن رادیولوژی ایران در مورد مشکلات حوزه رادیولوژی و ضرورت رفع این مشکلات اظهار داشت: رشته تخصصی راديولوژی (پرتو شناسی تشخیصی) مهم‌ترين شاخه پزشکی تشخيصی با كاربردهاي روز افزون در مداخلات درمانی غير تهاجمی است و سونوگرافي يكي از شایع‌ترین خدمات ارائه شده توسط متخصصان رادیولوژی به شمار می‌رود كه سونوگرافی دوران بارداری از مهمترین آنها محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در صورت توزیع مناسب نیروهای متخصص رادیولوژی، کشور کمبودی از نظر متخصص رادیولوژیست ندارد، گفت: در حال حاضر حدود ۲۹۰۰ نفر رادیولوژیست در کشور مشغول به فعاليت و نزديك به ۱۰۰۰ نفر دستیار رادیولوژی در حال تحصيل هستند که تا ۴سال آینده تعداد رادیولوژیست‌های فعال کشور نزدیک به ۳۹۰۰ نفر خواهد بود.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران تاکید کرد: اگر توزیع این نیروها به درستي انجام شود کشور از نظر نیروی تخصصی رادیولوژی کمبودی در حال حاضر ندارد.

وی در مورد تعداد رادیولوژیست‌های خانم بیان داشت: طبق آمار موجود، تعداد دستیاران خانم رادیولوژی در حال تحصیل ۱۶ درصد بیشتر از مردان است لذا طي سال‌هاي آتي درصد راديولوژيست های خانم از ۳۰ درصد فعلی به بیش از ۴۰ درصد از كل راديولوژيست ها افزايش خواهد يافت.

کریمی در ارتباط با کیفیت خدمات رادیولوژی اظهارداشت: کیفیت منطبق با استانداردهای جهانی و پاسخگوي نيازهاي پزشكي کشور است به طوري كه بیماران نيازي به رفتن به خارج از کشور ندارند و بلكه شاهد توانایی جامعه رادیولوژی کشور برای پذیرش بیماران خارجي با توجه به کیفیت بالا و داشتن مزيت اقتصادي هستيم. البته بالانگه داشتن سطح كيفي خدمات نیازمند توجه و تلاش بیشتر هست تا مشکلات اقتصادی باعث کاهش کیفیت خدمات نشود.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به افزایش شدید قیمت تجهیزات رادیولوژی به علت تحریم و نوسانات ارزی گفت: رشد تعرفه خدمات رادیولوژی بسیار کمتر از افزایش نرخ تورم کشور است.

کریمی عنوان کرد: رشته رادیولوژی به خاطر وابستگی کامل به تجهیزات به روز وارداتی در طول سال‌های گذشته به‌دنبال افزایش چند برابری قیمت ارز و مشکلات مربوط به تحریم های تحمیلی ۲ بار دچار شوک شدید شده و قیمت تمام شده تجهیزات رادیولوژی در طول ۱۰ سال گذشته با افزایش ۸ تا ۹ برابری مواجه شده است که قابل جبران با تعرفه های تکلیفی نیست.

وی یادآور شد: در سال ۱۳۸۹ دستگاه MRI با دلار حدود ۱۰۰۰ تومان وارد می‌شد و قیمت هر کلیشه MRI حدود ۱۲۲ هزار تومان بود ولی الان که دستگاه MRI با دلار نیمایی وارد می‌شود قیمت هر کلیشه MRI ۲۲۰ هزار تومن است یعنی در طول ۱۰ سال گذشته قیمت دلار که برای خرید MRI لازم است حدود ۱۰برابر افزایش داشته در حالی که قیمت خدمت MRI حدود ۲ برابر شده است این عدم توازن در هزینه و تعرفه در سایر خدمت‌های رادیولوژی نیز صادق است.

اگر این عدم توازن ها در هزینه ها و تعرفه ها اصلاح نشود نه تنها تاسیس مراکز جدید رادیولوژی غیرممکن است بلکه ادامه حیات موسسات رادیولوژی موجود هم با خطرات جدی مواجه است.

کریمی پیشنهاد داد: در تعیین تعرفه خدمات پزشکی باید هزینه تمام شده و تورم موجود در اقتصاد کشور لحاظ شود و اگر نیازی به پرداخت سوبسید به بیماران باشد باید دولت پرداخت کننده سوبسید خدمات سلامت باشد نه جامعه پزشکان

وی گفت: همچنین در ویرایش چهارم کتاب ارزش نسبی طبق قولی که سازمان نظام پزشکی داده بود علاوه بر حفظ نسبت بین خدمات پزشکی باید طبق کتاب اصل CPT کای متفاوت برای خدمات تعیین نگردد و طبق اصل کتاب CPT برای خاتمه دادن به بی عدالتی ها ارزش کای خدمات پزشکی باید یکسان باشد.

دبیر انجمن رادیولوژی ایران خاطرنشان کرد: برخلاف برخی از احضارنظرها تعداد دستگاه MRI در ایران از خیلی از کشور ها بیشتر نیست و با سیاست‌های جدید وزارت بهداشت این تعداد در حال نزدیک شدن به آمار کشورهای همسایه است که البته گاهی اوقات اطلاعات غلطی در خصوص میزان دستگاه‌های رادیولوژی موجود در کشور داده می‌شود که با واقعیت همخوانی ندارد.

وی بیان کرد: در ژاپن به ازای هر یک میلیون نفر ۵۱ دستگاه MRI هست و در آمریکا این تعداد ۳۶ دستگاه MRI به ازای هر یک میلیون نفر که در کشور ما قبلا مجوز نصب MRI دو دستگاه به ازای هر یک میلیون نفر بوده که با تغییر سیاست های وزارت بهداشت به عدد یک MRI برای ۱۵۰ هزار نفر رسیده است.

ادامه اثرات تحریم ها با محدویتهایی که در انتقال ارز و جایگزینی قطعات و افزایش قیمت تجهیزات پزشکی داشته ، بر روند تشخیص دقیق بیماریها تاثیرات منفی دارد و تهدید کننده جان بیماران میباشد

دبیر انجمن رادیولوژی ایران در پایان به روز جهانی رادیولوژی و کنفرانس علمی مرتبط با روز جهانی رادیولوژی اشاره کرد و گفت: ۸ نوامبر هر سال به عنوان روز جهانی رادیولوژی ثبت شده است و هرساله به این مناسبت انجمن رادیولوژی ایران متناسب با موضوعی که برای روز جهانی رادیولوژی انتخاب شده کنفرانس علمی برگزار می‌کند.

کریمی اعلام کرد: امسال نیز با توجه به اینکه موضوع روز جهانی رادیولوژی تصویربرداری ورزشی است در تاریخ ۱۷ آبانماه ۱۳۹۸ در محل هتل ارم تهران کنفرانس علمی با محوریت سونوگرافی در آسیب‌های ورزشی با حضور اساتید و متخصصان رادیولوژی کشور برگزار خواهد شد.
کد مطلب: 19671