یک متخصص دندانپزشکی اجتماعی عنوان کرد؛
شاخص پوسیدگی دندان ایرانی‌ها از سال ۳۸ ثابت مانده است
یک متخصص دندانپزشکی اجتماعی معتقد است که میزان شاخص DMF دندان ایرانی ها از سال ۱۳۳۸ تاکنون تغییر چندانی نکرده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۶
 
شاخص پوسیدگی دندان ایرانی‌ها از سال ۳۸ ثابت مانده است
 
یک متخصص دندانپزشکی اجتماعی معتقد است که میزان شاخص DMF دندان ایرانی ها از سال ۱۳۳۸ تاکنون تغییر چندانی نکرده است.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ، دکتر مهدی نصیبی در آستانه برگزاری دومین سمپوزیوم سلامت دهان و دندان گفت: سلامت یک مقوله مدیریتی است و متاسفانه ما در نظام سلامت دهان و دندان با چالش های خیلی بزرگی مواجه هستیم که تاثیر آن روی سلامت جامعه مشاهده می شود.

وی با بیان این مطلب که هزینه چالش های سلامت دهان و دندان توسط آحاد جامعه پرداخت می شود، افزود: در سال ۱۳۳۸ در ایران سطح سلامت دهان و دندان کودکان ۱۲ ساله به عنوان شاخص که شامل پوسیدگی، از دست رفتن و پر کردن دندان ها است، حدود ۲ بوده که بر اساس آخرین آمار این عدد در همین حدود باقی مانده و خیلی تفاوت نکرده است، در حالی که در سال ۱۳۳۸ ما در حدود ۴۰۰ دندانپزشک داشتیم و الان این تعداد به ۳۰ هزار دندانپزشک رسیده است.

وی با انتقاد از اینکه بیش از یک سوم دندانپزشکان کشور در تهران مستقر هستند، ادامه داد: ما ۷۰ دانشکده دندانپزشکی داریم که حتی آمریکا نیز این تعداد دانشکده را ندارد و اینها همان مشکلات مدیریتی در نظام سلامت است.

نصیبی با اشاره به تجربیات ذی‌قیمتی که می توان از کشورهای موفق دنیا در حوزه سلامت دهان و دندان کسب کرد، گفت: متاسفانه ما کمتر از این تجربیات استفاده می کنیم.

به گفته وی یکی از مشکلات عمده و محوری، مراکز متعدد تصمیم گیری در سطح کشور است.
نصیبی افزود: ما از داشتن یک ستاد واحد برای سلامت دهان و دندان که در این حوزه تصمیم بگیرد و همه مقید به تبعیت از آن باشند، محروم هستیم.

نصیبی با اشاره به تشکیل شورای عالی سلامت دهان در دولت یازدهم، افزود: متاسفانه این شورا قوی عمل نکرد و باعث شد که وزیر بهداشت از عملکرد این شورا دچار سرخوردگی شود.

این متخصص دندانپزشکی اجتماعی با بیان این مطلب که راهبرد واحد و کلان در حوزه سلامت دهان و دندان نداریم، افزود: ما در حالی از وارنیش استفاده می کنیم که شرایط ۳۰ استان کشور در بحث سلامت دهان و دندان متفاوت است.

نصیبی ادامه داد: تصمیم گیری هایی که باید در سطح ملی باشد در سطح محلی صورت می گیرد و تصمیم گیری هایی که باید در سطح محلی صورت بگیرد، در سطح ملی انجام می شود، در نتیجه هزینه این ناهماهنگی ها را جامعه پرداخت می کند.

سمپوزیوم جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت همزمان با دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی در روزهای ۱۹ تا ۲۲ دی ماه در برج میلاد تهران برگزار می شود.
کد مطلب: 14261