عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران؛
توسعه مهارت‌های فردی و اجتماعی در گرو سواد اطلاعاتی توان شهروندان
عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با اشار به برگزاری سومین کنفرانس ملی شهر سایبری گفت: سواد اطلاعاتی توان شهروندان برای پیشتازی در توسعه مهارت‌های فردی و اجتماعی را مضاعف ساخته و بهره وری آنان در واحد زمان را به صورت تصاعدی رشد می‌دهد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۱
 
توسعه مهارت‌های فردی و اجتماعی در گرو سواد اطلاعاتی توان شهروندان
 
عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با اشار به برگزاری سومین کنفرانس ملی شهر سایبری گفت: سواد اطلاعاتی توان شهروندان برای پیشتازی در توسعه مهارت‌های فردی و اجتماعی را مضاعف ساخته و بهره وری آنان در واحد زمان را به صورت تصاعدی رشد می‌دهد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر فاطمه فهیم‌نیا در آستانه برگزاری سومین کنفرانس ملی شهر سایبری اظهارداشت:در کارگروه کارکردها و فرایندها محورهای سلامت،کسب و کار،نهادهای قدرت رایاشهر،آموزش شهروندی مجازی، سواد اطلاعاتی شهروندان، آموزش مجازی در خدمت نهادهای شهری، مدیریت فرآیندهای خدمت در شهر الکترونیک، ابعاد و کارکردهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد بحث و داوری قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه سواد اطلاعاتی رایاشهر شهروندان، الزام اول و بسترساز دیگر فرآیندها خواهد بود، افزود: شهروندان باید به ابزار لازم برای بهره مندی از سلامت، کسب و کار مناسب، آموزش مادام العمر و توانمندسازی‌های شخصی، ارتباط با نهادها و ساختارهای مدنی مجازی و دیگر امکانات رایاشهر مجهز شوند.

عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران تأکید کرد: سواد اطلاعاتی توان شهروندان برای پیشتازی در توسعه مهارت‌های فردی و اجتماعی را مضاعف ساخته و بهره وری آنان در واحد زمان را به صورت تصاعدی رشد می دهد.

فهیم‌نیا با اشاره به اینکه در دهه‌های اخیر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات مفهوم سواد را متحول کرده است، اضافه کرد: در بسیاری از نوشتارها در باب سواد، به انواع مختلف سواد، از سواد رایانه‌ای، سواد اطلاعاتی و سواد دیجیتالی تا سواد چندرسانه‌ای، چندسوادی، فراسواد، سواد چندحالتی، سواد چندفرهنگی، سواد چندزبانی و سواد انتقادی اشاره‌ شده است و به‌نظر می‌رسد که این فهرست نام‌گذاری پدیده سواد به قولی تمامی نداشته باشد.

وی عنوان کرد: از سوی دیگر مفاهیم سواد و انواع سواد نیز در حال پیچیده تر شدن است و هر مفهوم در بافت و چارچوپ خاص خود معنی پیدا کرده است که به نظر می‌رسد با پیچیده‌‌تر شدن جهان و تغییرات مداوم آن، نیاز به آگاهی دقیق از ماهیت سواد و طبقه‌بندی آن‌ که دربرگیرنده تمامی این تغییرات باشد و دیدگاه جامع‌تری به این مقوله دهد.

عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به نقل قولی از جانسون و وبر (۲۰۰۳ به نقل از اسدی، ۱۳۹۵) اشاره کرد و بیان داشت: سواد اطلاعاتی اقتباسی از رفتار اطلاعاتی مناسب، برای به دست آوردن اطلاعات از هر مجرایی یا رسانه‌ای، اطلاعاتی که با نیاز اطلاعاتی منطبق است، بوده و همراه با ارزیابی منتقدانه اطلاعات و استفاده عاقلانه و اخلاقی از اطلاعات در جامعه است.

فهیم‌نیا گفت:همچنین آنها چهار هدف اصلی سواد اطلاعاتی را در جامعه را سواد اطلاعاتی برای شهروندی، شامل آزادی دسترسی و استفاده انتقادی از داده و اطلاعات؛سواد اطلاعاتی برای رشد اقتصادی که با استفاده خلاقانه و عمیق از اطلاعات و دانش موجب توسعه شرکت‌های موجود و جدید می‌شود؛سواد اطلاعاتی برای کارآمدی وسواد اطلاعاتی برای خلاقیت و رشد فردی که به تحقق تمام اهداف بالا کمک می‌کند، شناسایی کردند.

گفتنی است؛ سومین کنفرانس ملی شهر سایبری پنجم و ششم دی ماه سال جاری در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
کد مطلب: 14289