عضو هیأت مدیره انجمن انکولوژی و سرطان شناسی ایران مطرح کرد؛
عوامل ایجادکننده سرطان معده و مصرف خودسرانه داروهای گوارشی
عضوهیأت مدیره انجمن انکولوژی سرطان شناسی ایران با اشاره به عوامل ایجادکننده سرطان معده گفت: عوامل مختلفی همچون نوع تغذيه، ژنتيك، استعمال دخانيات و مصرف مشروبات الکلی احتمال ابتلا به سرطان معده را بيشتر می كند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۷
 
عوامل ایجادکننده سرطان معده و مصرف خودسرانه داروهای گوارشی
 
عضوهیأت مدیره انجمن انکولوژی سرطان شناسی ایران با اشاره به عوامل ایجادکننده سرطان معده گفت: عوامل مختلفی همچون نوع تغذيه، ژنتيك، استعمال دخانيات و مصرف مشروبات الکلی احتمال ابتلا به سرطان معده را بيشتر می كند.

‏‎به گزارش تحریرنو از روابط عمومی انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران ،دکتر سیمین همتی در ارتباط با نشانه های سرطان معده اظهار داشت: نشانه هاي این سرطان غير اختصاصي است وشبیه به بیماری های خوش خيم معده است و می تواند با آن اشتباه گرفته شود نشانه های آن تهوع وبی اشتهایی، درد شكمي، سوزش ناحیه سر دل، احساس پري سر دل، سوء هاضمه، سیری زودرس، استفراغ،وجود خون در مدفوع، لاغر شدن و... است.

‏‎وی افزود: بنابروسعت بیماری بروز وشدت نشانه ها متفاوت است، ممکن بوده فرد با كاهش وزن وعلامت آنمی یا کم خونی مواجه شود يا با لمس توده در شكم مراجعه كند، وقتي سرطان به ارگان هاي ديگر دست اندازي كند بيمار با علائم مربوط به ناحيه درگیر شده مواجه خواهد شد مثلا در حضور متاستاز به کبد، بیمار با زردی وبزرگي شكم، در متاستاز به ريه با علائم تنفسي، در متاستاز استخواني با درد مراجعه مي کنند.

عضوهیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به علت‌های ابتلا به سرطان معده عنوان کرد: عوامل مختلفی همچون نوع تغذيه، ژنتيك مصرف غذاهای نمك سود شده، شور و ترشيجات وغذاهاي حاوي مواد نگهدارنده،تركيبات نيتريت و نيترات، مصرف كم ميوه و سبزيجات چاقي وهمچنین استعمال دخانيات و مصرف مشروبات الکلی احتمال ابتلا به سرطان معده را بيشتر مي كندباافزايش سن شانس ابتلا به اين بيماري افزايش مي يابد و در آقايان نسبت به خانم ها بيشتر مشاهده مي شود.

همتی تاکید کرد:چون نشانه های سرطان معده شبیه به سایر بیماری های دستگاه گوارش است، ممکن بوده هنگامی که بیمار دچار این علائم می شود به پزشک مراجعه و دارو دریافت کند اما بهبود نیافته و خودسرانه داروها را ادامه دهد و به جای مراجعه به پزشک قبلی که اینبار با توجه به سير علائم و عدم پاسخ درماني مناسب می تواند متوجه بیماری او شود بيمار به پزشک جدید مراجعه می کند. و اين روند منجر به تشخيص ديرهنگام مي شود.

عضو هیأت مدیره انجمن انکولوژی و سرطان شناسی ایران ادامه داد: زمانی که علائم بیماری طولانی مدت شده و بیماري به درمان دارویی جواب نداده برای بیمار ضرورت دارد که اقدامات تشخیصی مناسب مانند آندوسکوپی و... توسط پزشک انجام شود.

وی با اشاره به اینکه بیماران باید از مصرف طولانی مدت و خودسرانه داروها پرهیز کنند، گفت: بیماران در صورت مشاهده علائم طولاني مدت وماندگار حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند؛ به خصوص افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند.

همتی با بیان اینکه بعضی از سرطان ها همچون سرطان دستگاه گوارش، سرطان پستان، سرطان تخمدان و... در برخی از خانواده ها بیشتر مشاهده می شوند، عنوان کرد: این افراد که علائم گوارشی را دارند حتما باید پیگیری های لازم را انجام و به پزشک متخصص مراجعه کنند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به این سوال که ژنتیک چقدر در بروز سرطان موثر است؟گفت: ژنتیک به معنای ارثی بودن نيست گرچه موارد ارثي سرطان نادرند ولي ما معتقد ایم سرطان بیماری ژنتیکی به معنای جهش ژنتیک است.

وی با بیان اینکه موتاسيون یعنی جهش در یک ناحیه ای از ژن گفت: در واقع روزانه در بدن ما تغییرات ژنتیک به وجود می آید و لي در چرخه سلولی سیستم ایمنی بدن آن را شناسایی نموده و سلولی که دچار جهش شده را شناسایی و ترمیم می کند.

وی ادامه داد: اگر اين سلول قابل ترميم نباشد سلول جهش یافته دچار مرگ برنامه ریزی شده می شود واز چرخه سلولی بدن خارج می شود اما هنگامی که کارسینوژن در بدن اثر می کند و سیستم ایمنی نمی تواند جهش را ترمیم یا سلول را از بین ببرد، سلول جهش يافته به ساخت و ساز و رشد بي رويه خود ادامه داده وتکثیر مي شود.

همتی با اشاره به اینکه تکثیر زیاد و غیر قابل کنترل سلولی می تواند به یک بافت سرطانی در بدن تبدیل شود، گفت: مسئله ای که بافت سرطانی را از بافت نرمال متمایز می کند عدم پاسخ به فاكتورهاي مهار كننده رشد طبيعي بدن و تکثیر غیرقابل كنترل آن بافت است.

همتی خاطر نشان کرد: سلول‌های تکثیر یافته می توانند رگ زایی داشته باشند و به جاهای دیگر بدن منتقل شوند و اين خصوصیت متاستاتيك و پیش رونده بودن تومور است كه منجر به مرگ ناشي از بيماري مي شود.

وی در پایان گفت: پس از همين امروز به سبك زندگي و تغذيه خود وخانواده نگاه ديگري داشته باشيم و با تصحيح عادات غلط و بد تغذيه اي و رفتاري بتوانيم درايجاد و حفظ سلامتي خود و جامعه نقش داشته باشيم.
کد مطلب: 12029