دبیر علمی کنگره جامعه اورولوژی تاکید کرد؛
اهمیت غربالگری آزمایش پروستات/ توصیه به مردان بالای ۵۰ سال
دبیر علمی بیست و ششمین کنگره جامعه اورولوژی ایران گفت: تشخیص زودهنگام سرطان پروستات، منجر به درمان بیماری می شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۸
 
اهمیت غربالگری آزمایش پروستات/ توصیه به مردان بالای ۵۰ سال
 
دبیر علمی بیست و ششمین کنگره جامعه اورولوژی ایران گفت: تشخیص زودهنگام سرطان پروستات، منجر به درمان بیماری می شود.

به گزارش تحریرنو ؛ حمیدرضا غلامرضایی افزود: یکی از آزمایش‌های مهم جهت تشخیص سرطان پروستات، آزمایش PSA است. لذا با توجه به اهمیت موضوع به تمامی آقایان بالای ۵۰ سال توصیه می‌شود که حداقل سالی یکبار این آزمایش را انجام دهند و اگر در خانواده درجه یک آنها فردی مبتلا به سرطان پروستات است با توجه به نقش مهم ژنتیک در ابتلاء به این بیماری، آزمایش PSA را زودتر یعنی در سن ۴۵ سالگی انجام دهد تا در صورت بروز علائم اولیه بیماری، سریعاً اقدامات درمانی لازم انجام شود.

وی ادامه داد: طبق نتایج تحقیقات انجام شده افرادی که یکی از اقوام درجه یک آنها به بیماری سرطان پروستات مبتلا است احتمال ابتلای وی به این بیماری حدود ۳۵ درصد افزایش می‌یابد.

غلامرضایی عنوان کرد: متأسفانه اگر سرطان پروستات دیر تشخیص داده شود و تومور از خود متاستاز تولید کند مراحل درمان سخت‌تر و امکان بهبودی فرد کاهش می‌یابد لذا نتیجه می‌گیریم غربالگری سرطان پروستات برای آقایان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی گفت: با توجه به اینکه تشخیص به موقع سرطان پروستات بسیار مهم است به تمامی افراد توصیه می‌شود اگر علائم مشکوکی مانند اختلال در ادرار، تکرر ادرار به خصوص در شب، وجود خون در ادرار، خروج ادرار به طور قطره قطره و…، را داشتید؛ حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

غلامرضایی افزود: از دیگر موضوعاتی مورد بحث در کنگره ارزیابی درمان در حوزه سرطان‌های دستگاه ادراری، مشکلات پروستات، ناباروری، ناتوانی جنسی و مشکلات اورولوژی در افراد مسن و هوش مصنوعی در اورولوژی است.

وی بیان کرد: در کنگره امسال، بالغ بر هزار نفر از همکاران به همراه پرستاران حضور دارند و ویدئو کنفرانس‌هایی از استادان این رشته در کشورهای اروپایی و امریکایی وجود خواهد داشت.

بیست و ششمین کنگره جامعه اورولوژی ایران تا ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ در سالن ابوریحان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری می‌شود.
کد مطلب: 21290