دیابت از عوامل اصلی بروز حوادث قلبی و عروقی است؛
استفاده از ابزارهای جدید درمانی برای بهبود بخشیدن دیابت
دکتر نیکلاس مارکس با بیان اینکه دیابت از عوامل اصلی بروز حوادث قلبی و عروقی است، گفت: ابزارهای جدید درمانی برای بهبود بخشیدن پیش‌آگاهی دیابت در جهان در دسترس قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۹
 
استفاده از ابزارهای جدید درمانی برای بهبود بخشیدن دیابت
 
دکتر نیکلاس مارکس با بیان اینکه دیابت از عوامل اصلی بروز حوادث قلبی و عروقی است، گفت: ابزارهای جدید درمانی برای بهبود بخشیدن پیش‌آگاهی دیابت در جهان در دسترس قرار گرفته است.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر نیکولاس مارکس، استاد قلب و عروق دانشگاه آخن آلمان، درباره اینکه در سال‌های اخیر، گایدلاین‌های قلب و عروق رویکرد متمرکز‌تری به دیابت دارند، اظهار کرد: طی چند دهه گذشته متخصصان قلب و عروق تشخیص داده‌اند كه دیابت از عوامل اصلی بروز حوادث قلبی و عروقی مرتبط با تصلب شرایین مانند انفاركتوس میوكارد و سكته مغزی و نارسایی قلبی است.

وی که یکی از سخنرانان رویداد اینکرتین سامیت (‏INCRETIN SUMMIT‏) بود که به کوشش شرکت نوو نوردیسک پارس و با حضور نزدیک به هزار نفر از اساتید و ‏متخصصان حوزه سلامت داخلی و خارجی به‌صورت مجازی برگزار شد ‏در حاشیه این وبینار بیان کرد: با توجه به افزایش تعداد بیماران مبتلا به دیابت که بسیاری از آنها حتی از بیماری خود بی‌خبرند، بیماری‌های قلبی و عروقی در کمین مبتلایان به دیابت است و باید اقدامات لازم و اساسی در این زمینه انجام شود.

این پزشک متخصص گفت: با توجه به نتایج آزمایش‌های مختلف قلبی و عروقی با مهارکننده‌های SGLT۲ و آگونیست‌های گیرنده GLP-۱ ابزارهای جدید درمانی برای بهبود بخشیدن پیش آگهی دیابت در دسترس قرار گرفته است.

وی درباره چگونگی مدیریت بهینه دیابت و بیماران قلبی و عروقی توسط متخصصان قلب و عروق در کشورهای مختلف گفت: از آنجا که آگونیست‌های گیرنده GLP-۱ و مهار‌کننده‌های SGLT۲ داروهایی هستند که نشان داده شده است به‌طور چشمگیری باعث بهبود پیش‌آگاهی بیماران مبتلا به دیابت می‌شوند، متخصصان قلب و عروق احتیاج دارند از این داروها برای بیماران‌شان جهت درمان دیابت همراه با بیماری‌های قلبی عروقی استفاده کنند. بنابراین ابتدا در همه افراد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی باید بررسی شود که آیا دیابت تشخیص داده‌نشده دارند یا خیر و در صورت ابتلا تمام روش‌های درمانی توصیه شده در گایدلاین‌هایی مانند گایدلاین انجمن قلب اروپا برای بهبود پیش‌آگاهی باید بلافاصله توسط متخصصان قلب به کار گرفته شود.

وی در مورد اقدامات مورد نیاز گفت: اقدامات زیادی در این زمینه صورت گرفته ‌است، ولی باید توجه داشت نه فقط انفارکتوس میوکارد و سکته مغزی، بلکه نارسایی قلبی هم در پیش‌آگاهی بیماران مبتلا به دیابت از اهمیت اساسی برخوردار است و پزشکان متخصص قلب باید از اهمیت نیاز به تشخیص دیابت و انتخاب گزینه مناسب درمانی در تمامی این بیماران آگاه شوند.
کد مطلب: 20616