فوق تخصص دیابت و غدد درون‌ریز؛
۵۰ درصد از بیماران دیابتی از بیماری خود مطلع نیستند
فوق تخصص دیابت و غدد درون‌ریز گفت: از هر ۱۲ نفر در جهان یک نفر مبتلا به دیابت بوده که ۵۰ درصد آن‌ها از بیماری خود مطلع نیستند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷
 
۵۰ درصد از بیماران دیابتی از بیماری خود مطلع نیستند
 
فوق تخصص دیابت و غدد درون‌ریز گفت: از هر ۱۲ نفر در جهان یک نفر مبتلا به دیابت بوده که ۵۰ درصد آن‌ها از بیماری خود مطلع نیستند.

به گزارش تحریرنو ؛ سیده‌زهره موسوی در مراسم افتتاح اتوبوس دیابت مشهد با اشاره به اینکه تاکنون اتوبوس دیابت در ۴ شهر کشور راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: مشهد پنجمین شهر کشور بود که پس از تهران، یزد، کرمان و کرمانشاه اتوبوس دیابت را راه‌اندازی کرد.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل مرگ بیماری دیابت بوده و از هر ۱۲ نفر در جهان یک نفر مبتلا به دیابت بوده که ۵۰ درصد آن‌ها از بیماری خود مطلع نیستند، گفت: به علت همین عدم آگاهی در هر ۱۴ دقیقه یک بیمار دیابتی فوت می‌کند و عمده‌ترین دلیل بروز دیابت که بیماری‌ای مزمن و پیش‌رونده‌ای بوده چاقی و کم‌تحرکی بالا بوده است و باید تلاشمان در مرحله پیشگیری و تشخیص به‌هنگام باشد و در کنار آن غربالگری موفقی هم داشته باشیم.

فوق تخصص دیابت و غدد درون‌ریز اضافه کرد: ۵ تا ۱۰ درصد بیماران دیابتی کودکان هستند و دیابت به دو نوع تیپ یک و تیپ دو بوده و کودکان بیشتر مبتلا به نوع تیپ یک هستند، همچنین ۱۰ تا ۲۰ درصد بانوان باردار جزو بیماران دیابتی تیپ دو هستند.

موسوی با بیان اینکه در کل دنیا به سمت مقوله آموزش، ورزش و تغذیه سالم حرکت شده و ایران هم اقدامات قابل توجهی داشته است، گفت: ۶۰ درصد مردم ایران دچار اضافه وزن هستند و در ریسک بالای ابتلای به دیابت قرار دارند.

در ادامه مدیر نوونورديسک گفت: فشارها و تحریم‌های اقتصادی هیچگاه مانع پیشرفت ایرانیان نشده است.

مدیرعامل شرکت نوونوردیسک پارس گفت: فشارها و تحریم‌های اقتصادی هیچگاه مانع پیشرفت ایرانیان در تمامی عرصه‌ها از جمله حوزه سلامت نشده است.

قباد شهبازی در مراسم افتتاح اتوبوس دیابت مشهد، اظهار کرد: موضوع راه‌اندازی اتوبوس‌های دیابت با هدف آموزش‌ها، پیشگیری‌ها و غربالگری‌های لازم از سال گذشته در دستور کار شرکت نوونوردیسک پارس قرار گرفت و در گام نخست این اتوبوس در تهران فعال شد که تاکنون بالغ بر ۱۰۰ هزار مراجعه کننده داشته است که از این تعداد بیش از ۵۰ درصد آن‌ها از بیماری دیابت خود مطلع نبودند.

وی افزود: این اقدام فقط به تهران خلاصه نشد و پس از این اتوبوس را در شهرهای یزد، رفسنجان، کرمانشاه و مشهد فعال کردیم و همیشه معتقد از استفاده از دانش و تخصص متخصصان داخلی هستیم و نه تنها نگاهی به بیرون نداریم بلکه صادرات محصوات تولید داخل را داشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت نوونوردیسک پارس با بیان اینکه فشارها و تحریم‌های اقتصادی هیچگاه مانع پیشرفت ایرانینان در تمامی عرصه‌ها از جمله حوزه سلامت نشده است، گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه علیه ایران تلاش مضاعفی در مسیر رشد و توسعه کشور در حوزه‌های مختلف از جمله سلامت داشتیم و این پیگیری‌ها قبل از توافق برجام بود و امیدواریم که پس از این توافق هم شاهد حرکت مناسب‌تری در حوزه سلامت باشیم.
کد مطلب: 14811