استاد پيشكسوت بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛
رونمایی از کتاب «دستورالعمل واکسیناسیون بالغین»/ واکسن‌های ضروری برای بزرگسالان
استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به رونمایی از کتاب « دستورالعمل واکسیناسیون بالغین» در پایان هفته جاری گفت: انجام برنامه واکسیناسیون منسجم بزرگسالان علاوه بر پیشگیری از وقوع بسیاری از بیماری‌ها سبب کاهش هزینه‌های درمانی می‌شود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۶
 
رونمایی از کتاب «دستورالعمل واکسیناسیون بالغین»/ واکسن‌های ضروری برای بزرگسالان
 
استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به رونمایی از کتاب «دستورالعمل واکسیناسیون بالغین» در پایان هفته جاری گفت: انجام برنامه واکسیناسیون منسجم بزرگسالان علاوه بر پیشگیری از وقوع بسیاری از بیماری‌ها سبب کاهش هزینه‌های درمانی می‌شود.

به گزارش تحریرنو ؛ دکترمینو محرز، رييس مركز تحقيقات ايدز ايران در ارتباط با رونمایی از کتاب «دستورالعمل واکسیناسیون بالغین» اظهار داشت: برنامه واکسیناسیون سال‌هاست که جهت پیشگیری از بیماری‌های مختلف به صورت وسیع و رایگان در کشور برای کودکان انجام می‌گیرد و در برخی از مناطق و روستاها پوشش واکسیناسیون کودکان به بالای ۹۵ درصد هم می‌رسد و این برنامه‌ها طبق پروتکل وزارت بهداشت صورت می‌گیرد.

وی افزود: تا کنون برای بزرگسالان برنامه منظم و منسجمی در ارتباط با واکسیناسیون نداشته‌ایم این در حالی بوده که این مسئله روز به روز ضرورت بیشتری داشته و از طرفی برخی از واکسن‌هایی که در کودکی تزریق شده مجدداً برای یادآوری در بزرگسالی حتماً‌تزریق و تکرار شود.

عضو هيات مديره انجمن علمي متخصصين بیماری‌‌های عفونی و گرمسیری ایران با اشاره به اینکه علیرغم تلاش‌های انجام گرفته برنامه منسجمی برای واکسیناسیون بزرگسالان در كشور وجود نداشته است گفت:‌بیمارانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند همچون بیماران مبتلا به سرطان و یا افرادی که پیوند عضو شده‌اند همچنین افراد بالای ۶۵ سال و بیماران گرفتار مشکلات مزمن همچون دیابت لازم است که و اکسن‌های مختلفي همچون واکسن آنفلوآنزا را به صورت سالیانه تزریق کنند.

محرز گفت: واکسن پنوموکوک تکرار واکسن کزاز، دیفتری و سیاه‌سرفه، واکسن مننژیت، واکسن زونا، هپاتیت B و برخی از واکسن‌های جهت پیشگیری از اسهال از جمله سایر واکسن‌هایی است که برای بالغین توصیه می‌شوند که متأسفانه برنامه خاص و منسجمی در این زمینه نبوده است.

این استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: به همت گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکاران گروه داخلی همين دانشگاه که ارتباط زیادی با این بیماران دارند براي اولين بار تدوين برنامه واکسیناسیون بالغین در گروه‌های خاص مدنظر قرار گرفت و بر اساس کنفرانسی که یکسال پیش در مورد ضرورت این مسئله برگزار شد، کتاب اصول دستورالعمل واکسیناسیون بالغین تألیف و امروز ۱۰ آبان ماه رونمایی شد.

وی گفت: این کتاب به صورت رایگان در اختیار همه پزشکان و متخصصین قرار می‌گیرد تا علاوه بر اینکه راهنمای کار آنها باشد آگاهی پزشکان را نسبت به ضرورت تزریق این واکسن‌ها ارتقاء دهد.

عضو انجمن بیماری‌‌های عفونی و گرمسیری ایران گفت: واکسن‌های مورد نیاز برای بالغین در کشور موجود است و از طرفی باید توجه انجام برنامه واکسیناسیون منسجم در این زمینه علاوه بر پیشگیری از وقوع بسیاری از بیماری‌ها سبب کاهش هزینه‌های درمانی و کاهش آماری بستری در بیمارستان‌ها و در نهایت مرگ و میر در این گروه سنی می‌شود.
کد مطلب: 17116