آیااستفاده از اینترنت رایگان در محیط های عمومی خوب است ؟
چندی پیش در اتحادیه اروپا طرحی مبنی براینترنت رایگان تصویب شد که این طرح موافقان و منتقدان خود را دارد ،حال میخواهیم بررسی کنیم که این طرح آیا خوب است یا نه ؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۳
 
آیااستفاده از اینترنت رایگان در محیط های عمومی خوب است ؟
 
چندی پیش در اتحادیه اروپا طرحی مبنی براینترنت رایگان تصویب شد که این طرح موافقان و منتقدان خود را دارد ،حال میخواهیم بررسی کنیم که این طرح آیا خوب است یا نه ؟

تحریرنو ؛ هات اسپات مسیر دسترسی و هدایت وای فای است ، به این صورت که در آن محدوده که اینترنت در دسترس قرار گرفته است ،تمامی افرادی که دستگاه های آنها میتواند به وای فای وصل شود میتوانند بدون پرداخت هزینه به صورت رایگان از آن استفاده کنند.

از هات اسپات بیشتر در مکان های عمومی نظیر ایستگاه های قطار ،رستوران ها ،کتابخانه ، قهوه خانه ، فرودگاه،پمپ ینزین و سایر مکان های عمومی استفاده میشود.

اما ببینیم که این طرح در ابتدا توسط چه کسی استارت زده شد؟

اولین بار بر استوارت در کنفرانس نت ورد+ اینتروپ در مرکز موسکون سانفرانسیسکو در آگوست سال ۱۹۹۳پیشنهاد ایجاد هات اسپات‌های وای فای را مطرح کرد. او از کلمهٔ هات اسپات استفاده نکرد و مقصودش LAN بی سیم قابل دسترسی برای عموم بود. استوارت پس از آن در سال ۱۹۹۴ شرکت پلانکوم (برای ارتباطات LAN عمومی که بعدها به موبایل استار تغییر نام داد و بعدها بازوی هات اسپات تی-موبایل شد) و در ۱۹۹۶ شرکت وی پرت را تاسیس کرد. کلمهٔ هات اسپات را نوکیا پنج سال بعد از اولین بار که استوارت آن را مطرح کرد استفاده می‌کرد و رواج داد. در دورهٔ رونق «دات کام» و رشد بسیار زیادی که در سال ۲۰۰۰ اتفاق افتاد کمپانی‌های متعددی مثل wpmedia از شهر روستایی-کشاورزی کینگزتری اس سی به این فکر افتادند که وای فای تلفن باند پهن خوبی است. این کمپانی wpmedia Inc. بود که معتبرسازی سنجش و تعیین نرخ دامنهٔ عمومی وای فای را اختراع ترویج و ثبت رسمی کرد اما برنامه‌های این شرکت از چند صد مایل مربع اطراف فراتر رفت.

در واقع هات اسپات در مکان های عمومی به دو شکل در اختیار شما قرار میگیرد:

۱)شما فقط میتوانید به سایت و یا درگاه های آن مکان (فروشگاه ، مرکز خرید و…)دسترسی داشته باشید و به دیگر سایت ها دسترسی ندارید .

۲)میتونید آزادانه به اینترنت دسترسی داشته باشید که در این مورد بحث امنیت اطلاعات افرادی که از این اینترنت و هات اسپات استفاده میکنند پیش می آید که در ادامه به آن میپردازیم .

امنیت

شاید یکی از مهمترین مواردی که امروزه و با پیشرفت علم توجه زیادی به آن میشود همین بحث امنیت اطلاعات و حریم خصوصی افراد باشد که ما با استفاده افراطی خودمان از نرم افزار های اجتماعی و نادیده گرفتن موارد امنیتی آن را به خطر می اندازیم ،شاید الان با خود بگویید که "من که چیز خاصی توی دستگاه خودم ندارم که بخوام ازش محافظت کنم " و همین تفکر مقدمه ساز پیشیمانی شما میشود ،یک مثال برایتان میزنم ،شاید شما اطلاعات خاصی درون دستگاه خودتون نداشته باشید ولی آیا خود دستگاه هم برای شما مهم نیست؟

یک ویروس شبیه واناکرای کافیست وارد سیستم شما شود و کنترل دستگاه شما را به دست بگیرد حال باز هم برای شما امنیت مهم نیست؟

بیشتر هات اسپات ها نا امن هستند، داده‌های کاربر خیلی روشن به اشتراک گذاشته می‌شوند چرا که همهٔ کاربران از طریق هات اسپات به اینترنت دسترسی دارند برخی هات اسپات‌ها به کاربران اعتبار اختصاص می‌دهند. این انتقال اطلاعات را امن نمی‌کند و پکت اسنیفر (packet sniffer)ها را از نمایش عمومی جریان اطلاعات باز نمی‌دارد. برخی مکان‌ها VPN را به عنوان یک حق انتخاب ارائه می‌دهند مثل وای فای گوگل. این روش هم بسیار هزینه بردار است.

دیگران مثل تی-موبایل یک امکان دانلود دارند که پشتیبانی wpa را خاص تی-موبایل ارائه می‌کنند. این با سیاست‌های شرکت در Cisco، IBM، hp گوگل و سایر شرکت‌هایی که راه حل‌های داخلی خود را دارند چندان مطابقت نمی‌کنند.

هات اسپات مسموم یک هات اسپات رایگان عمومی است که دزدان هویت یا سایر کاربران موذی به منظور دزدیدن اطلاعات خاصی که یک کاربر ارسال می‌کند در سیستم قرار می‌دهند. با استفاده از VPN می‌توان از آن جلوگیری کرد.

در واقع در کنار تمام خوبی ها و بدی هایی که میتوان گفت ،مهمترین مسئله استفاده درست و رعایت نکات امنیتی از سوی کاربران است تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد.
منبع:پادنانت
کد مطلب: 13201