جشن نمایش‌گران عروسکی تحت تاثیر "شهرموش‌ها"
جشن انجمن نمایش‌گران عروسکی با تقدیر از مرضیه برومند و منیژه حکمت برای تولید و ساخت فیلم "شهر موش‌ها ۲" و مجتبی کاظمی هنرمند پیش‌کسوت عروسکی همراه شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۶
 
جشن نمایش‌گران عروسکی تحت تاثیر "شهرموش‌ها"
 
جشن انجمن نمایش‌گران عروسکی با تقدیر از مرضیه برومند و منیژه حکمت برای تولید و ساخت فیلم "شهر موش‌ها ۲" و مجتبی کاظمی هنرمند پیش‌کسوت عروسکی همراه شد.

تحریرنو: مراسم جشن انجمن نمایش‌گران عروسکی شام‌گاه ۱۳ اردی‌بهشت‌ماه با حضور جمعی از علاقه‌مندان تئاتر عروسکی و با حضور هنرمندانی چون مرضیه برومند‌، منیژه حکمت، هما جدی‌کار‌، فرناز بهزادی‌، مریم سعادت‌، هنگامه مفید‌، مرضیه محبوب‌، بهرام شاه محمدلو‌، مجتبی کاظمی‌، علی پاکدست،‌ عادل بزدوده‌، مریم اقبالی‌، افسانه زمانی‌ و... در خانه هنرمندان برگزار شد.

مرضیه برومند کارگردان و دبیر جشنواره تئاتر عروسکی در سخنانی با اشاره به حواشی مراسم انجمن تئاتر کودک و نوجوان ادامه داد: من اصلا دلم نمی‌خواهد اتفاقاتی که دو روز پیش در این‌جا افتاد دوباره رخ دهد، مهم این است که همه باهم باشیم چون هیچ جای افتراقی وجود ندارد. ما چه چیزی داریم که بخواهیم سرش دعوا کنیم! اول به دست بیاوریم بعد سرش دعوا کنیم.

کارگردان "شهرموش‌ها" یادآور شد: دو سه سالی است که با لطف خانم حکمت و آقای سرتیپی دوباره مشغول کار عروسکی هستم، بعد از آن هم آقای طاهری مدیر اداره هنرهای نمایشی از من خواستند دبیری جشنواره عروسکی را قبول کنم که من این اتفاق‌ها را به فال نیک می‌گیرم.

برومند درباره‌ی بهروز غریب‌پور که در این مراسم چندین‌بار نام او برده شد‌، اظهار کرد: اگر ما امروز این‌جا ایستاده‌ایم برای آقای غریب‌پور است. ایشان یک مدیر فرهنگی موفق هستند، البته کمی هم جاه طلب هستند! ولی این جاه‌طلبی‌شان مثبت است.

منیژه حکمت تهیه کننده فیلم "شهر موش‌ها" نیز در سخنانی مطرح کرد: بچه‌های عروسکی سوپر استارهای ما هستند نه نمایش‌های دروغین با ژست‌های دروغین. من متاسفم که این دوستان نازنین ما باید با جان و دل و با شرایط سخت کار کنند و با عروسک‌هایشان دانش و بینش را به نسل‌های مختلف منتقل کنند، من به این دوستان خسته نباشید می‌گویم.

او تصریح کرد: فیلم "شهر موش‌ها ۲" خواهد آمد و استار بودن این هنرمندان را نه تنها به ایران بلکه به جهان نشان می‌دهد.

در این بخش لوح تقدیری از طرف "یونیما" ایران به مرضیه برومند و منیژه حکمت برای تولید، ساخت و حمایت از "شهر موش‌ها" و هم‌چنین برپایی پایگاه‌های آموزشی تئاتر عروسکی اهدا شد.

در ادامه فریدون عموزاده خلیلی سردبیر مجله "چلچراغ" در سخنانی مطرح کرد: جشن "چلچراغ" هر سال با آرای نسل جوان جایزه‌ای را تقدیم می‌کرد اما سال گذشته به دلایلی این جشن برگزار نشد. یکی از نشان‌های این جشن نشان خاطره است. در این رای گیری حدود ۱۵ هزار نفر شرکت کرده بودند و آن‌ها خانم برومند را برای این جایزه انتخاب کردند و من می‌خواهم در این‌جا این نشان را از طرف نسل جوان "چلچراغ" به خانم مرضیه برومند اهدا کنم.

در ادامه جشن نمایش‌گران عروسکی با حضور منیژه حکمت‌، مرضیه برومند و مرضیه محبوب (سرپرست کارگاه‌ عروسک‌سازی شهر موش‌ها) از عکس فیلم "شهر موش‌ها ۲" رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم هنگامه مفید رییس انجمن نمایش‌گران عروسکی بیانیه‌ی انجمن نمایش‌گران عروسکی خانه تئاتر را خواند.

او در بخشی از این بیانیه مطرح کرد: "بر این باوریم که باید موثر باشیم آن‌چه روی صحنه انجام می‌گیرد باید بیننده و شنونده داشته باشد مردمی که انتقاد کنند و استفاده کنند. باید در مقابل حملات وسایل ارتباط جمعی عقب نشینی نکنیم. چرا که تئاتر چیز دیگری است. رسالت تئاتر مطرح کردن موضوعات اساسی است. هنرمندان عروسکی از هدف والایی برخوردار هستند. ما می‌توانیم از هر گروه سنی مخاطب داشته باشیم و به او بفهمانیم تا در این جهان پیچیده چگونه به مقابله با مشکلات بپردازد، باید میراث غنی خود را حفظ کنیم و از طرفی هم از جلوه‌های جدید بهره‌مند شویم. ما از جنس ظاهری جهان می‌گذریم و این خیال است که ما را به عرش می‌رساند."

هم‌چنین پیام روز جهانی نمایش عروسکی برای سال ۲۰۱۴ که به مناسبت این روز توسط یکی از استادان نمایش عروسکی در آرژانتین فرستاده شده بود‌، قرائت شد.

در بخش دیگری از این برنامه، حمیدرضا اردلان رئیس "یونیما" ایران در سخنانی گفت: در ایران ما چند صنف برای تشکیلات عروسکی پیدا کرده‌ایم. انجمن تئاتر عروسکی یکی از آن‌ها است، هم‌چنین در کنار آن تشکیلات "یونیما" که جنبه‌ی بین‌المللی عروسکی ایران است، حضور دارد. مجموعه این تشکل‌ها مدیون استادان نسل اول نمایش عروسکی ایران است، به واسطه‌ی برخی از این استادان تئاتر عروسکی جریانی سالم در تلویزیون به عنوان جریان تئاتر عروسکی در یک ژانر خاص تحقق بخشیده شد. همین جریان توانست در سینما هم پایگاهی درست کند. می‌توان گفت تئاتر عروسکی ایران یک حیات تاریخی دارد.

رئیس "یونیما" ایران درباره‌ی فعالیت‌های مرضیه برومند هنرمند تئاتر عروسکی اظهار کرد: چند روز پیش جشن دیگری بود که نماینده‌ی همین اصناف حضور داشتند و از خانم مرضیه برومند چندین بار اسم برده شد که ظاهرا این اتفاق دلیل محکمی دارد. ایشان در جامعه چند روی ما، شخصیتی یک‌رو هستند و هرگز توقعی بیش از آن‌که هستند نداشته‌اند. واقعا حضور ایشان برای جامعه‌ی عروسکی هم نشاط، هم اوتوریته و هم کار است.

مریم اقبالی از هنرمندان تئاتر عروسکی روی صحنه آمد و با انتقاد از نام نبردن از بهروز غریب‌پور اظهار کرد: من دلم شکست چون هیچ صحبتی از گروه تئاتر «"آران" به سرپرستی بهروز غریب‌پور نشد. گروهی که ۱۰ سال است چندین نمایش عروسکی را به صحنه برده و تماشاگران داخلی و خارجی به آن افتخار کرده‌اند. من از بهروز غریب‌پور در این‌جا اسم می‌برم و به گروه تئاتر عروسکی "آران" افتخار می‌کنم و امیدوارم همیشه پابرجا و سلامت باشند.

در ادامه بار دیگر حمیدرضا اردلان روی صحنه آمد و توضیح داد: یکی از دلایلی که آقای پاکدست روی صحنه آمدند به خاطر این‌که ایشان از طرف گروه "آران" بودند، در این‌جا بدون این‌که نقشه‌ای باشد تقریبا همه‌ی هنرمندان حضور دارند. ما از طرف "یونیما" ایران از آقای بهروز غریب‌پور به خاطر زحماتی که کشیدند قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: اگر جامعه‌ی عروسکی ما با هم باشد می‌توانیم یک پله‌ی تاریخی به جلو برویم. شما فکر می‌کنید در این برهوت یک خانم ایرانی کمبود و وظایف بسیاری از ارگان‌ها را جبران کرده است و سرمایه‌ای برای فیلم "مدرسه موش‌ها" فراهم کرده است و نشان دادند که می‌توان با عروسک دیالوگی ساخت که از عهده‌ی انسان معمولی برنیاید. واقعا خانم منیژه حکمت از یک تولید عروسکی حمایت جانانه‌ای کردند.

در بخشی دیگر از این جشن از پنج نماینده "یونیما" در استان‌های مختلف با حضور هما جدی‌کار ‌، مرضیه برومند‌، منیژه حکمت و حمیدرضا اردلان تقدیر شد که رجب‌علی فلاح از آذربایجان، پیمان بزرگ‌نیا از چهارمحال بختیاری‌، حسین رمضانی از خراسان جنوبی‌، رضا خسروی از کرمان و مهدی فرشیدی سپهر از اصفهان مورد تقدیر قرار گرفتند.

هم‌چنین از امیر سهرابی برای خرید یک خانه به صورت شخصی در کاشان و تبدیل آن به یک موزه عروسکی تقدیر شد.

حمیدرضا اردلان درباره‌ی این کار توضیح داد: آقای سهرابی با سرمایه‌ی شخصی خودشان یک خانه خریدند و آن را به یک موزه از عروسک‌های آیینی سنتی تبدیل کردند. در خواب غفلت وزارت ارشاد، "یونیما" ایران از این جوان رادمرد ایرانی تقدیر می‌کند.

اجرای نمایش خیمه‌شب بازی با حال و هوای شاد و طنز که با استقبال حاضران روبرو شد، بخش دیگری از این مراسم بود.

بخش‌های دیگری از این مراسم به تقدیر از هنرمندان عروسکی در بخش‌های مختلف این عرصه اختصاص داشت.

میترا کریم‌خانی‌، فریبا دلیری و بهرام بهبهانی که به عنوان داور در جشنواره‌های بین‌المللی عروسکی حضور داشتند مورد تقدیر قرار گرفتند.

هم‌چنین شادی پورمحمدی، مریم اقبالی‌، علی پاکدست و افسانه زمانی برای فعالیت در کارگاه‌های تخصصی شهرستان‌ها تقدیر شدند.

علی پاکدست بعد از این تقدیر با اشاره به عدم حضور مسئولان تئاتر در این مراسم گفت: واقعا ما در شهرستان‌ها استعدادهای زیادی داریم ولی هیچ برنامه‌ای برای آن‌ها وجود ندارد. با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌شود از این فرصت استفاده کرد چرا که جوان‌های ما، امکان این را دارند که خیلی از این‌ها بالاتر بروند.

هم‌چنین در ادامه از علی جباری، قاسم رحمتی‌، زهره بهروزی‌نیا‌، پوپک عظیم‌پور، فاطمه سوزن‌گر‌، محمد بابایی‌، سهیلا باجلان‌، مرضیه سرمشقی‌، رضا مهدی‌زاده‌ و عیسی یوسف‌پور از فعالان و هنرمندان تئاتر عروسکی در بخش‌های مختلف تقدیر شد.

اما بخش پایانی مراسم جشن نمایش‌گران عروسکی به تقدیر و اهدای "مدالیوم" به مجتبی کاظمی هنرمند با سابقه‌ی تئاتر عروسکی اختصاص داشت.

مجتبی کاظمی پس از دریافت جایزه‌اش گفت: من بسیار خوش‌حالم که ریشه و خانواده دارم، ریشه من این‌جا نشسته‌اند. استادانی هستند که من عاشق‌شان هستم.
کد مطلب: 238