اولين سريال ۱۰۰ قسمتی ایران
كارگردان سريال ۱۰۰ قسمتی "كيميا" كه اين‌روزها در حال ساخت اين سريال است، درخصوص قصه‌ی آن توضيحاتی داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۵
 
اولين سريال ۱۰۰ قسمتی ایران
 
كارگردان سريال ۱۰۰ قسمتی "كيميا" كه اين‌روزها در حال ساخت اين سريال است، درخصوص قصه‌ی آن توضيحاتی داد.

تحریرنو: موضوعات قصه‌‌ی "كيميا" آن‌قدر به‌هم تنيده هستند كه گاهی با محوريت كاملا اجتماعی و گاهی با محوريت يک كار انقلابی و دفاع مقدسی به‌نظر می‌آيند، در حالی‌كه اين‌ها همه در قالب مجموعه‌ای با محوريت خانواده روايت می‌شوند.


جواد افشار كارگردان سريال "كيميا" از ساخت و آغاز توليد اين سريال كه به‌سال ۹۱ برمی‌گردد، توضيح داد: سال ۹۱ پيش توليد "كيميا" را به‌طور رسمی آغاز كرديم و حتی پيش‌توليد را حدود سه‌ماهی دنبال كرديم تا اين‌كه به مشكلات مالی برخورديم و مجبور شديم برای مدتی اين پروژه را عقب بی‌اندازيم تا شرايط بهتری مهيا شود.

او در ادامه گفت: "كيميا" اولين سريال ۱۰۰ قسمتی محسوب می‌شود و خود این حساسيتی را ايجادكرده و باعث‌شده توجهات بيش‌تری معطوف به آن شود و كم‌وكيف آن و هم‌چنين شرايط ساخت آن قابل توجه‌شود. اما برای من اين سريال با بقيه سريال‌ها فرق چندانی ندارد. پيش از اين اگر سريالی را در ۱۳ قسمت، ۲۶ قسمت و يا ۴۵ قسمت كار می‌كرديم اكنون كمی اين تعداد قسمت‌ها بيش‌تر شده و ۱۰۰ قسمت شده‌است.

وی ادامه داد: هم‌چنین اتفاقات نيز در اين مجموعه گسترده‌تر است. در نتيجه طبيعی است كه شما برای اين‌كه بتوانيد مخاطب را در طول ۱۰۰ قسمت نگه‌داريد نياز به اتفاقات جديدی از قصه داريد تا مخاطب با رويدادهای بديع و جذاب روبه‌رو شود كه اين امر در "كيميا" به‌خوبی رعايت‌شده و ما در هر قسمت با حجم زيادی از اتفاقات پركشش دراماتيک مواجه می‌شويم كه ميل به پي‌گيری را به‌شدت تحريک می‌كند و اين از نقاط قوت كار محسوب می‌شود.

افشار گفت: یکی از دغدغه‌های ما در اين مجموعه حضور بازيگران محبوب و توان‌مند بود. به‌طور كلی شما حتما در چينش بازيگران بايد بازيگران خوب، محبوب و توان‌مندی در اختيار داشته باشيد تا بتوانيد مخاطب را با خود به‌مدت طولانی هم‌راه كنيد.

افشار به برخی از سختی‌های كار از جمله نشان‌دادن چند دهه‌ی زمانی در سريال، حجم گريم‌ها، طراحی لباس، صحنه و آكساسوار و هم‌چنين لوكيشن‌هايی كه در چند دهه بايد تغييرات زيادی می‌كرد، اشاره كرد و گفت: در اين سريال شرايط اجتماعی زندگی و شكل ظاهری آن در دهه‌های مختلف به‌تصوير كشيده شده‌است كه از سختی‌های كار بوده‌است.

وی با اشاره به قصه‌ی "كيميا" توضيح داد: اين قصه روايت سرگذشت دختری به نام كيمياست كه به‌هم‌راه خانواده و شخصيت‌های پيرامون و مرتبط با او در برهه‌ای از تاريخ انقلاب، جنگ و سپس زمان حال قرار می‌گيرد. در واقع در اين سريال سير تحولات تاريخی، اجتماعی، سياسی، شرايط زندگی و دگرگونی‌های زيستی را در كنار رشد طبيعی و تكامل يک بانوی ايرانی تعريف می‌كنيم. بنابراين همان‌طور كه اشاره‌كردم اين قصه‌ها آن‌قدر به‌هم تنيده است كه گاهی اوقات قصه‌ی ما با محوريت كيميا كاملا خانوادگی می‌شود و گاهی اوقات يک كار انقلابی و يا دفاع مقدسی به‌نظر می‌آيد.

این کارگردان با اعتقاد بر اين‌كه شخصيت‌ها در این مجموعه بسيار باورپذير هستند، گفت: بازيگران محبوبی در اين مجموعه حضور دارند كه مخاطبان از ديدن آن‌ها لذت خواهند برد. حدود ۹۰درصد بازيگران اين مجموعه را انتخاب كرده‌ايم و عده‌ی بسياری از آن‌ها جلوی دوربين آمدند و فقط چند شخصيت اصلی هستند كه هنوز سكانس آن‌ها آغاز نشده و جلوی دوربين نيامدند، از جمله آشا محرابی بازيگر نقش فرزانه و نيكی كريمی بازيگر نقش محبوبه.

جواد افشار در پايان ابراز اميدواری كرد كه سريال "كيميا" يک مجموعه‌ی دل‌چسب و خوبی باشد و گفت: اميدواريم مردم از آن‌چيزی كه خواهند ديد لذت ببرند و از طرفی با بخشی از رويدادهايی كه در اين چند دهه بر آدم‌ها گذشته‌است آشنا شوند و يک مرور، يادآوری و ثبت تاريخی برای آيندگان بشود تا آن‌ها نيز بهره‌ی خوبی ببرند.

شایان ذکر است، حسن پورشیرازی، آزیتا حاجیان، مهراوه شریفی‌نیا، پوریا پورسرخ، آرش مجیدی، مهرداد ضیایی، رضا توکلی، علی شادمان، نیکی کریمی، عطا عمرانی، امیر کاظمی، کاظم هژیرآزاد، حسین توشه، کوروش زارعی، شهین تسلیمی، آشا محرابی، سودابه بیضایی، فریبا طالبی، نسرین نیک، وحید رهبانی، مالک سراج، عبدالحلیم تقلابی، ابتسام بقلانی، نوید خداشناس، میرفرخ هاشمیان، محسن مجلس‌‎آرا و... بازیگران اصلی این مجموعه هستند.

این سریال با حمایت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و به‌سفارش گروه فیلم‌های تلویزیونی شبکه‌ی دوم‌سیما در حال تولید است و سایر عوامل اصلی آن عبارت‌اند از:
نویسنده: مسعود بهبهانی‌نیا، سرپرست گروه کارگردانی و برنامه‌ریزی: فرید سجادی‌حسینی، دست‌یار کارگردان: حسین دیردار، برنامه‌ریز: هانیه بساتینی، مدیر تصویربرداری: علیرضا رنجبران، صدابردار: فرشید احمدی، مشاور و مدیر هنری: دکتر محمدرضا شجاعی، طراح صحنه و لباس: بهزاد جعفری، طراح گریم: امیر اسکندری، مدیر تولید: فرشید رئوفی، مجری طرح: موسسه‌ی فرهنگی هنری وصف صبا.
کد مطلب: 814