سینما در استانها ۲؛
حمایت ۹۰ درصدی از سینما سازان بخش خصوصی در استان مرکزی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: تلاش های فراوانی برای توسعه سینما وصنعت سینما از طریق تجهیز و روز آمدسازی سالن های نمایش موجود، ایجاد زمینه های استفاده از سینماهای سیار در مناطق کمتر برخوردار و تاسیس سینما در مناطق شهری حائز شرایط را در دستور کار خود قرار داده ایم که امید است با همکاری مسئولان و هنرمندان این مهم تحقق یابد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۶
 
حمایت ۹۰ درصدی از سینما سازان بخش خصوصی در استان مرکزی
 
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: تلاش های فراوانی برای توسعه سینما وصنعت سینما از طریق تجهیز و روز آمدسازی سالن های نمایش موجود، ایجاد زمینه های استفاده از سینماهای سیار در مناطق کمتر برخوردار و تاسیس سینما در مناطق شهری حائز شرایط را در دستور کار خود قرار داده ایم که امید است با همکاری مسئولان و هنرمندان این مهم تحقق یابد.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی سازمان سینمایی ،سمعی و بصری، محسن شریفی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی اعلام کرد : در حال حاضر دراستان مرکزی ۹ سینما فعال است که به لحاظ فنی و استفاده از تکنولوژی روز در حد مورد انتظار قرار ندارند که آن را از سینماهای مدرن و پیشرفته جدا می کند؛ نیاز به ساخت سالن نمایش فیلم در این شهر و شهرستان های استان در آینده ای نزدیک به شدت احساس می شود.

وی افزود: سینما عصرجدید اراک پس از بازسازی از حالت دو سالنه قبلی به ۳ سالن تبدیل شده است که سالن اصلی با گنجایش ۳۰۰، سالن دوم ۱۵۰ و سالن سوم ۸۰ صندلی فعال، تعداد ۵۳۰ تماشاگر را در خود جای می دهد و این سینما به ابزار روز سالن های نمایش دهنده فیلم در کشور مجهز است.

این مقام مسئول، انجمن سینمای جوان استان را از ظرفیت های مهم در حوزه سینمایی دانست و اظهار کرد: این انجمن طی سال های اخیر به پرورش نیروهای انسانی مستعد دراین حرفه پرداخته که هرسال ۱۵۰ هنرجو در حوزه عکاسی، مشاغل سینمایی و رشته فیلمسازی، تحت پوشش انجمن سینمای جوان قرار می گیرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه ۲ آموزشگاه آزاد سینمایی در استان مرکزی فعالیت می کند، افزود: انجمن سینمای جوان استان در سال گذشته ۶۳۰ ساعت آموزش سینمایی و ۵۴فیلم کوتاه سینمایی را تولید کرده که در این راستا از سال ۹۲ تا کنون رشد ۵۰۰ درصدی داشته است.

شریفی ادامه داد: در ایام نوروز ۹۷ فیلم های اکران شده با اقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبین مواجه شد.

وی تصریح کرد: فیلم‌های مفرح و کمدی در ایام اکران نوروز مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند و همین موضوع تضمین کننده فروش بیشتر فیلم ها در نوروز بود.

شریفی خاطرنشان کرد: سی و ششمین جشنواره فیلم فجر همزمان با سراسر کشور در اراک نیز از سیزدهم تا بیست و دوم بهمن ماه برگزار شد و در آن ۱۴ فیلم از فیلم های جشنواره در مدت ۹ روز در ۳ سانس هر روز بعد ازظهرها در پردیس سینمایی عصرجدید اکران شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه جمعا در استان مرکزی ۹ سالن سینما فعال است، افزود: در اراک۴ سالن سینمایی در قالب دو سینمای فرهنگ و عصر جدید، در خمین سینما لاله، در محلات سینما نور، در ساوه سینما سلمان ساوجی، در دلیجان سینما سوم خرداد و در تفرش سینمای پرفسور حسابی مشغول اکران فیلم های سینمایی است.

وی تصریح کرد: سینمای دلیجان در سال ۹۷ و سینماهای محلات و خمین در سال ۹۶ به سینماهای استان اضافه شدند و با توجه به اینکه وضعیت گیشه ها نسبت به سال های گذشته بهتر شده هم اکنون در اراک یک متقاضی خصوصی برای ساخت دو سالن سینما سرپوشیده و یک سالن روباز اعلام آمادگی کرده و در دلیجان هم آموزش پرورش متقاضی ساخت سالن سینما است، همچنین سینمای شازند در حال واگذاری به بخش خصوصی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سال ۹۶ فروش بلیط یکی از سینماهای اراک ۸۲ میلیون تومان بوده است گفت: ادارات، سازمان ها و هر یک از بخش های خصوصی چنانچه در شهرستان هایی که فاقد سینما هستند اقدام به ساخت سینما بکنند، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ۹۰درصد تجهیزات را اعم از صندلی، پرده اکران، سیستم صوتی، سرور، دیتا پروژکتور و سایر تجهیزات دیجیتالی را بلاعوض در اختیار متقاضیان ساخت سینما قرار می دهد؛ تاکنون در برخی از نقاط استان که فاقد سینما است، متقاضی برای نمایش فیلم های سینمایی وجود دارد ولی زیرساخت ها یا سرمایه گذار برای راه اندازی و تاسیس سینما وجود ندارد.

شریفی از برگزاری جشنواره فیلم کوتاه با موضوع کم آبی، بارش کم و صرفه جویی در مصرف آب خبرداد و گفت: این جشنواره در صورت مشارکت نهادهای مرتبط با حضور فیلم سازان استانی در تابستان برگزار می شود.
کد مطلب: 15902