رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران خبر داد؛
متخصصین بیهوشی از مسیرهای مدنی پیگیر عدالت بین‌رشته‌ای
رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به اینکه متخصصین بیهوشی پیگیر عدالت بین‌رشته‌ای در حوزه تعرفه‌ها هستند، گفت: هیچ یک از متخصصین بیهوشی به دلیل اعتراض در این زمینه از محل خود اخراج نشده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۱
 
متخصصین بیهوشی از مسیرهای مدنی پیگیر عدالت بین‌رشته‌ای
 
رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به اینکه متخصصین بیهوشی پیگیر عدالت بین‌رشته‌ای در حوزه تعرفه‌ها هستند، گفت: هیچ یک از متخصصین بیهوشی به دلیل اعتراض در این زمینه از محل خود اخراج نشده است.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر علیرضا سلیمی در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره بین‌المللی آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه و مدیریت درد اظهار داشت: این کنگره ۱۵ تا ۱۷ آذر سال جاری در محل برج میلاد برگزار می‌شود و اساتید و صاحبنظران نیز از داخل و خارج کشور در این کنگره حضور خواهند داشت.

وی افزود: موضوعاتی همچون اقتصاد سلامت و تعرفه‌ها، اخلاق پزشکی، مدیریت خون و فرآورده‌های خونی و ... از جمله موضوعاتی است که در این کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد و تلاش می‌کنیم که با برگزاری این کنگره نقشه راه و سندی در حوزه آنستزیولوژی داشته باشیم.

رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به اینکه رشته بیهوشی یک تخصص کلیدی است و نیاز به تجهیزات جدید و پیچیده دارد، افزود: در اکثر کشورهای دنیا رشته بیهوشی جزو ۴ حوزه پردرآمد پزشکی بوده ولی در ایران این مسأله متفاوت است و تقریباً از لحاظ درآمد متخصصین بیهوشی جایگاه متوسطی دارند.

سلیمی ادامه داد: عمر رشته بیهوشی در دنیا کمتر از ۲۰۰ سال بوده و در ایران این رقم کمتر از ۶۰ تا ۷۰ سال است و به نظرم هنوز این رشته جایگاه خود را به خوبی پیدا نکرده است.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اعتراضات جامعه بیهوشی نسبت به تعرفه‌ها و اینکه چند نفر در ارتباط با این اعتراضات از محل کار خود اخراج شده‌اند، گفت: روند تعرفه‌ها از مشکلات اصلی ما طی سال گذشته تاکنون بود و انجمن به شدت پیگیر این قضیه بوده و کماکان این پیگیری‌ها ادامه دارد.

رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران تصریح کرد: با تغییر در سازمان نظام پزشکی و انتخابات جدید امیدواریم نسبت به رفع این مسأله بیشتر شده است همچنین ما سعی می‌کنیم در مسیرهای مدنی و از طریق مراجعه به دستگاه‌هایی همچون دیوان عدالت اداری حق مسلم خود را پیگیری کنیم.

سلیمی با اشاره به اینکه صنف بیهوشی در مقطعی دچار چالش حاد شد، گفت: متأسفانه گلایه‌ها همچنان در این زمینه باقی است و ما به شدت پیگیر رفع مشکلات هستیم چرا که به نظر ما ظلم زیادی به گروه بیش از ۴ هزار نفری متخصصین بیهوشی شده است.

وی با اشاره به اینکه کسی در این زمینه اخراج نشده فقط یک نفر لغو قرارداد داشته‌ایم، گفت: کارهای این فرد نیز به صورت شخصی توسط خودشان پیگیری شده و توقف موقت حکمشان نیز ارائه شده است که فکر می‌کنم مشکلات ایشان نیز باید حل شده باشد.

رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران در مورد کاهش تعرفه‌ها در حوزه بیهوشی، گفت: صحبت‌های ارائه شده در این زمینه کارشناسی شده نیست و بحث ما در این زمینه مربوط به قدرمطلق و عدد نبوده بلکه عدالت بین‌رشته‌ای برای ما مدنظر است.

قائم‌مقام نظام پزشکی تهران اضافه کرد: اگر برخی مدعی هستند که در ابتدای اجرای طرح تحول پول زیادی برای متخصصین بیهوشی از طریق تعرفه‌ها در نظر گرفته شده خودشان باید پاسخ دهند که چرا زیاد بوده چرا که ما ناظر طرح نبوده‌ایم از طرفی وقتی هم که این تعرفه‌ها کاهش پیدا کرد نظری از ما خواسته نشده است و در واقع صحبت‌های مطرح شده در این زمینه کارشناسی شده نیست.

سلیمی ادامه داد: بر اساس مدارک و تحقیقات انجام گرفته توسط سازمان‌هایی همچون بیمه سلامت، تأمین اجتماعی و ... افزایش تعرفه بیهوشی در ابتدای طرح مطابق با سایر رشته‌ها بوده است البته این مسأله نیز جای بحث دارد که اگر هم به قول برخی اضافه به متخصصین بیهوشی پرداخته شده باید توجه داشت که برای کاهش آن راه‌های واقعی وجود دارد و هیچ جا به صورت یک دفعه‌ای تعرفه‌ها را ۲۵ درصد کاهش نمی‌دهند.

رئیس کنگره بین‌الملل آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه اضافه کرد: همکاران ما با رایگان کردن خدمات بیهوشی به برخی از بیماران نیازمند نشان دادند که اصلاً به دنبال پول نیستند بلکه عدالت اجتماعی برایشان مطرح است و این قضیه توسط انجمن نیز در حال پیگیری است.

سلیمی تأکید کرد: کاهش ۲۵ درصدی تعرفه‌ها بدون مقدمه کار کارشناسی شده‌ای نبود البته با این وجود ما قانون را تمکین کرده و مسیر اعتراضات خود را به صورت مدنی ادامه داده‌ایم و حق اعتراض برایمان محفوظ است.

وی گفت: از ریاست کمیسیون بهداشت و مسئولان نظام پزشکی و وزارت بهداشت قول‌هایی گرفتیم که این مشکلات حل شود و ما بر این قول‌ها امیدوار هستیم.

سیزدهمین کنگره آنستزیولوژی، مراقبت‌ ویژه و مدیریت درد با حضور ۱۱ سخنران خارجی از کشورهای ایتالیا، انگلیس، فرانسه ، آلمان، اسپانیا، سوئیس ۱۵ تا ۱۷ آذر در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود.
کد مطلب: 14002