پزشکی شخصی گامی هدفمند برای درمان و تشخیص بیماری
رئیس مرکز تحقیقات پزشکی شخصی دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) با بیان اینکه پزشکی شخصی با بهره گیری از علوم مختلف پنجره جدیدی در پزشکی باز کرده که بر اساس آن تشخیص و درمان هر شخص منحصر به فرد است، گفت: بر اساس پزشکی شخصی، درمان‌های بیماران هدفمند خواهد شد و علاوه بر کاهش هزینه‌ها با کمتر شدن عوارض درمان مواجه هستیم.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸
 
پزشکی شخصی گامی هدفمند برای درمان و تشخیص بیماری
 
رئیس مرکز تحقیقات پزشکی شخصی دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) با بیان اینکه پزشکی شخصی با بهره گیری از علوم مختلف پنجره جدیدی در پزشکی باز کرده که بر اساس آن تشخیص و درمان هر شخص منحصر به فرد است، گفت: بر اساس پزشکی شخصی، درمان‌های بیماران هدفمند خواهد شد و علاوه بر کاهش هزینه‌ها با کمتر شدن عوارض درمان مواجه هستیم.

به گزارش تحریرنو از مرکز تحقیقات پزشکی شخصی دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) دکتر محمد علی صارمی در افتتاحیه سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران اظهار داشت: این کنگره به همت مرکز تحقیقات پزشکی شخصی دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) و با همکاری سایر مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه این کنگره از امروز ۲۴ لغایت ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۷ در مرکز همایش‌های بین المللی صدرا برگزار شده، افزود: محورهای اصلی این کنگره، بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان و نازایی و ناباروری با رویکرد پزشکی شخصی است.

دبیر علمی سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران ادامه داد: پزشکی شخصی رویکردی مفهومی از پزشکی نوین است که در آن پیشگیری، تشخیص، درمان و مراقبت از بیمار بر اساس ویژگی های منحصر به فرد خود شخص انجام می‌گیرد.

صارمی با اشاره به اینکه با توجه به ژنوم منحصر به فرد و محیط زندگی متفاوت هر بیمار برای ایشان باید درمان متفاوتی داشته باشیم، افزود: در گذشته برای همه بیماران با یک بیماری مشابه روش درمانی یکسانی استفاده می‌شد ولی امروزه مشخص شده برای افراد مختلف باید روش‌های درمانی منحصر به فرد خود شخص را به کار برد.

وی با بیان اینکه افراد با بیماری یکسان بر اساس پزشکی شخصی باید درمان‌های متفاوتی داشته باشند، گفت: اطلاعات بالینی، پیراپزشکی، ژنومی و شرایط پیرامونی و محیطی فرد و نوع بیماری همه اینها منجر به این می‌شود که راهکار مفید درمانی را بتوان برای آن بیمار ارائه داد.

صارمی عنوان کرد: بر اساس پزشکی شخصی، درمان‌ بیماران هدفمند خواهد شد و علاوه بر کاهش هزینه‌ها، عوارض درمان نیز کاسته می شود که این مسئله در اقتصاد سلامت بسیار حائز اهمیت بوده و امیدواریم با اجرای هر چه بهتر موضوع پزشکی شخصی و فرهنگ سازی آن شاهد ارتقاء و اجرایی شدن هرچه بیشتر آن باشیم.

وی افزود: در پزشکی شخصی بر حسب بانک اطلاعات ۴ حوزه اشاره شده هر فرد، داروی مناسب با دوز مناسب در زمان مناسب و برای فرد مناسب انتخاب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیماری‌های قلبی عروقی که از مشکلاتی است که آمار آن طی سال‌های گذشته گسترش یافته است، گفت: بیماری‌هایی همچون سرطان، نازایی و قلبی عروقی در بروز آن ژنتیک و شرایط محیطی تأثیرگذار است که با توجه به پزشکی شخصی می‌توان اقدامات مؤثر را در پیشگیری و درمان مناسب افراد انجام داد.

دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی ایران گفت: از طریق پزشکی شخصی می‌توان اطلاع یافت که چقدر فرد، امکان بروز سرطان دارد و در صورت ابتلاء، تشخیص زودهنگام و درمان به موقع و مناسب که سازگار با بدن آن بوده و بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت را پیشنهاد داد.

دبیر علمی سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران با اشاره به اینکه پزشکی شخصی تحول عظیم در حوزه جنبه‌های مختلف سلامت شامل پیشگیری، تشخیص و درمان بر اساس یافته‌های مولکولی و ژنتیکی هر فرد است، گفت: ‌در این روش افراد، خدمات پزشکی متناسب با مشخصات خود را دریافت می‌کنند.

صارمی افزود: این رویکرد تحت عنوان پزشکی فرا دقیق نیز گفته می‌شود و ‌در این روش افراد، سرویس پزشکی متناسب با شرایط و مشخصات خود را خواهند داشت.

در حاشیه سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران نشست های تخصصی و دومین جشنواره اختراعات و ابداعات حوزه سلامت و پزشکی و نیز جشنواره نقاشی کودکان زیر ۱۴ سال با مفهوم پزشکی شخصی برگزار می گردد.

سومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران تا ۲۶ بهمن در مرکز همایش های صدرا در حال برگزاری است
کد مطلب: 17919