مسئول کارگاه کنترل عفونت در نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران؛
مهمترین راهکار پیشگیری از عفونت‌های بیمارستانی
مسئول کارگاه کنترل عفونت در نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران با اشاره به مهمترین راهکار پیشگیری از عفونت‌های بیمارستانی گفت: استفاده کمتر و بهینه از آنتی بیوتیک‌ها جهت مقابله با مقاومتهاي آنتی بیوتیکی امری ضروری است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۸
 
مهمترین راهکار پیشگیری از عفونت‌های بیمارستانی
 
مسئول کارگاه کنترل عفونت در نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران با اشاره به مهمترین راهکار پیشگیری از عفونت‌های بیمارستانی گفت: استفاده کمتر و بهینه از آنتی بیوتیک‌ها جهت مقابله با مقاومتهاي آنتی بیوتیکی امری ضروری است.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی انجمن میکروب شناسی ایران دکتر محمدرضا صالحی در آستانه برگزاری نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران در ارتباط با موضوع عفونت‌های بیمارستانی اظهار داشت: یکی از مشکلات عمده و بزرگ سیستم‌های بهداشتی و درمانی در دنیا از جمله ایران گسترش روز افزون عفونت‌های بیمارستانی است و بويژه بخش های مراقبتهاي ویژه از این قضیه مستثنا نبوده و گاها ممکن است تعداد زيادي از بيماران در اين بخشها درگیر این مسئله شوند.

وی افزود: مهمترین اقدام در مقابله با این مسئله،آموزش رهكارهي پيشگيري و احتياطات مرتبط، تشخیص به موقع و درمان عفونت‌ها، استفاده از دانش همکاران ميكروبيولوژيست و به کارگیری متدهای جدید تشخيص میکروبی است، همچنین باید توجه داشت که این عفونت‌ها باید در اسرع وقت تشخیص داده شود تا با دقت بیشتری پيشگيري از انتشار آنها ودرمان بيماران آنها انجام شود.

مسئول کارگاه کنترل عفونت در نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ادامه داد: همکاران میکروبیولوژی در هر سایت درمانی که کار می کنند به صورت دوره اي باید الگوی میکروارگانیسم‌ها را ترسیم و مقاومت آنها را پایش کنند تا چراغ راهي پيش روي متخصصين بيماريهاي عفوني از جهت پيشگيري از انتقال و درمان دقيق تر روشن نمايند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران اضافه کرد: مهمترین راه پیشگیری از انتقال و ایجاد عفونت‌های بیمارستانی بر اساس گایدلاین‌های معتبر کنترل عفونت و توصیه سازمان بهداشت جهانی جهت شست و شوی دست با آب و صابون یا شست و شو بر پایه محلولهاي الکل به صورت مکرر توسط بیمار، همراه آنان و پرسنل درمانی است.

وی ضمن تاکید بر ضرورت استفاده کمتر و بهینه از آنتی بیوتیک‌ها جهت مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی گفت: تجویز منطقی آنتی بیوتیک از عفونت مقاوم و مکرر جلوگیری می‌کند همچنین باید توجه داشت مصرف خودسرانه آنتی بیوتیکها به غیر از بحث ایجاد مقاومت میکروبی، عوارض زیادی می‌تواند برای کلیه، کبد و سایر ارگان‌های بیمار به همراه داشته باشد.

عضو هيات مديره انجمن متخصصين بيماريهاي عفوني خاطر نشان کرد: از چالش هایی که همکاران میکروبیولوژیست ما با آن مواجه هستند عدم وجود امکانات پيشرفته لازم برای تشخیص ميكروارگانيسمها است ، در اکثر مراکز درمانی و بیمارستانی متاسفانه كماكان مجهز به سیستم های سنتی كشت بوده که دقت کمی در زمینه تشخيصي دارند.

صالحی گفت: همچنین باید همکاران میکروبیولوژیست توسط مدیران بیمارستان‌ها و معاونان درمان دیده شوند و هزینه‌های بیشتری در این زمینه اختصاص داده شود تا شاهد كمك هر چه بيشتر به تشخيص سريعتر اين عفونتها و کنترل هرچه بیشتر آنها باشیم. نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران۱۳ لغایت ۱۵ شهریور در سالن ابن سینای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار می شود.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.ismcongress.ir و یا با شماره ۸۸۶۳۲۴۵۶ تماس حاصل فرمایند.
کد مطلب: 16362