در بزرگترین صنعت سینمای جهان به لحاظ تولید؛
گردهمایی ستارگان سینمای هند امروز برای مراسم اسکار بالیوود در بمبئی
مراسم بیستمین جوایز بین‌المللی آکادمی فیلم هندوستان (IIFA) امروز چهارشنبه ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۹ در بمبئی برگزار می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۷
 
گردهمایی ستارگان سینمای هند امروز برای مراسم اسکار بالیوود در بمبئی
 
مراسم بیستمین جوایز بین‌المللی آکادمی فیلم هندوستان (IIFA) امروز چهارشنبه ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۹ در بمبئی برگزار می‌شود.

به گزارش گاردین، جوایز بین‌المللی آکادمی فیلم هند که به اسکار بالیوود معروف شده است در تاریخ ۲۰ ساله این رویداد سینمایی برای نخستسین بار در خاک هندوستان برگزار می‌شود.

شهر بزرگ بمبئی امروز چهارشنبه میزبانی بیستمین مراسم IIFA را برعهده دارد؛ جایی که ابرستارگان صنعت فیلم هند سال پررونق دیگری را در کنار هم جشن می‌گیرند. این رویداد از زمان آغاز در سال ۲۰۰۰ تا امروز در کشورهای مختلف برگزار شده است. شهرهای لندن، تورنتو، سنگاپور و بانکوک از میزبانان سال‌های اخیر این مراسم بودند.

بر اساس گزارشی که شرکت بزرگ سینمایی «ارنست و یانگ» (Ernst & Young) و اتاق بازرگانی هندوستان در مارس امسال منتشر کرده‌اند، سینمای هند با تولید ۱۸۰۰ عنوان فیلم در سال ۲۰۱۸ بزرگترین صنعت سینمای جهان به لحاظ تعداد فیلم‌های تولیدی است. این صنعت طی سال اخیر ۱۲.۲ درصد رشد داشته است که علاوه بر فیلم‌های هندی‌زبان، برخی زبان‌های منطقه‌ای از جمله تامیل و تلوگو را نیز شامل می‌شود.

جمعیت عظیم آسیایی‌های ساکن آمریکای شمالی، بریتانیا و منطقه خلیج فارس به‌طور سنتی بازار خارجی سینمای هند را تشکیل می‌دهند. بلک‌باسترهای سینمای هند (فیلم‌های بسیارپرفروش) اغلب مراسم رونمایی پرزرق و برقی در آمریکا یا بریتانیا برگزار می‌کنند و انبوه طرفداران مشتاق سینمای بالیوود در صف‌های طولانی ساعت‌ها در انتظار این افتتاحیه‌ها می‌ایستند.

البته فیلم‌های هندی مشتاقان بسیاری در سایر نقاط دنیا نیز دارند که از جمله می‌توان به چین اشاره کرد؛ جایی که کمدی سیاه «Andhadhun»، نامزد جایزه بهترین فیلم IIFA فروش ۵۰ میلیون دلاری را تجربه کرده است. عامرخان، بازیگر دو پرفروش‌ترین فیلم بالیوودی در چین، در آنجا طرفداران مشتاقی دارد. او برای نقش آفرینی در فیلم‌هایی مثل «Nan Shen» شناخته شده است.

اکشای راتی پخش‌کننده فیلم می‌گوید: به لطف جوامع آسیایی، ما همچنین شاهد رشد صنعت فیلم هند در بسیاری از کشورهای اروپایی، کانادا، نیوزلند و سنگاپور هستیم.

وی می‌افزاید: حال زمان لازم است تا تمرکزمان را روی جمعیتی وسیع‌تر در این کشورها بگذاریم.

در خود هند، با وجود جمعیت ۱.۳ میلیاردی، پتانسیل گسترده‌ای برای رشد وجود دارد. بر اساس گزارش اتاق بازرگانی هند، پیش‌بینی می‌شود عواید صنعت سینمای هند از ۱۷۴.۵ میلیارد روپیه (۲ میلیارد پوند) در سال ۲۰۱۸ به ۲۳۶.۱ میلیارد روپیه در سال ۲۰۲۱ ارتقاء یابد.

تریلر جاسوسی « Raazi»، فیلم حماسی ماجراجویی «Padmaavat »، درام کمدی «Badhaai Ho» که درباره یک مادر میانسال است دیگر فیلم‌های نامزد جایزه بهترین فیلم امسال IIFA هستند. این آثار نشان می‌دهند که سینمای بالیوود تا چه اندازه از فیلم‌های سراسر رقص و آواز قدیمی فاصله گرفته است.
منبع: پانا
مترجم: عاطفه بزرگ‌نیا
کد مطلب: 19594